W Jastrzębiu będą strugać węgiel

Jacek Bombor
Pracownicy kopalni przygotowują urządzenie, które od sierpnia będzie fedrować węgiel w Zofiówce
Pracownicy kopalni przygotowują urządzenie, które od sierpnia będzie fedrować węgiel w Zofiówce Fot. ARC/JSW
Specjalny stalowy pazur wyrywa kawały czystego węgla, zalegającego w bardzo cienkich pokładach - tak działają strugi, które ze względów ekonomicznych zostały wycofane z polskich kopalni pod koniec lat 90.

Bardziej opłacało się wydobywać węgiel z grubych pokładów, których wówczas nie brakowało. Jednak teraz złoża się kurczą, więc w kopalniach musi się pojawić nowa generacja dawnych maszyn. Jedyne takie urządzenie w Polsce od sierpnia będzie wydobywać węgiel w kopalni Zofiówka.

Jastrzębska Spółka Węglowa na zakup kompleksu strugowego (strug, przenośnik ścianowy, obudowa, przenośnik podścianowy) wydała ponad 97 milionów złotych. - Strug będzie pracował w pokładach o wysokości od 1,1 do 1,5 metra. W Zofiówce pierwsza ściana eksploatowana przy użyciu tego urządzenia znajduje się na głębokości od 870 do 930 metrów - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Rozwój technologiczny pozwala niemal na pełne zmechanizowanie urządzenia, które jest sterowane przez setki czujników i komputery. Pracownik obsługujący tę nowoczesną maszynę bardziej przypomina programistę komputerowego siedzącego za pulpitem sterowniczym niż górnika. Urządzenie wyprodukowała niemiecka firma.

W polu macierzystym kopalni wytypowano siedem bardzo niskich pokładów, z których łącznie można wyeksploatować ok. 3,7 mln ton węgla.
Przy tej inwestycji chodzi o jedno - przedłużenie żywotności kopalni o kolejne kilkadziesiąt lat. Jak wyliczyli eksperci JSW, w pokładach cienkich wszystkich kopalń zalega obecnie 15 procent udokumentowanych zasobów węgla. Jednak co najważniejsze, takich pokładów będzie znacznie więcej w przyszłych polach wydobywczych, gdzie fedrunek ma się dopiero rozpocząć za kilka, kilkanaście lat - Bzie Dębina 1 Zachód i Pawłowice 1. Strug w Zofiówce ma pokazać, czy będzie tam możliwa eksploatacja i jak będzie przebiegać.

- Tylko w złożu Pawłowice 1 zalega w niskich pokładach 57 procent udokumentowanych zasobów węgla, które nadają się do wydobycia. Wzrost ilości pokładów niskich nastąpi jednak dopiero około roku 2018. W grę wchodzi też wydobycie około 35 milionów ton węgla z przyszłego pola Bzie Dębina 1 Zachód. Chcemy ocenić, czy technologia strugowa sprawdzi się w naszych warunkach, czy będzie wystarczająco efektywna. Jeśli nie, będziemy jeszcze szukać innych rozwiązań, ponieważ nie można prowadzić eksploatacji w niskich pokładach przy zastosowaniu kombajnów o obecnej konstrukcji. A to dlatego, że maszyna przybiera za dużo skały płonnej, co staje się po prostu nieopłacalne - wyjaśnia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Inne kopalnie już podglądają

W JSW ostatni raz strug był stosowany w kopalni Krupiński i zakończył pracę w 1995 roku.
Dłużej, bo do 1998 r., podobne urządzenie było stosowane w kopalni Rydułtowy (KW). Inwestycja już cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie jest wykluczone, że do pomysłu wrócą inne kopalnie. - W ubiegłym miesiącu odbyła się w Zofiówce prezentacja urządzenia, w której wzięli udział przedstawiciele zainteresowanych nim kopalni, Bogdanki i Staszica - wyjaśniają w JSW.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie