MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej zbudują trzy pochylnie rowerowe, rondo turbinowe, a kładki zastąpią przejścia dla pieszych

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej znikną dwie kładki nad ul. Sobieskiego, piesi będą przechodzić przez jezdnię. Przy al. Róż powstaną z kolei wspólne przystanki autobusowo-tramwajoweZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej znikną dwie kładki nad ul. Sobieskiego, piesi będą przechodzić przez jezdnię. Przy al. Róż powstaną z kolei wspólne przystanki autobusowo-tramwajoweZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/PAS
W Dąbrowie Górniczej od kilku miesięcy zmienia się praktycznie cały miejski układ komunikacyjny. Trwa budowa obwodnicy śródmieścia, prowadzącej m.in. do powstającego obok dworca kolejowego centrum przesiadkowego, tuneli pod torami kolejowymi, mającymi usprawnić ruch samochodowy. Ogromne zmiany nie ominą także głównej osi komunikacyjnej miasta, od granicy z Będzinem aż do Gołonoga. Trzy pochylnie rowerowe, wyniesione przejście dla pieszych zamiast kładek i rondo turbinowe jako uspokajacz ruchu przy Hucie Bankowa. Na takie udogodnienia mogą liczyć wkrótce mieszkańcy po przebudowie ul. Królowej Jadwigi i Sobieskiego.

Ważne inwestycje w Dąbrowie Górniczej

Modernizacja alei Piłsudskiego i ul. Królowej Jadwigi to wspólny projekt Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Tramwajów Śląskich. Rozpoczęła się już przebudowa torowiska tramwajowego w dzielnicy Gołonóg, a więc biegnąca wzdłuż ulicy Piłsudskiego w kierunku Redenu, w kolejnym etapie wiele zmieni się na odcinku od granicy z Będzinem.

Nie będzie wycinki drzew i skrętu w lewo w ulicę Augustynika

Jak informuje miasto przy przejściu podziemnym przy al. Róż powstaną trzy pochylnie rowerowe: przy jezdni w kierunku centrum, po stronie Merkurego i przy Zespole Szkół Technicznych. Tą ostatnią pochylnią wyjedziemy na drogę pieszo-rowerową, która powstanie po tej stronie ul. Królowej Jadwigi. – By uniknąć wycinki drzew nowa droga pieszo-rowerowa wpisze się w istniejące zadrzewienie – podkreśla Krzysztof Serafiński.

Nim tą drogą dojedziemy do wejścia do parku Hallera, naprzeciwko Pałacu Kultury Zagłębia, warto wspomnieć o zmianach na skrzyżowaniu z ul. Augustynika. – By poprawić płynność ruchu, wjazd i wyjazd z ul. Augustynika zostaną utrzymane tylko w relacji prawoskrętnej – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

To oznacza, że przy jezdni w kierunku Gołonoga zniknie pas do skrętu w lewo i przejazd przez tory tramwajowe. Istniejące przejście dla pieszych zostanie rozbudowane o przejazd rowerowy: w niedalekiej przyszłości droga pieszo-rowerowa powstanie także wzdłuż ul. Augustynika. Dojedziemy drogą m.in. na planty i dalej na Pogorię III oraz do centrów przesiadkowych w centrum i Gołonogu. – „Obsługa” ulicy Augustynika nie ucierpi na tych zmianach, bo przy ul. Królowej Jadwigi planowany jest dodatkowy wylot i wlot w ul. Orzeszkowej – dodaje zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych UM.

Piesi i rowerzyści będą mieć łatwiej w śródmieściu

Dogodną komunikację na osi park Hallera – Pałac Kultury Zagłębia zapewni mieszkańcom wyniesione przejście dla pieszych. Poprawi ono dostępność do przystanków tramwajowych, które w nowej lokalizacji znajdą się na wysokości istniejących przystanków autobusowych.

Wejścia do przejścia podziemnego w centrum czeka przebudowa. W efekcie przy trzech z nich powstaną pochylnie rowerowe: po stronie parku, przy poczcie oraz od strony Centrum Handlowego Pogoria. Plac po stronie parku przetnie wydzielona droga rowerowa, którą zjedziemy do przejścia, by przez kolejną pochylnię kontynuować jazdę drogą rowerową wzdłuż ul. Kościuszki w stronę centrum przesiadkowego przy dworcu i dwóch tuneli pod torami. Także do granicy z Będzinem przez pochylnię przy poczcie dojedziemy wydzieloną drogą rowerową, która powstanie wzdłuż ul. Sobieskiego.

Nie przeocz

Ulica Sobieskiego: znikną dwie kładki dla pieszych

Obie kładki dla pieszych – na wysokości Centrum Handlowego Pogoria i przy przystanku tramwajowym Dąbrowa Górnicza Sienkiewicza – zostaną zlikwidowane. – Kładkę przy Pogorii zastąpi wyniesione przejścia dla pieszych, co z jednej strony uspokoi ruch samochodowy, a z drugiej sprawi, że piesi nie będą już musieli wspinać się po schodach – wyjaśnia Krzysztof Serafiński.

Co ważne, w pobliże wyniesionego przejścia dla pieszych przeniesiony zostanie przystanek tramwajowy Dąbrowa Górnicza Sienkiewicza. Przy ul. Sienkiewicza kierowcy nie będą mogli przejeżdżać już przez tory tramwajowe. Likwidacji ulegnie także nieczynne przejście podziemne przy Hucie Bankowej. Utrzymane zostanie natomiast przejście przez jezdnie, a na bezpieczeństwo pieszych pozytywnie wpłynie zmiana geometrii skrzyżowania z ul. Chopina i budowa w tym miejscu ronda turbinowego.

Przystanek autobusowy po stronie huty nie zmieni lokalizacji, zyska natomiast zatokę. Nowa będzie także zatoka przystanku autobusowego po drugiej stronie ulicy.

Ul. Sobieskiego: nowe rondo przy urzędzie pracy

Dojeżdżamy do nowego ronda przy Powiatowym Urzędzie Pracy. Tuż za jego tarczą ulokowane zostaną nowe perony przystanku tramwajowego. Na wysokości PUP powstanie także nowa zatoka przystanku autobusowego. Na starym miejscu pozostanie natomiast przystanek autobusowy w kierunku centrum, który także zyska nową zatokę.

Z ronda pojedziemy w kierunku Będzina oraz nową obwodnicą w stronę centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Wcześniej można też będzie skręcić w kierunku Ksawery. Tylko wlot w kierunku ul. Legionów Polskich pozostanie na razie zamknięty. To przedłużenie doczeka się realizacji w następnej kolejności, kiedy miasto otrzyma dofinansowanie do zaprojektowanej już inwestycji.

Przy granicy za Będzinem skończy się nowa droga rowerowa. – Liczymy, że o kontynuację – aż do granicy z Czeladzią – zadba Zarząd Dróg Wojewódzkich podczas planowanej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 910 – mówi Krzysztof Serafiński.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera