MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W JSW Szkolenie i Górnictwo też dostaną podwyżki? Walczą o to związki zawodowe. Postulują o 10 proc. wzrostu wynagrodzenia i wypłatę premii

Piotr Chrobok
Górnicy JSW SiG zarabiają o wiele mniej niż górnicy JSW.
Górnicy JSW SiG zarabiają o wiele mniej niż górnicy JSW. Arkadiusz Biernat
10% podwyżki, wzrostu z 21 do 30 złotych wartości posiłków profilaktycznych i wypłaty jednorazowej premii domagają się dla pracowników związkowcy JSW SiG. W spółce-córce JSW liczą na powodzenie. Tym bardziej, że JSW przystała na postulaty jej górników, a poza wypłatą premii były one dokładnie takie same.

W JSW Szkolenie i Górnictwo też dostaną podwyżki? Walczą o to związki zawodowe. Postulują o 10% wzrostu wynagrodzenia i wypłatę premii

Górnicy spółki-córki JSW, JSW SiG pójdą w ślady kolegów i też dostaną podwyżki? To niewykluczone. Działająca w spółce NSZZ Solidarność domaga się wzrostu wynagrodzeń swoich pracowników.

Związkowcy przedstawili władzom JSW SiG swoje żądania. Oprócz podwyżek wypłat, domagają się w nich także wzrostu wartości posiłków profilaktycznych, tzw. flapsów.

- Nasze postulaty to: od 1 stycznia 2022 roku wzrost stawek płac zasadniczych o 10% dla wszystkich stanowisk ujętych w Regulaminie Wynagrodzeń JSW, wzrost wartości posiłku profilaktycznego z kwoty 21 do 30 złotych - zaznacza w piśmie wysłanym do prezesa JSW SiG, Łukasza Dwornika, przewodniczący NSZZ Solidarność, Krzysztof Dąbek, który poprosił o możliwie jak najszybsze zorganizowanie spotkania w tej sprawie.

Władze spółki są chętne do rozmów. Już odpowiedziały na pismo związkowców, wyznaczając termin negocjacji na 9 lutego w siedzibie JSW SiG.

- Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o. o zaprasza na spotkanie w dniu 9.02.2022 na godzinę 9:00 do siedziby Spółki, celem omówienia zawartych w piśmie kwestii - odpisał związkowcom Michał Paprotny, zastępca prezesa zarządu JSW SiG ds. technicznych.

Oprócz tematu podwyżek wynagrodzeń zasadniczych oraz wartości posiłków profilaktycznych, Solidarność w trakcie rozmów z zarządem spółki chce poruszyć także inną kwestię. Mowa o wypłacie jednorazowych premii co do których związkowcy rozmawiali już z zarządem JSW SiG.

Nie przeocz

Ostatecznie do wypłacenia nagród nie doszło, dlatego Solidarność chce z szefostwem SiG-u rozpatrzenia tej możliwości ponownie. Zaakcentowano to także w piśmie do zarządu.

- Odwołując się do porozumienia z dnia 30.09.2021, nasz postulat to powrót do negocjacji w sprawie wypłaty jednorazowej nagrody, pracownikom JSW SiG rekompensującej wzrost cen towarów i usług w latach poprzednich - żąda NSSZ Solidarność.

Premie, o jakie postulują związkowcy to 4300 złotych brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 3500 złotych brutto dla pracowników zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz 3100 złotych brutto dla pozostałych pracowników.

Z rozmowami na temat podwyżek związkowcy JSW SiG wiążą spore nadzieje. Również z tego względu, że całkiem niedawno, JSW porozumiała się z zatrudnionymi w niej górnikami, którzy za wyjątkiem jednorazowej premii - tę wypłacono im już wcześniej - domagali się wzrostu pensji i wartości tzw. flapsów na dokładnie tym samym poziomie.

JSW SiG to spółka-córka JSW. Muszą przez nią przejść górnicy zatrudniani na kopalniach, których później przejmuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Działa ona we wszystkich kopalniach JSW.

W styczniu 2022 roku zatrudnionych w niej było około 1300 górników, po tym jak w końcówce 2021 roku, spółka dokonała alokacja i przejęła 300 górników pod swoje skrzydła. Zarobki w JSW SiG są jednak o wiele niższe niż w samej JSW. Różnice w pensjach nawet na tych samych stanowiskach wynoszą nawet kilka tysięcy złotych.

Górnikom JSW SiG nie przysługują także niektóre z przywilejów, jakimi objęci są ich koledzy z JSW. Mowa tu np. o wypłacie trzynastej, czy czternastej pensji.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni