Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach będzie skwer Anny Walentynowicz. Radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie

lota
W Katowicach powstanie skwer Anny Walentynowicz. Projekt uchwały w tej sprawie został przegłosowany na marcowej sesji Rady Miasta. Legenda Solidarności zostanie patronką placu w Brynowie

Anna Walentynowicz zostanie upamiętniona w Katowicach

W Katowicach powstanie skwer Anny Walentynowicz. Legendarna działaczka Solidarności zostanie patronką placu w rejonie ulic Wincentego Pola i Józefa Gallusa w dzielnicy Brynów. Uchwałę w tej sprawie przegłosowała katowicka Rada Miasta na sesji 7 marca.

Przypomnijmy, ze Anna Walentynowicz (1929-2010) to polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ „Solidarność”. Dama Orderu Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 2019 rok Rokiem Anny Walentynowicz

Okazja do jej upamiętniania jest w tym roku szczególna, bo jak przypominają autorzy projektu uchwały „Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z dnia 30 lipca 2019 roku ustanowił 2019 rok Rokiem Anny Walentynowicz”.

Dodajmy jeszcze, że właśnie w Brynowie działa Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. To właśnie dyrektor tej instytucji wystąpił o uhonorowanie Anny Walentynowicz. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się do prezydenta Katowic w sierpniu ubiegłego roku. W czwartek, 7 marca, Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS dziękował katowickim radnym za podjęcie uchwały.

Anna Walentynowicz została aresztowana za próbę upamiętnienia górników z Wujka

Anna Walentynowicz była jedną ze współzałożycieli Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku.

- Działała jawnie, a jej mieszkanie było punktem kontaktowym WZZ. To sprowadziło na nią dotkliwsze szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa MSW: zatrzymania na 48 godzin, rewizje, groźby zwolnienia z pracy - to fragment biogramu Walentynowicz przygotowanego do projektu uchwały.

W dniu 8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, dyscyplinarnie zwolniono ją z pracy w Stoczni Gdańskiej.

- Wywołała 14 sierpnia strajk, który zapoczątkował powstanie NSZZ „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy. Władza uległa tym żądaniom i zwolniona wkrótce powróciła do pracy. W stanie wojennym, po rozbiciu strajku w Stoczni Gdańskiej, została internowana. Dnia 9 marca 1983 roku stanęła przed sądem w Grudziądzu, oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 roku. Skazano ją na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

W grudniu 1983 roku aresztowano ją przy próbie wmurowania tablicy, upamiętniającej górników kopalni „Wujek”.

Z więzienia w Lublińcu została zwolniona w kwietniu następnego roku ze względu na zły stan zdrowia. Sąd w Katowicach na czas nieokreślony odroczył proces Anny Walentynowicz i Ewy Tomaszewskiej, aresztowanych pod zarzutem zorganizowania manifestacji w grudniu 1983 roku pod krzyżem przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo