Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie powstaną 2 kopalnie? Ile naprawdę miejsc pracy? Balamara odpowiada na obawy mieszkańców

Anna Zielonka
Balamara - inwestycje planowane
Balamara - inwestycje planowane
Mieszkańcy Jaworzna boją się, że kopalnie Mariola 1 i Mariola 2 (ta druga dotyczy złoża Jan Kanty Szczakowa) zniszczą ich dobytek. Tymczasem Balamara obiecuje spotkania w drugiej połowie marca, na których ma wyjaśnić każdy szczegół planowanych inwestycji. Przyszedł czas, aby również na naszych łamach przedstawiciele australijskiej spółki odpowiedzieli na kilka pytań. Zadaliśmy je Dianie Kosowicz, rzeczniczce Balamary.

Co Balamara sądzi o protestach mieszkańców?
Zaangażowana postawa mieszkańców jest rzeczą naturalną, kiedy mówimy o tak dużych i znaczących inwestycjach dla miasta, a nawet całego regionu, jak te planowane przez spółkę Carbon Investment w Jaworznie. Lokalna społeczność zawsze będzie zgłaszała swoje obawy, pytania czy też potrzebę zabezpieczenia podstawowych interesów. Z naszej perspektywy ważne jest jednak, aby mieszkańcy nie byli manipulowani, lecz otrzymali dostęp do wiedzy i rzetelnie opracowanych dokumentów.

A przede wszystkim otworzyli się na dialog z inwestorem. W przeciwnym przypadku dochodzi do eskalacji nastrojów społecznych. Dzisiejszy poziom emocji jest wynikiem posiadania cząstkowej wiedzy o projekcie, nadinterpretacji, a przede wszystkim strachu, za którego celowe szerzenie odpowiedzialne są podmioty chcące zbić swój własny kapitał na szerzeniu przekłamań. Ku rozczarowaniu inwestora aktywną rolę w tym zakresie odgrywają również władze lokalne, które zamiast być mediatorem używają m.in. bardzo emocjonalnego języka podczas spotkań ze społecznością lokalną i pozycjonują się, jako strona atakująca inwestora. Jest to tym bardziej zaskakujące, że Prezydent Jaworzna deklaruje jednocześnie poparcie dla projektu.

Balamara w swoich działaniach kieruję się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu i zdaje sobie sprawę, że podstawą dla tego rodzaju inwestycji jest zabezpieczenie interesów mieszkańców.

Czy obawy mieszkańców mają pokrycie w rzeczywistości?
Większość obaw bierze się z niedostatecznego poziomu informacji o planowanej inwestycji oraz utrwalania przekłamań używanych przez przeciwników powstawania nowych zakładów górniczych w Jaworznie. Dla przykładu, dominującym argumentem przeciw inwestycji jest przekonanie, że realizacja projektu KWK Mariola 1 doprowadzi do dewastacji rezerwatu „Dolina Żabnika”, co brzmi dobrze, jako nagłówek prasowy, a w rzeczywistości jest niezgodne z prawdą.

Po pierwsze, planowana eksploatacja nie będzie prowadzona pod obszarem Rezerwatu i nie wpłynie negatywnie na obecną tam florę i faunę. Działania związane z zakładem KWK Mariola 1 w żaden sposób nie wpłyną też na krajobraz kompleksu leśnego Kolawica. Po drugie, Balamara zleciła dodatkowe analizy, w tym inwentaryzację przyrodniczą, które wykazały brak negatywnych oddziaływań na te cenne przyrodniczo tereny. Opracowania te są częścią raportu wpływu na ochronę środowiska, przedłożonego przez inwestora.

Innym przykładem manipulowania treścią Raportu są informacje o wielkości wpływów górniczych i potencjalnych szkód m.in. na budynki mieszkalne. Jest to argument strachu, mocno działający na wyobraźnie. W rzeczywistości trzeba pamiętać, że w złożonym raporcie środowiskowym pokazano maksymalne sumaryczne kategorie wpływów, a zatem hipotetyczne sytuacje, które zaistniałyby tylko w przypadku równoczesnej eksploatacji siedmiu pokładów. Nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji, a więc ewentualny wpływ eksploatacji będzie zdecydowanie mniejszy.

W przypadku mieszkańców Ciężkowic - dzielnicy Jaworzna, znajdującej w sąsiedztwie planowanego zakładu - obawy o wpływy eksplotacji górniczej wynikają z utrwalonego obrazu funkcjonujących kopalń, które niewiele mają wspólnego z planowanym nowoczesnym i innowacyjnym zakładem górniczym, jakim będzie KWK Mariola 1 i KWK Mariola 2. Przy wprowadzeniu odpowiednich technologii, uwzględnionych już w raporcie środowiskowym, Inwestor zapewni, że w Ciężkowicach uciążliwość będzie nieodczuwalna, a więc taka, w której nie występują zakłócenia użytkowania obiektów budowlanych, a odczuwalność skutków eksploatacji jest znikoma. Spółka w wdrażaniu technologii australijskiej współpracuje z Polską Akademią Nauk i Akademią Górniczą Hutniczą.

Balamara jest gotowa odpowiedzieć na zgłaszane obawy mieszkańców, co już robi m.in. za pośrednictwem uruchomionej infolinii oraz poprzez publikowanie odpowiedzi na pytania w prasie lokalnej oraz udostępnianie mieszkańcom folderów na temat planowanych inwestycji. 
Skąd różnice w tekście polskim i angielskim, jeśli chodzi o liczbę planowanych pracowników i o zapowiadane w angielskim tekście usuwanie filarów w niektórych miejscach

Różnice są tylko pozorne. Liczba 575 pracowników dotyczy jedynie wykwalifikowanych pracowników, wskazanych w ogłoszeniu Balamary odnośnie zaktualizowanych wyników wstępne studium wykonalności (PFS) dla projektu Mariola 1. Ogłoszenie ze swej natury nie jest całym dokumentem PFS i zawiera wybiórcze informacje. Wspomniana liczba pracowników nie obejmuje m.in. osób świadczących usługi realizowane przez spółki zewnętrzne tj. służb zewnętrznych. Ponadto liczba osób zatrudnionych w danym momencie będzie zależeć od faktycznego etapu produkcji. W związku z tym podawana przez inwestora liczba 800-1000 osób zatrudnionych wskazuje maksymalny poziom zatrudnienia w jednym zakładzie górniczym. Wspólnie dla obydwu projektów realizowanych w Jaworznie - KWK Mariola 1 i KWK Mariola 2 - maksymalne zatrudnienie może wynieść do 2000 osób. 

Filary będą wybierane stosownie do potrzeb w stopniu zapewniającym bezpieczeństwo pracy i odpowiednią ochronę powierzchni. Ponadto filary ochronne zostaną utworzone w obszarach specjalnie chronionych. 

Jakie są plusy powstania kopalni Mariola 1?
Spółka planując realizację dwóch inwestycji w Jaworznie kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju. Działając zatem w poszanowaniu ekosystemu oraz będąc przedsięwzięciem rynkowym  KWK Mariola 1 oraz KWK Mariola 2 mają przynieść wymierne korzyści lokalnej społeczności, jak i samym zatrudnionym. Do głównych zalet obydwu projektów należy zaliczyć: 
nowe miejsca pracy dla młodych ludzi posiadających wykształcenie górnicze, pracowników różnych zawodów związanych z funkcjonowaniem kopalni, wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników powierzchni, a także pracowników biurowych itp.  
dobre warunki i stabilność zatrudnienia, co wpływa komfort życia pracownika i jego rodziny ;
zatrzymanie części młodych ludzi w mieście, co sprzyja jedności rodzin; 
Wzrost nakładów inwestycyjnych - pół miliarda złotych kapitału operacyjnego rocznie, z czego 170 mln złotych stanowią wynagrodzenia pracowników; 
Zastrzyk finansowy dla regionu w postaci m.in. podatków PIT, wynikających z zatrudnienia pracowników, CIT z racji siedziby firmy na terenie Jaworzno, podatków od budowli i gruntów czy też opłaty za eksploatacji kopalni;
stworzenie możliwości rozwoju dla lokalnych firm, które mogłyby współpracować z zakładami górniczymi. 

Kiedy odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców?
Spotkania z mieszkańcami Jaworzna odbędą się w drugiej połowie marca.  Ze względu na złożoność zagadnień i różnice miedzy inwestycjami, każdy z realizowanych w Jaworznie projektów - KWK Mariola 1 i KWK Mariola 2 - zostanie umówiony na osobnym spotkaniu. W najbliższych dniach Balamara poprzez powszechne kanały komunikacji zaprosi mieszkańców na spotkanie. Władze spółki mają pełną świadomość, jak istotne jest dostarczenie odpowiedzi na podnoszone przez mieszkańców pytania. 

CZEKAMY NA KOMENTARZE NASZYCH INTERNAUTÓW. CZY JAWORZNIANIE WIERZĄ W ZAPEWNIENIA BALAMARY?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera