Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie zastosują nową metodę oczyszczania ścieków z farmaceutyków

KJ
Spółka z Jaworzna stworzy nową metodę oczyszczania ścieków z farmaceutyków
Spółka z Jaworzna stworzy nową metodę oczyszczania ścieków z farmaceutyków Wodociągi Jaworzno
Nowa metoda oczyszczania ścieków powstanie w Jaworznie. Projekt potrwa dwa lata na Oczyszczalni Ścieków Jeleń-Dąb w Jaworznie. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 3 miliony złotych.

Wodociągi Jaworzno stworzą nową metodę oczyszczania ścieków

Wodociągi Jaworzno opracowują autorski sposób oczyszczania ścieków z substancji chemicznych stosowanych w lekach oraz innych wyrobach farmaceutycznych.

Prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjną technologią ozonowania ścieków zaczną się od montażu stanowiska badawczego w pobliżu wylotu ścieków oczyszczonych w oczyszczalni w Jaworznie. Urządzenie będzie miało za zadanie oczyszczanie w trybie ciągłym części ścieków z obiektu. Będzie także wykonywać cykliczne pobory próbek ścieków, które pozwolą na wykonanie podstawowych badań służących dalszym procesom badawczym prowadzanym w laboratorium własnym przedsiębiorstwa. Pozostałe analizy dotyczące farmaceutyków, związków kancerogennych oraz toksyczności wykonywane będą w laboratoriach zewnętrznych.

Wyniki zostaną przeanalizowane przez zespół naukowy, a wnioski posłużą do konfiguracji urządzeń oraz ustalenia parametrów dla procesu. Będą one uwzględniały następujące kryteria:

  • czas kontaktu ozonu ze ściekami
  • ilość ozonu resztkowego uzyskana po procesach
  • stały czas reakcji dla danej matrycy ścieków

Wnioski mają przydać się również do usprawniania poszczególnych procesów jednostkowych oraz korekty budowy podzespołów.

Zobaczcie koniecznie

Jedyna taka metoda w Polsce

Dzięki pracom powstanie innowacyjna, uniwersalna, skuteczna i efektywna metoda ozonowania ścieków, dostosowana do lokalizacji oraz oczyszczanego medium, a także pozwalającej na redukcję ze ścieków ok. 80 proc. farmaceutyków, bez generowania szkodliwych, kancerogennych produktów ubocznych.

- Poziom stężenia farmaceutyków w ściekach komunalnych w połączeniu z tradycyjnymi metodami oczyszczania ścieków takimi jak: mechaniczne oczyszczanie ścieków z zastosowaniem osadników wstępnych, biologicznych, reaktorów SBR, czy fermentacja osadów ściekowych i koagulacja chemiczna, nie zapewniają wysokiej efektywności usuwania tych związków ze ścieków. Stąd w Jaworznie rusza unikatowy na skalę światową oraz pierwszy w Polsce projekt naukowo - badawczy pod nazwą „Opracowanie innowacyjnej metody usuwania farmaceutyków ze ścieków” – mówi z dumą i zaangażowaniem jeden z pomysłodawców projektu Józef Natonek Prezes Zarządu Wodociągów Jaworzno sp. z o.o.

Prowadzone procesy będą wykorzystywać jedynie energię elektryczną oraz powietrze, co pozwoli na wyeliminowanie konieczności wykorzystywania związków chemicznych w procesie usuwania farmaceutyków ze ścieków. Zastosowana metoda będzie się opierać na zasadach gospodarki bezodpadowej.

Projekt w całości realizowany przez 2 lata będzie na Oczyszczalni Ścieków Jeleń-Dąb w Jaworznie.

- Zdajemy sobie sprawę, jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na firmach komunalnych za oczyszczanie ścieków. Widzimy również jak gwałtownie zmieniają się parametry dostarczanych do naszej Oczyszczalni ścieków. To wynik wzrastającej konsumpcji leków oraz środków farmaceutycznych. Liczymy, że nasz projekt, który jest pierwszy i unikatowy na skale światową, pozwoli uzyskać i wypracować skuteczną metodę usuwania środków farmaceutycznych. Dajemy sobie na to dwa lata. Pierwsze cztery miesiące to czas na stworzenie projektu technicznego i zabudowę instalacji. Kolejne szesnaście miesięcy na badanie i analizowanie próbek oraz udoskonalane elementów instalacji w taki sposób, aby zwiększyć jej funkcjonalność, wydajność, uniwersalność oraz łatwość obsługi. W tym etapie przewidujemy również spotkania kadry naukowej i inżynieryjnej w celu wymiany poglądów i spostrzeżeń - tłumaczy Joanna Stepa Główny Technolog Ścieków w Wodociągach Jaworzno.

Dofinansowanie na projekt

Koszt całkowity przedsięwzięcia badawczego spółki Wodociągi Jaworzno wyniesie ponad 3 mln zł, z czego niemal 2 mln zł stanowić będzie wsparcie finansowe przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa potwierdzająca przekazanie środków finansowych została podpisana w Warszawie przez Zastępcę Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Prezesów spółki Wodociągi Jaworzno – Józefa Natonka i Grzegorza Waligórę.

– Umowa, którą podpisaliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczy nowatorskiego projektu, pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie– podkreślił Prezes spółki Wodociągi Jaworzno Józef Natonek. – Jestem przekonany, że przyniesie on dobre efekty zarówno naszej firmie, jak również innym przedsiębiorstwom wodociągowych w Polsce. Skuteczne usuwanie szkodliwych substancji ze ścieków wpłynie bowiem pozytywnie na ochronę zdrowia mieszkańców, co jest sprawą kluczową.

Dofinansowanie projektu odbywa się w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW pn. Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce, Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera