MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach wyrośnie Centrum Nowych Technologii

Marlena Polok-Kin
Widok obiektu od strony ulicy Konarskiego
Widok obiektu od strony ulicy Konarskiego Fot. ARC Politechniki Śl.
Nowoczesna, dwuskrzydłowa budowla ma witać kierowców wjeżdżających od strony Zabrza do Gliwic Drogową Trasą Średnicową już za pięć lat.

Budowa Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej ma się zacząć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 75 mln 460 tys. złotych, w większości pieniądze pochodzić będą z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, 15 procent - ze środków własnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczelnia złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

- Budowa Centrum spowoduje uporządkowanie całego północnego kwartału dzielnicy akademickiej, a bryła tego budynku stanie się rozpoznawalną fasadą Politechniki Śląskiej i wizytówką miasta - przekonuje Paweł Doś, rzecznik gliwickiej uczelni.

W skład Centrum wejdą pomieszczenia laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe wydziałów: Matematyczno-Fizycznego, Mechaniczno- Technologicznego, a także Inżynierii Środowiska oraz Energetyki. Centrum stanie równolegle do projektowanej DTŚ, w rejonie ulic Konarskiego, Wincentego Pola i Zimnej Wody.

Dwuczęściowa budowla - od strony północnej - będzie siedmiokondygnacyjną bryłą z pomieszczeniami dydaktyczno-naukowymi, a od strony południowej - trójkondygnacyjnym blokiem pomieszczeń laboratoryjnych. Jak tłumaczy Paweł Doś, budynki połączone będą przewiązkami mieszczącymi pomieszczenia dydaktyczne, audytorium i dyrekcję Centrum. Między nimi znajdą się przeszklone, zielone dziedzińce.

Jak na Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii przystało, obiekt będzie ze wszech miar nowoczesny. Potężna budowla o kubaturze ok. 65 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 14 tys. m kw. ma być budynkiem inteligentnym, zrealizowanym z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.

- Instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną zaprojektowano z systemami odzysku energii. Integralnym elementem elewacji będzie natomiast system zasilania w energię ekologiczną pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych, jak również w energię cieplną z kolektorów słonecznych. Centrum będzie miało system strukturalnych sieci teletechnicznych i komputerowych, systemy sterowania i kontroli budynku, detekcji pożaru i oddymiania - wylicza Paweł Doś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni