W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Udostępnij:
Katowice są doskonałym przykładem miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. Przemiana ta została dostrzeżona i Katowice ponownie będą gospodarzem wydarzenia pod patronatem ONZ. W dniach 26-30 czerwca, w stolicy województwa śląskiego odbędzie się Światowe Forum Miejskie.

W 2015 roku podczas Szczytu Zrównoważonego Rozwoju, opracowano globalne cele zrównoważonego rozwoju. Jak twierdzą ci, którzy podpisali tę agendę, jest ona „kartą praw dla ludzi i naszej planety w XXI wieku”. Przedstawione w niej cele, największe wyzwania stawiają przed miastami. Dlatego jedną z najważniejszych platform wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami stało się Światowe Forum Miejskie (WUF – World Urban Forum), którego gospodarzem, zbliżającej się 11. edycji, będą Katowice. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

To kolejne wydarzenie, po Szczycie Klimatycznym ONZ w 2018 r., którego Katowice są gospodarzem. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko nagrodzenie przemiany, jaka w nim zaszła, ale też znakomita promocja i impuls do dalszych zmian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Ostatnia dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze.

Czytelnikom Dziennika Zachodniego przybliżamy 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i pokazujemy, w jaki sposób są one realizowane w Katowicach. Szesnaście celów z listy ONZ zaprezentowaliśmy w poprzednich tygodniach. Do WUF11 pozostał już tylko nieco ponad tydzień, więc dziś prezentujemy ostatni z nich.

17. Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju

Skuteczna realizacja Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju wymaga partnerskiej współpracy między rządami, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim. Takie partnerstwa powinny być budowane w oparciu o zasady i wartości, wspólną wizję i wspólne cele, które stawiają człowieka i naszą planetę w centrum działań. Potrzebujemy takich partnerstw na szczeblu globalnym, regionalnym, krajowym i lokalnym. Potrzeba pilnych działań, które zmobilizują, przekierują i odblokują biliony dolarów w sektorze prywatnym i pozwolą wykorzystać ich transformacyjną moc do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju wymaga partnerskiej współpracy pomiędzy podmiotami zarówno w mieście, jak i pomiędzy miastami. Duży wpływ na to mają działania podejmowane przez Katowice na szczeblu regionalnym (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), krajowym czy międzynarodowym (poprzez współpracę z miastami partnerskimi, czy organizacjami międzynarodowymi – np. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO czy Globalny Parlament Burmistrzów.

Podejmowanie przez miasta działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ma sens tylko w sytuacji kiedy miasta te ze sobą współpracują. Wymiana doświadczeń oraz poszukiwanie wzajemnych inspiracji by znajdować skuteczne rozwiązania problemów naszych miast przyświecają ich włodarzom. Stąd udział Katowic np. w Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich czy zakończone sukcesem starania o włączenie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – naszym przypadku w dziedzinie muzyki – wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości

- Podczas WUF11 w Katowicach na temat problemów miast i ośrodków miejskich będą dyskutowali przedstawicie z niemal całego świata. Dodatkowo na Urban Expo swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta, ale też firmy o globalnym zasięgu. Często są to imponujące i ciekawe konstrukcje. Zachęcam Państwa do rejestracji, która jest bezpłatna oraz wzięcia udziału w WUF11, które już za nieco ponad tydzień odbędzie się w Katowicach - Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rejestracja możliwa jest do 22 czerwca na stronie internetowej www.unevents.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie