Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach odbyło się nabożeństwo kończące obchody 500 lat Reformacji WIDEO+ZDJĘCIA

LOTA
W Katowicach odbyło się nabożeństwo kończące obchody 500 lat Reformacji
W Katowicach odbyło się nabożeństwo kończące obchody 500 lat Reformacji LOTA
We wtorek, 31 października, w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się nabożeństwo centralne dla całej Polski z okazji obchodów 500-lecia Reformacji. Był to punkt kulminacyjny jubileuszu oraz zakończenie obchodów centralnych. Wydarzenie odbyło się dokładnie 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra i ogłoszeniu 95 tez przeciwko płatnym odpustom, które uznaje się za początek Reformacji.

Obchody 500-lecia Reformacji celebrowane są już od początku roku w niemal całej Polsce oraz w woj. śląskim, gdzie społeczność ewangelików jest szczególnie silna. Jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów, ale też zakończeniem obchodów centralnych, było nabożeństwo odprawione dziś w kościele ewangelickim przy ulicy Warszawskiej w Katowicach.

To, jak podkreślał w rozmowie z „DZ” Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko–augsburskiego w Polsce – jeden z najważniejszych punktów obchodów i jednocześnie ich symboliczne zamknięcie, bo te rozpoczęły się nabożeństwem w Cieszynie, a kończy je nabożeństwo w Katowicach.

Wzięli w nim udział przedstawiciele kościoła ewangelicko–augsburskiego w Polsce oraz hierarchowie kościoła rzymskokatolickiego z prymasem Polski na czele oraz arcybiskupem Wiktorem Skworcem, ale też wierni, którzy kościół przy ulicy Warszawskiej wypełnili do ostatniego miejsca.

Biskup Marian Niemiec, rozpoczynając nabożeństwo, podkreślał, że upamiętnienie reformacji, odbywające się po raz pierwszy w epoce ekumenizmu, będzie odpowiednie, gdy wszyscy chrześcijanie – w tym katolicy i luteranie - wsłuchają się w ewangelię Jezusa Chrystusa.

- Chcemy tutaj doświadczyć wspólnoty z Panem poprzez wspólnotę z braćmi i siostrami – zapowiedział.

Obchody 500-lecia Reformacji mają przypominać – jak mówił na łamach „DZ” biskup Marian Niemiec - o licznej społeczności ewangelików mieszkających w Polsce, a zwłaszcza w naszym regionie, którego historię tworzyli przez lata.

- Mówienie o Reformacji uświadomiło wielu ludziom, że trudno wyobrazić sobie Śląsk bez ewangelików, że zawsze tu byliśmy, że jesteśmy częścią tej ziemi, tworzymy tutejszą sztukę i kulturę – dodał.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Podejrzany o zabójstwo piłkarza GKS Katowice złapany. ZOBACZ, JAK ZMIENIŁ WYGLĄD

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Tragiczny wypadek na DK1: Dlaczego spłonęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!