Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W grudniu nie będzie umowy społecznej w górnictwie. Ziętek: Czas od września zmarnowany. Rząd zapłaci, jeśli okaże się, że igrał ze Śląskiem

Marcin Zasada
Marcin Zasada
W połowie grudnia nie powstanie obiecana we wrześniu umowa społeczna w sprawie transformacji górnictwa. Realny termin to koniec stycznia przyszłego roku, ale związkowcy obawiają, że rząd gra na czas, bo nie zorganizował najważniejszego: pieniędzy i zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczna dla sektora. Jutro na Śląsk przyjeżdża w tej sprawie wiceminister Artur Soboń.

Dwa miesiące temu porozumienie rządu ze związkami oraz umowa społeczna, zapowiedziana przez Sobonia, wiceministra aktywów państwowych i rządowego pełnomocnika ds. transformacji górnictwa, zatrzymały strajk w śląskich kopalniach. Umowa miała nie tylko regulować funkcjonowanie sektora wydobywczego (dotyczy to również finansowania) – od niej miał zależeć ostateczny kształt polityki energetycznej państwa.

- Dziś już wiadomo, że obiecany termin 15 grudnia jest nierealny. Słyszymy o końcu stycznia i to najwcześniej. Rząd znów trzyma nas w napięciu – mówi Wacław Czerkawski, przewodniczący rady OPZZ woj. śląskiego. - Nic nie wiadomo o porozumieniach na poziomie zespołów roboczych, które pracują nad umową, a największą tajemnicą pozostaje dalsze finansowanie górnictwa.

Opóźnienia potwierdza Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Jutro jego zespół, mający rekomendować do umowy nowe inwestycje w górnictwie, przedstawi je wiceministrowi Soboniowi. O części z nich na Śląsku słyszymy od lat, np. produkcja metanolu z węgla oraz bezdymnego, tzw. błękitnego węgla (wynalazek Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu).

- Rekomendacje innych zespołów, działających w obrębie poszczególnych spółek też powinny być gotowe w tym tygodniu. Ale utrzymanie terminu 15 grudnia jest technicznie niemożliwe. Wciąż do prac nad umową nie zostały zaproszone samorządy. Trudno sobie wyobrazić, by ta umowa powstała bez ich udziału – mówi Kolorz.

Najwięcej gorzkich słów na temat powodzenia projektu „umowa społeczna” ma Bogusław Ziętek. Lider Sierpnia 80 przyznaje, że rozbieżności jest dziś tak dużo, że nie wierzy w rychłe wypracowanie jakiegokolwiek porozumienia. A bez niego w styczniu spółkom węglowym grozi bankructwo.

Kopalnie na Śląsku zostaną zamknięte! Oto harmonogram likwidacja i zamykania kopalń.Zobacz kolejne zdjęcia z datami dotyczącymi kolejnych kopalń. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kopalnie na Śląsku będą zlikwidowane. Kiedy zamkną kopalnie....

- Czas między wrześniem, a końcem roku został zmarnowany i trudno powiedzieć, na jakim etapie obecnie jesteśmy – mówi Ziętek. Jego zdaniem, sam harmonogram likwidacji poszczególnych kopalń nie został uzgodniony, a w pierwotnym kształcie nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

- Rząd chce szybko zamykać kopalnie Halemba i Bielszowice, a one powinny być przygotowane do wydobycia węgla koksowego, który ma swoje miejsce w Unii Europejskiej. Co więcej, ten węgiel, do którego dostęp mają kopalnie rudzkie, będziemy w stanie opłacalnie sprzedawać. Kopalnie Ziemowit, Sośnica i Bolesław Śmiały również mają dużo większe możliwości produkcyjne, niż zakłada to harmonogram ich likwidacji – mówi Ziętek. Zaznacza, że to jedna z wielu kwestii spornych, które jutro zostaną poruszone na spotkaniu z wiceministrem Soboniem.

Nie przeocz

Ta najważniejsza dotyczy oczywiście zgody Komisji Europejskiej na finansowanie wydobycia węgla z pieniędzy publicznych do 2049 roku.

- Coraz bardziej wygląda to tak, jakby rząd grał na zwłokę: we wrześniu naobiecywał na Śląsku i w górnictwie, że porozumienie z KE będzie możliwe, a teraz chyba boi się, że dostanie kosza i nie wiadomo, co zrobić z tym kłopotem. Szkoda, że Prawo i Sprawiedliwość nie zabiega w Brukseli o górnictwo i śląską gospodarkę z taką determinacją, jak walczy w kwestiach ideologicznych – mówi Ziętek. - Jeśli okaże się, że wynegocjowanie wrześniowego porozumienia ze związkami to była ściema, bez żadnych gwarancji w Unii, to rząd zapłaci wysoką cenę za igranie ze Śląskiem i górnikami.

Ziętek przypomina także, że żadne porozumienie nie naprawi obecnej katastrofalnej sytuacji spółek górniczych.
- Oczekujemy poważnych zmian organizacyjnych, w strukturach funkcjonowania spółek, bo sama zgoda na subsydiowanie wydobycia ich nie uzdrowi. A co jeśli tej zgody nie będzie? W styczniu spółki węglowe będą bankrutować – ostrzega szef Sierpnia 80.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera