W długi weekend najlepiej do muzeum! Które w regionie będą...

  W długi weekend najlepiej do muzeum! Które w regionie będą czynne?

  l

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak spędzić długi listopadowy weekend?
  1/6
  przejdź do galerii

  Jak spędzić długi listopadowy weekend? ©Dziennik Zachodni

  Przed nami długi listopadowy weekend. Większość z nas ma wolne 10, 11 i 12 listopada. Ten czas warto spędzić aktywnie, na przykład świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie można zresztą połączyć z wizytą w muzeum, bo wiele placówek w regionie na tę okazję przygotowało specjalną ofertę. Które z muzeów będą czynne w ten weekend? Sprawdziliśmy!
  Muzeum Śląskie
  W Muzeum Śląskim w ten weekend – i kolejne w tym miesiącu – warto skorzystać z promocji „listopadowe weekendy za pół ceny”, w ramach której za wszystkie wejściówki do MŚ zapłacimy o 50 proc. mniej. Promocja obowiązuje już w ten weekend, czyli w piątek, sobotę, niedzielę i wyjątkowo 12 listopada.

  - W kolejne trzy soboty i niedziele, począwszy od 10 listopada, polecamy oprowadzania po terenie i wystawach Muzeum Śląskiego, czyli „Byzuch u Ferdynanda” i „Rajzę po muzeum”.
  „Byzuch” to spacer z przewodnikiem po terenie muzeum, możliwość zobaczenia z bliska zabytkowych budynków oraz poznania historii kopalni „Katowice” (dawniej „Ferdynand”) i Muzeum Śląskiego – zachęcają przedstawiciele MŚ. Oprowadzanie trwa około 90 min. Start o godz. 12.

  Z kolei „Rajza po muzeum” rozpoczyna się o godz. 12.30. - Umożliwia zwiedzenie wspólnie z przewodnikiem sześciu wystaw stałych Muzeum Śląskiego. Oprowadzanie trwa ok. 90 min i stanowi wstęp do zwiedzania indywidualnego – dodają w muzealnicy.

  MŚ ma też ofertę dla najmłodszych. Dzieciom w wieku od 4 do 12 lat spodoba się wystawa i przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”, inspirowana przygodami Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. W niedziele: 11 listopada o godz. 11.30, 18 listopada o godz. 11.30 oraz 25 listopada o godz. 11.30 i 14.00 w cenie biletu na wystawę „Na tropie Tomka” dzieci wraz z opiekunami będą mogły wziąć udział w animowanym przez aktorów oprowadzaniu po wystawie.

  Zobacz galerię

  Muzeum Powstań Śląskich
  W weekend dostępne dla zwiedzających będzie również Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Placówka będzie jednak otwarta 10 i 11 listopada, a 12 listopada pozostanie zamknięta. 10 listopada muzeum będzie czynne od 12. do 17., tego dnia wejściówki kupimy w kasie. Natomiast 11 listopada muzeum będzie dostępne od 11. do 17., ale tego dnia wstęp jest bezpłatny. Również tego dnia zaplanowano w Muzeum Powstań Śląskich premierowy pokaz Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich – ku Niepodległej!

  Muzeum Górnośląskie
  Muzeum Górnośląskie również będzie dostępne 10 i 11 listopada. W sobotę tradycyjnie od godz. 12. do 18. W tych samych godzinach placówka będzie dostępna także w niedzielę, z tym że 11 listopada wstęp do Muzeum na wszystkie wystawy jest bezpłatny. Tego dnia muzealnicy zapraszają na oprowadzanie z kuratorem po wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”.

  - Rok 1918 jako wyjątkowy w historii Polski odzyskującej niepodległość, brzemienny w skutki, jeśli chodzi o losy Śląska, uczyniliśmy symbolicznym punktem wyjścia dla naszej ekspozycji. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości postanowiliśmy opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii. Opisaliśmy 100 minionych lat przez pryzmat dokładnie 100 przedmiotów. Ważnych, mających swoich bohaterów. Stąd nasze tytułowe 100 × 100 – opowiadają o wystawie muzealnicy. Oprowadzanie rozpocznie się o godz. 12.30.

  Zabytkowa Kopalnia Srebra
  W weekend warto też wybrać się do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W dniach 10, 11 i 12 listopada Kopalnia Srebra będzie czynna w standardowych godzinach od 9:00 do 15:00, a z okazji Święta Niepodległości za wejściówki zapłacimy mniej.

  - Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obniżamy cenę biletów wstępu do Zabytkowej Kopalni Srebra. Między 10 a 12 listopada wszystkich turystów traktujemy ulgowo. Co to znaczy? W tych dniach obowiązuje jedna cena biletów – 30 zł  za osobę – zapowiadają przedstawiciele Kopalni Srebra. Jeszcze mniej zapłacą ci, którzy pojawią się tu z kotylionem na piersi lub innym emblematem niepodległościowym- wówczas wejściówka będzie kosztował 25 zł.

  Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza
  Co z kopalnią Guido w Zabrzu? Zarówno 11 jak i 12 listopada Kopalnia Guido w Zabrzu będzie otwarta dla zwiedzających. W oba te dni w godzinach od 10. do 18.

  Warto też zajrzeć do podziemi Sztolni Królowa Luiza. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na rodzinne zwiedzanie podziemi Sztolni między 10 a 12 listopada (wejście na trasę 7:30 do 17:30).

  - Muzeum przybliży zwiedzającym pracę górników, opowie o sytuacji na Górnym Śląsku w okresie zakończenia I wojny światowej oraz zaprezentuje jak odradzało się Państwo Polskie po 123 latach niewoli. Dodatkowo przygotowano atrakcje na powierzchni m.in. tworzenie biało czerwonych kotylionów, niepodległościowe gry planszowe, układanka z symbolami narodowymi, rozwiązywanie zadań związanymi z legendami o powstaniu państwa polskiego – zapowiadają przedstawiciele miasta.

  Centralna Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Zamkowe w Pszczynie i Palmiarnia w Gliwicach
  Jakie jeszcze placówki muzealne warto odwiedzić w weekend? Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach 11 listopada muzeum będzie czynne w godzinach 10.00-16.00, natomiast 12 listopada (poniedziałek) muzeum pozostaje nieczynne.

  Podobny „rozkład” ma w długi weekend gliwicka Palmiarnia. Zwiedzimy ją 11 listopada między 10. a 18., a 12 listopada będzie nieczynna.

  A co z Muzeum Zamkowym w Pszczynie? Niestety. W dniach 1, 11 i 12 listopada Zamek i Stajnie Książęce będą nieczynne dla zwiedzających. 

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał