18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie rosną niebieskie drzewa i chodzą niebieskie dziki [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka
Niebieskie drzewa w Jaworznie to nie farba
Niebieskie drzewa w Jaworznie to nie farba Anna Zielonka
Krajobraz rodem nie z tego świata... Pomarańczowa woda, niebieskie drzewa i ziemia wokół nich, niebieskie dziki. To nie żart! Tak jest naprawdę! Okolice Rudnej Góry w Jaworznie to problem o zasięgu europejskim. ZOBACZ ZDJĘCIA NIEBIESKIE DRZEWA JAWORZNO WIDEO I ZDJĘCIA

Niebieska ziemia, niebieskie drzewa i niebieskie dziki. To wszystko w Jaworznie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DZIEDZIC: 200 TYS. TON TRUCIZN SAMO NIE WYPARUJE

W ziemi znajduje się prawie 200 tysięcy ton chemikaliów, z których część zabarwia glebę na niebiesko. Tarzają się w niej dziki. Potem ocierają się o drzewa. Kora przybiera niebieską barwę. Może wreszcie uda się ten problem zlikwidować?

JAK ŻYĆ W ZGODZIE Z NATURĄ? CZYTAJ
SERWIS EKOLOGICZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Znawcy tematu do całej sprawy podchodzą bardzo ostrożnie i nie chcą wyrokować, jak będzie. Postęp jednak jest. Miasto dostało bowiem 1,5 mln złotych dofinansowania na badania złóż niebezpiecznych trucizn, które powstały w wyniku wieloletniej produkcji dawnych zakładów azotowych w Jaworznie (trwała już od lat 20. ub. wieku). Toksyny silnie zanieczyszczają glebę i migrują Wąwolnicą, Przemszą i wodami Wisły do Bałtyku.

Jaworznickie składowisko zostało uznane przez Komisję Helsińską za poważny "gorący punkt" na mapie Europy, który zagraża ekosystemowi Morza Bałtyckiego. Ekobomba na terenie Centralnego Składowiska Odpadów w dolinie Wąwolnicy cały czas tyka.

- Wybuchnąć jednak nie wybuchnie, chyba żeby ktoś wysadził tamten teren - uspokaja Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Ale chemikalia cały czas wydostają się do cieków wodnych. To ogromy kłopot. Dlatego chcemy zabezpieczyć to ogromne składowisko przed kontaktem z wodami podziemnymi i gruntowymi - dodaje.

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i około 300 tys. złotych z budżetu gminy nie zostaną jednak przeznaczone na zabezpieczenie toksyn, co kosztowałoby wiele milionów złotych. Kwota prawie 2 milionów złotych pójdzie za to na badania, projekt i opinię prawną.

- Chcemy zbadać to złoże dokładnie i sprawdzić, jakie miałyby mieć rozmiary i jakiego typu powinny być bariery oporowe, które izolowałyby toksyny od reszty terenu i wód podziemnych. Dzięki tym analizom będzie można stworzyć też odpowiedni projekt. Dowiemy się też, czy budowa zapory nie napotka na jakieś przeciwności - tłumaczy dalej Marcin Tosza.
Miasto zasięgnie też opinii prawnej, która mogłaby pomóc w rozwiązaniu problemów prawnych. Polskie przepisy są bowiem barierą, której nie da się na tym etapie przeskoczyć. Pojawiają się wątpliwości, kto w ogóle powinien usunąć, a najpierw zabezpieczyć odpady w Jaworznie.

Teren należy do Skarbu Państwa, toksyny do dziś istniejących zakładów azotowych, a wszystko znajduje się w granicach administracyjnych gminy Jaworzno. Wydaje się, że najwłaściwszym podmiotem do usunięcia chemikaliów są zakłady chemiczne, które przejęły majątek po starej fabryce. Te jednak nie udźwignęłyby takiego ciężaru finansowego.

- Wszystko to jest tak zawikłane, że trudno znaleźć rozwiązanie tej patowej sytuacji, dlatego pytamy ekspertów, co można z tym zrobić. Być może rozwiązaniem będzie jakaś specustawa - podkreśla Tosza.

Sprawa jest naprawdę poważna. Wśród zanieczyszczeń znajdują się najgroźniejsze trucizny wytworzone przez człowieka - DDT, HCH, dieldryna czy endryna. Chemikalia zakopane pod ziemią co prawda nie zagrażają bezpośrednio mieszkańcom. Jednak ci, którzy mieszkają najbliżej, odczuwają negatywne skutki przebywania w pobliżu toksyn. Podczas pobierania próbek chemikaliów dochodziło do omdleń.

W sprawie toksyn w Jaworznie odbyła się rok temu wielka konferencja pt. "FOKS". Wypowiadali się eksperci z różnych szczebli. Od roku nic się nie ruszyło. Teraz pojawił się promyk nadziei.
- Oby on nam nie zgasł - podkreśla jaworznicki urzędnik.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!