W Katowiach ruszyły zdjęcia do charytatywnego kalendarza dla...

  W Katowiach ruszyły zdjęcia do charytatywnego kalendarza dla Aniołów ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miuosh, Sonia Draga, Anna Dudzińska, Grzegorz Chudy oraz Olivier Janiak będą bohaterami kart niezwykłego kalendarza na 2018 rok, który powstanie w ramach projektu „Katowice – miasto ludzi wolnych”. Dochód z jego sprzedaży zostanie w całości przekazany na Dom Aniołów Stróżów, czyli stowarzyszenie, które od lat pomaga dzieciom ulicy z katowickiego Załęża. Zdjęcia do kalendarza ruszyły w środę w Nikiszowcu. Będą realizowane do czerwca.
  Zdjęcia do kalendarza charytatywnego dla Domu Aniołów Stróżów
  1/9
  przejdź do galerii

  Zdjęcia do kalendarza charytatywnego dla Domu Aniołów Stróżów ©Marzena Bugała - Azarko

  W Katowicach ruszyły zdjęcia do niezwykłego kalendarza na 2018 rok. To „Pasja. Prestiż. Potencjał. Katowice – miasto ludzi wolnych”, dochód z jego sprzedaży zostanie w całości przekazany na Dom Aniołów Stróżów, czyli stowarzyszenie, które od lat pomaga dzieciom ulicy z katowickiego Załęża. Zdjęcia będą realizowane do czerwca, pierwsza sesja odbyła się w środę w Nikiszowcu. Jej bohaterem był Grzegorz Chudy, mieszkaniec Nikiszowca, nauczyciel języka polskiego i gwary śląskiej, muzyk w zespole muzyki celtyckiej Beltaine i malarz.

  W sumie w ramach projektu powstanie 12 portretów w przestrzeni Katowic.

  - Na kartach kalendarza zobaczymy m.in. Miuosha, Sonię Dragę, Chudego, prof. Tadeusza Sławka, Oliviera Janiaka i wielu innych - wymienia Olga Kostrzewska-Cichoń z Open-Mind, agencji realizującej projekt. Jak dotąd agencja wydała dwa charytatywne kalendarze, oba dla chorzowskiej Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym.

  Kalendarz dla Aniołów, ze zdjęciami Grzegorza Sikorskiego z Dagma Photo, będzie formą reportażu.
  - Opowiemy historie ludzi, dzięki którym Katowice się zmieniają. Niezwykle istotne będą miejsca, gdzie fotografie będą wykonane. Planowane są lokalizacje typu NOSPR, Fabryka Porcelany czy Muzeum Śląskie, ale też dzielnice – dodaje Kostrzewska-Cichoń.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Katowice: ruszyła akcja „Uskrzydlamy 2016". To Anioły z Załęża proszą o pomoc


  Sesje zaplanowano m.in. w Załężu, Koszutce, lasach Murckowskich oraz na ulicy Mariackiej.

  - Kalendarz katowicki „chodził” za mną od dawna. Jako katowiczanka marzyłam, aby opowiedzieć w tej formie o zmieniającym się mieście, opowiedzieć z pomocą ludzi i miejsc. Takie kalendarze mają jednak sens wtedy, gdy robi się je dla kogoś. Dopiero, gdy poznałam Monikę Bajkę (z Domu Aniołów Stróżów – przyp. Red.) wiedziałam, że to jest ta fundacja, której szukamy – opowiada autorka inicjatywy.

  Na kartach kalendarza, jak zapowiada, zobaczymy Katowice, które zmieniły się w ciągu ostatniej dekady nie do poznania. To jednak przy okazji. Priorytetem jest zebranie pieniędzy na działalność Domu Aniołów Stróżów.

  Stowarzyszenie działa w Katowicach od kilkunastu lat. W Załężu wolontariuszom udało się zbudować cały system wspierający dzieci zagrożonych wykluczeniem. Powstało ognisko wychowawcze, świetlice terapeutyczne, klub młodzieżowy, poradnia rodzinna. Od ponad dwóch lat klub dla dzieci i młodzieży Anioły prowadzą też w Chorzowie Batorym. Każdego dnia tylko w katowickim Domu pomoc uzyskuje ponad 100 dzieci. Kolejne 500 w ramach zajęć, warsztatów i zabaw w programach ulicznym. U Aniołów dzieci mogą odrobić lekcje, wziąć udział korepetycjach, pobawić się, ale też spotkać się z psychologiem, pedagogiem, także z pomocą Aniołów wyjeżdżają na wakacje, ferie, ale też wychodzą do kina, czy teatru.

  - Dom Aniołów Stróżów otrzymuje dotacje z Urzędu Miasta Katowice na dofinansowanie prowadzenia placówek wsparcia dziennego – tłumaczy Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów. - Zebrane z kalendarza fundusze będą przeznaczone na pokrycie pozostałych kosztów, m.in. finansowanie pracy z młodzieżą w Klubie Młodzieżowym oraz na rozwój talentów dzieci z biednych rodzin.

  Zobacz galerię

  Kalendarz trafi do sprzedaży w październiku. W pierwszym nakładzie będzie 1000 egzemplarzy.

  ZOBACZCIE FILM: CoolTour - Ogólnopolski Magazyn Kulturalny


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprostowanie

  Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży DOM ANIOŁÓW STRÓŻÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Prosimy o sprostowanie treści artykułu w części dotyczącej wypowiedzi Pani Moniki Bajki - Prezes Stowarzyszenia. Dom Aniołów Stróżów otrzymuje dotacje z Urzędu Miasta Katowice na dofinansowanie...rozwiń całość

  Prosimy o sprostowanie treści artykułu w części dotyczącej wypowiedzi Pani Moniki Bajki - Prezes Stowarzyszenia. Dom Aniołów Stróżów otrzymuje dotacje z Urzędu Miasta Katowice na dofinansowanie prowadzenia placówek wsparcia dziennego dla dzieci w formie pracy podwórkowej oraz w formie świetlic terapeutycznych. Zebrane z kalendarza fundusze będą przeznaczone na dofinansowanie pozostałych kosztów tych działań, finansowanie pracy z młodzieżą w Klubie Młodzieżowym, który nie jest dotowany oraz na rozwój potencjałów i talentów dzieci i młodzieży z biednych rodzin, które doświadczają wielu trudności. Wypowiedź nie została zautoryzowana przed publikacją i być może stąd błąd w treści. Pozdrawiamy!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim