Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej upamiętnili Jana Piotra Mazurkiewicza. Była patriotą, komendantem placówki Organizacji Orła Białego w Ząbkowicach

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nagrobek Jana Piotra Mizerkiewicza odsłonięty został na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Górniczej - ZąbkowicachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nagrobek Jana Piotra Mizerkiewicza odsłonięty został na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Górniczej - ZąbkowicachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/Muzeum Miejskie Sztygarka
Nagrobek Jana Piotra Mizerkiewicza odsłonięty został na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach. Był on komendanta placówki Organizacji Orła Białego w Ząbkowicach, działaczem społecznym i patriotą.

Urodzony w czerwcu 1900 roku Jan Piotr Mizerkiewicz był synem Feliksa, urzędnika huty Katarzyna w Sosnowcu. Do wojska wstąpił w wieku 19 lat. Po zakończeniu wojny do cywilnego życia wrócił ze służby ze stopniem podoficerskim. Po krótkim epizodzie pracy zawodowej w sosnowieckiej fabryce kotłów parowych firmy W. Fitzner – K. Gamper, aż do wybuchu II wojny światowej był zatrudniony jako pracownik biurowy – początkowo na stanowisku kancelisty Powiatowej Kasy Chorych. W 1939 r. został kancelistą Ubezpieczalni Społecznej. Od 1936 r. był związany z Ząbkowicami, do których przeprowadził się wraz z żoną Marią, znaną w okolicy nauczycielką muzyki.

Pod koniec września 1939 r. w Krakowie środowisko byłych legionistów, Związku Podoficerów Rezerwy RP i członków Związku Strzeleckiego utworzyło konspiracyjną organizację pod nazwą Organizacja Orła Białego (później Związek Orła Białego). Przez kilka lat Jan Mizerkiewicz udzielał się jako prezes ząbkowickiego koła Związku Podoficerów Rezerwy. Nie trzeba było go długo namawiać, aby wstąpił w szeregi OOB. W marcu 1941 r., po wyjeździe zagrożonego aresztowaniem Bronisława Opiłki, objął stanowisko jej komendanta odpowiedzialnego za dywersję kolejową na stacji Ząbkowice.

Funkcjonariuszom Gestapo do 1942 r. udało się sparaliżować działalność Związku Orła Białego w Zagłębiu Dąbrowskim dzięki donosom prowokatora Jerzego Dajlidzienki („Maćka”), który pełnił rolę łącznika okręgowego organizacji. 27 października 1941 r. Jan Mizerkiewicz został aresztowany wraz z mieszkańcem Ząbkowic Antonim Pietrasem („Kaliną”), komendantem akcji na stacji Łazy.

3 grudnia 1941 r. o godzinie 10 rano przywiezionych z więzienia w Mysłowicach komendantów ZOB nazistowscy oprawcy powiesili na drzewie za budynkiem urzędu gminy Ząbkowice. Mieszkańców zmuszono do udziału w publicznej egzekucji w charakterze widzów.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 21 wysłuchała także wykładu historycznego „Ruch oporu w Ząbkowicach w początkowej fazie II wojny światowej„. Po prelekcji wygłoszonej przez Mariusza Stefaniaka, pracownika Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, podpisany został akt przejęcia w opiekę grobu Jana Mizerkiewicza przez społeczność szkolną.

W uroczystościach wzięła udział wspomniana młodzież z SP 21 w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach, pełnomocnik prezydenta miasta ds. marki miasta, kultury i sportu Michał Syska, przedstawicielka Rady Miejskiej Katarzyna Zagajska, posłowie na Sejm RP Waldemar Andzel i Mateusz Bochenek, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Hufiec ZHP w Dąbrowie Górniczej,13 śląska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej oraz mieszkańcy Ząbkowic. Nowy pomnik powstał z inicjatywy Muzeum Miejskiego Sztygarka przy wsparciu finansowym Fundacji Orlen oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Całość przedsięwzięcia koordynował Piotr Seremet.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera