Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dolinie Przemszy i Brynicy mają powstać tereny rekreacyjne [WIZUALIZACJE]

Tomasz Szymczyk
Wizualizacje
Wizualizacje materiały prasowe
Kilka miast Zagłębia postanowiło zainwestować w tworzenie atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Powstaną na obszarze dolin Przemszy i Brynicy.

Park Zielona w Dąbrowie Górniczej, Park im. Leona Kruczkowskiego wraz z Egzotarium w Sosnowcu, parki Małpi Gaj i Rozkówka w Będzinie, punkt widokowy w Górze Siewierskiej, a także tereny nad Białą Przemszą w Sławkowie i koło zamku w Siewierzu - wszystkie te miejsca w ciągu najbliższy lat zmienią swoje oblicze. Wszystko dzięki wspólnej inicjatywie samorządów pod nazwą "Zagłębiowski Park Linearny". Dąbrowa Górnicza, Będzin, Psary, Siewierz, Sławków, Sosnowiec oraz powiat będziński chcą w jego ramach zrewitalizować za pieniądze UE tereny rekreacyjne.

- Chcemy, by cały obszar, stanowiący doliny rzek Przemszy i Brynicy, stał się zielonym kompleksem o funkcjach ekolo-giczno-rekreacyjnych. To sposób na to, aby pokazać, że Zagłębie to nie tylko tereny poprzemysłowe, ale również przyjazna przestrzeń, w której ludzie chcą żyć, a nowoczesne firmy inwestować - tłumaczył przy zawiązywaniu projektu Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Kilka dni temu rozstrzygnięty został konkurs na przygotowanie koncepcji urbanistyczno- architektonicznej Zagłębiowskiego Parku Linearnego. Przygotowanie dokumentacji zajmie się krakowska spółka ARUP. - To bardzo ważny moment całej procedury - podkreśla Tomasz Szymonowicz z Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

To tamtejsze Egzotarium, nieremontowane od chwili powstania, czyli 1956 roku, wraz z otaczającym je parkiem jest największą częścią projektu. Firma ARUP przygotowała już jego wizualizacje po remoncie. Urzędnikom się podobają, ale przyznają, że... mogą nie wytrzymać ram finansowych projektu. Dokumentacja projektu ma być gotowa najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Potem potrzebny będzie przetarg, co oznacza, że prace budowlane będą mogły się rozpocząć w 2017 roku i potrwać maksymalnie do 2020 r.

- Chcemy, żeby po przebudowie obiekt był atrakcyjny i co najmniej dwa razy większy. W tej chwili to tak naprawdę większa szklarnia. Egzotarium zmienić się ma w Sosnowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej. Chcielibyśmy, aby to miejsce spełniało więcej funkcji, żeby żyło. Chcemy, żeby ludzie nie tylko zwiedzali to miejsce, ale żeby też odbywały się tutaj różne zajęcia - wylicza Tomasz Szymonowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera