MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W dąbrowskim Centrum Medycznym Wilkoszyński można wykonać testy na obecność koronawirusa

PAS
Pixabay
W laboratorium Centrum Medycznego Wielkoszyński w Dąbrowie Górniczej, przy al. Piłsudskiego 10, można wykonać testy na obecność koronawirusa. Laboratorium oferuje wykonanie badań serologicznych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w klasach IgG i IgM.

Jak informuje dąbrowskie centrum medyczne w ten sposób zapewnia zalecane w rekomendacjach podejście diagnostyczne w zakresie testowania serologicznego w kierunku COVID-19. Badania te wykrywają obecność we krwi specyficznych przeciwciał, co wskazuje na kontakt pacjenta z wirusem

- Diagnostyka COVID-19 zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obejmuje przede wszystkim testy oparte na metodach biologii molekularnej, a więc wykrywające materiał genetyczny (RNA) wirusa SARS-CoV-2. Badaniami tymi powinny być objęte osoby z potencjalnego kontaktu lub podejrzane o zakażenie, znajdujące się w początkowej fazie infekcji. Jednocześnie wiadomo, że okres wylęgania zakażenia wynosi od 3-4 dni do 14 dni (średnio 7 dni) – informuje Centrum Medyczne Wielkoszyński.

Musisz to znać

Testy oparte na metodzie PCR, które wykrywają materiał genetyczny wirusa, wykazują najwyższą czułość między 7 a 14 dniem od zarażenia, czyli wówczas, gdy pacjent ma pierwsze objawy zakażenia.

W przeciwieństwie do tzw. szybkich testów kasetkowych lub paskowych, testy serologiczne (immunologiczne) wykorzystywane w Laboratorium Centrum Medycznego Wielkoszyński, są przeznaczone do wykonania wyłącznie w specjalistycznych i odpowiednio wyposażonych medycznych laboratoriach diagnostycznych i mogą być przeprowadzane jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny – diagnostów laboratoryjnych z doświadczeniem w diagnostyce serologicznej chorób zakaźnych.

Badania w Centrum Medycznym Wielkoszyński wykonywane są za pomocą metody immunochemiluminescencyjnej (CLIA) z wykorzystaniem analizatora immunologicznego Maglumi 800.

- Stosowane przez nas testy mają certyfikat CE-IVD, co oznacza, że są dopuszczone do stosowania w diagnostyce laboratoryjnej u ludzi na obszarze Unii Europejskiej  oraz posiadają rejestrację w Urzędzie Rejestracji Leków, Produktów Medycznych i Środków Biobójczych w Polsce (IVD – in vitro diagnostics). Materiałem do badań jest krew żylna, z której w laboratorium uzyskuje się surowicę lub osocze, stanowiące bezpośrednio badany materiał biologiczny. Krew pobierana jest z wykorzystaniem sprzętu jednorazowego użycia i z zachowaniem niezbędnych środków ochronnych zarówno po stronie pacjenta, jak i personelu medycznego – informuje centrum medyczne.

Krew można oddać m.in. w Centrum Medycznym Wielkoszyński. Centrum jest otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16.

Koszt badania:

  • Przeciwciała SARS-CoV-2 IgM – 130 zł
  • Przeciwciała SARS-CoV-2 IgG – 150 zł

Zaleca się wykonanie badania w dwóch klasach – 280 zł

Można także dostarczyć osobiście materiał do Centrum – odwirowaną surowicę lub pełną krew lub dostarczyć materiał do badania za pośrednictwem kuriera.

Do badań w kierunku COVID-19 nie trzeba być na czczo. Trzeba natomiast mieć ze sobą wydrukowany oraz wypełniony formularz zlecenia badania, który znajdziemy na strone internetowej Centrum Medycznego Wilkoszyński.

Czas oczekiwania na wyniki badań w kierunku COVID-19, wynosi standardowo do dwóch dni roboczych. Okres oczekiwania może się wydłużyć z przyczyn niezależnych od centrum.

Wyniki badań można odebrać wyłącznie on-line. Dostępne są w formacie pdf.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni