Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W gliwickiej komendzie powstaje minimuzeum kryminalistyczne. Niepowtarzalna okazja, by zaobserwować rozwój metod śledczych

OPRAC.: Jakub Grölich
Drewniane obrotowe krzesło do fotografii sygnalitycznej, którego wygląd niektórym może przypominać znane z amerykańskich filmów krzesło elektryczne.
Drewniane obrotowe krzesło do fotografii sygnalitycznej, którego wygląd niektórym może przypominać znane z amerykańskich filmów krzesło elektryczne. Komenda Miejska Policji w Gliwicach
Policja, wraz z rozwojem technologicznym, zaczyna korzystać z coraz to nowszych metod mających na celu schwytanie sprawców. Kierownik gliwickiego pionu techniki kryminalistycznej, Dariusz Sikora, postanowił stworzyć kącik historyczny mający na przedstawienie młodemu pokoleniu rozwój metod śledczych.

W szeregi policji wstępuje sporo młodych funkcjonariuszy. Nowicjusze mogą nie rozumieć metod używanych przez przełożonych. Aspirant sztabowy Dariusz Sikora uznał, że dobrym sposobem na zapoznanie podwładnych z nieznanymi dla nich urządzeniami będzie stworzenie kącika historycznego sprzętu techniki kryminalistycznej.

Wystawa historyczna w gliwickiej komendzie

Na wystawie będzie, między innymi, starszy sprzęt fotograficzny, wyposażenie ciemni, kamera VHS oraz walizki kryminalistyczne. Ciekawym eksponatem może być drewniane obrotowe krzesło do fotografii sygnalitycznej, które może niektórym przypominać krzesło elektryczne.

-  Cel, jaki przyświeca tej inicjatywie, to „ocalić od zapomnienia” - informuje gliwicka policja.

Aspirant sztabowy Dariusz Sikora kieruje komórką techniki kryminalistycznej w gliwickim garnizonie, na którą obecnie składa się 12 policjantów. Poza kryminalistyką specjalizują się również w medycynie sądowej, chemii, fizyce, informatyce, fotografii i elektronice. Do ich obowiązków należą obsługa zdarzeń kryminalnych oraz prace na potrzeby prowadzonych postępowań przygotowawczych i innych czynności procesowych.

Kącik historyczny pokazuje rozwój kryminalistyki

Od lat można zaobserwować, że postęp technologiczny, który ma wpływ na różne dziedziny życia. Kryminalistyka nie jest wyjątkiem. Przykładowo, niegdyś analizę linii papilarnych wykonywano ręcznie. Obecnie to skanery odcisków palców i systemy biometryczne umożliwiają precyzyjne oraz szybkie porównywanie. Pomimo automatyzacji procesu, daktyloskopia pozostaje kluczową cechą identyfikacji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera