Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach będzie bardziej ekologicznie. Nowe inwestycje wykorzystają odcieki ze składowiska odpadów m.in. do produkcji biogazu i prądu

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zakończenie proekologicznych inwestycji w Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zakończenie proekologicznych inwestycji w Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek
Na terenie instalacji przetwarzania odpadów przy ul. Rybnickiej 199b zakończone zostały proekologiczne inwestycje, wykorzystujące odcieki pochodzące ze składowiska. W spotkaniu wieńczącym prace udział wzięli przedstawiciele Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów oraz władze miasta.

Instalacja oczyszczania odcieków i produkcja energii elektrycznej na potrzeby zakładu

Nowe inwestycje proekologiczne na terenie gliwickiego Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów są ze sobą powiązane. Powstała tu nowoczesna instalacja oczyszczania odcieków składowiskowych oraz system Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który korzysta z oczyszczonych odcieków.

Jak poinformowała Magdalena Budny, prezes PZO, problem odcieków składowiskowych dotyczy wszystkich zakładów, które zbierają odpady. Przybliżyła również zasadę działania uruchomionego systemu.

- Sercem Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest oczyszczalnia dla odcieków składowiskowych. Z oczyszczalni wychodzą dwa produkty – retentat i permeat. Retentat, czyli stężony odciek, wykorzystywany jest do produkcji biogazu. Przy użyciu biogazu produkujemy energię elektryczną, która służy na potrzeby przedsiębiorstwa, a jej nadmiar jest sprzedawany – wyjaśniła Magdalena Budny.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Drugim z produktów oczyszczalni jest tzw. permeat, czyli woda szara. Jak mówi prezes PZO, jest ona wykorzystywana do obmywania membran oczyszczalni, a następnie trafia odpłatnie do firmy zewnętrznej oraz do budowanego Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam zostanie wykorzystana w instalacji sanitarnej. Zostanie też przeznaczona na cele przeciwpożarowe, a także nawodni tereny zielone wokół powstającego Centrum. W dalszej perspektywie woda szara, pochodząca z oczyszczalni, znajdzie jeszcze inne zastosowanie. Posłuży bowiem do mycia podwozi samochodów wyjeżdżających z terenu gliwickiego składowiska.

Gliwicka spółka podkreśla wagę działań proekologicznych

- Poza działalnością usługową względem mieszkańców miasta, istotna jest dla PZO Sp. z o.o. troska i dbałość o środowisko naturalne oraz ekologię. Wszystkie dotychczasowe inwestycje PZO dostosowane są zarówno do potrzeb gliwiczan, instalacji przetwarzania odpadów, wymogów ochrony środowiska oraz działań o charakterze edukacji ekologicznej – mówiła Monika Niemczyk z PZO.

Zobacz także

Z kolei Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta miasta, zwrócił uwagę na to, że mieszkańców interesuje to, aby usługa odbioru odpadów z ich posesji była zapewniona na jak najwyższym poziomie.

- Te procesy technologiczne nie są związane bezpośrednio z mieszkańcami, jednak są bardzo ważne – podkreślił Mariusz Śpiewok.

Musisz to wiedzieć

Wiceprezydent dodał też, że mowa tu o inwestycjach ważnych z punktu widzenia ekologii, które pozwalają na zaoszczędzenie, a nawet na produkcję energii. Dzięki temu proces składowania odpadów w przyszłości ma być tańszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera