Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gilowicach działa już blok energetyczny zasilany metanem. To projekt PGNiG

tos/mat.prasowe
W Gilowicach w gminie Miedźna, w powiecie pszczyńskim, działa już generator prądotwórczy o mocy nominalnej 0,9 MW. Nie było w tej informacji nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on zasilany gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu, które na Górnym Śląsku prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

W Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od 2016 roku prowadzi prace badawcze w ramach projektu Geo-Metan. Agregat działa przy odwiercie Gilowice-1, a wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna trafia do sieci należącej do spółki Tauron Dystrybucja.

– Uruchomienie bloku to kolejny krok w naszych planach rozwoju wydobycia metanu z pokładów węgla. W pierwszym etapie dowiedliśmy, że produkcja tego paliwa w ilościach przemysłowych jest możliwa. Teraz rozpoczęliśmy komercyjną eksploatację jego zasobów – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.

To nie koniec prac w Gilowicach, bo PGNiG SA wybrało już także generalnego realizatora inwestycji do budowy ośrodka zbioru gazu, który powstanie do połowy 2020 roku. Trafiający do niego gaz z pokładów węgla w rejonie Gilowic po uzdatnieniu będzie kierowany do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa.

Celem projektu, realizowanego przez PGNiG wspólnie z PIG, jest przede wszystkim zbadanie możliwości produkcji metanu z pokładów węgla, przy użyciu techniki szczelinowania hydraulicznego. W trakcie testów, przeprowadzonych od czerwca do listopada 2017 roku, PGNiG wydobyło blisko 900 tys. m³ gazu. Tak dobry wynik dał podstawy do prowadzenia dalszych prac.

- Jak dotąd PGNiG zrekonstruowało dwa i odwierciło trzy kolejne odwierty w okolicach Gilowic. Przy badaniach geologicznych wykorzystano technikę trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Prace prowadzone są w ramach koncesji „Międzyrzecze” na poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobycie metanu z pokładów węgla. W ramach realizacji projektu Geo-Metan PGNiG podpisało z Polską Grupą Górniczą umowę dotyczącą uruchomienia testowego wydobycia metanu z pokładów węgla, które są przewidziane do późniejszej eksploatacji w rejonie Mikołowa. Obecnie PGNiG prowadzi dalsze rozmowy w tym zakresie z innymi spółkami węglowymi - informuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego, w warstwach węglonośnych na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m³ metanu. Dzięki opracowaniu skutecznych metod eksploatacji zasoby te mogą stać się ważnym uzupełnieniem krajowego wydobycia gazu. Usunięcie metanu ze skał węglonośnych pozwoli również poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach i zmniejszyć koszty pozyskania węgla. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie związanych z działalnością górniczą emisji metanu do atmosfery.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

60 sekund Biznesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo