W Katowicach odsłonięto tablicę pamiątkową Krystyny Bochenek...

  W Katowicach odsłonięto tablicę pamiątkową Krystyny Bochenek [ZDJĘCIA]

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach odsłonięto tablicę pamiątkową Krystyny Bochenek [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii
  Dziś na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
  - Jest czas rodzenia się i czas umierania. Na przestrzeni tych dwóch wydarzeń mieści się czas pamięci, który ma szczególny wymiar od 10 kwietnia ubiegłego roku - takie słowa wypowiedział redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice, Jacek Filus, tuż przed odsłonięciem tablicy upamiętniającej Krystynę Bochenek na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

  Z okazji odsłonięcia tablicy na korytarzach wydziału filologicznego zebrała się cała rodzina zmarłej senator, oraz m.in.
  rektor UŚ Wiesław Banyś, Tadeusz Donocik, prezes Śląskiej Regionalnej Izby Gospodarczej która jest fundatorem tablicy, arcybiskup Damian Zimoń, senatorowie Zbigniew Szaleniec i Sławomir Kowalski, posłowie Jan Olbrycht, Jerzy Witold Klepacz, Jan Rzymełka, Leszek Piechota, wicewojewoda śląski Piotr Spyra, prezydent Katowic Piotr Uszok, środowisko akademickie a także Zenon Nowak, prezes Polskapresse oddziału Śląskiego.

  Przed uroczystym odsłonięciem tablicy przemówili inni goście, którzy pojawili się na tej uroczystości. Rektor Uniwersytetu Śląskiego Wiesław Banyś stwierdził, że tablica jest tylko skromnym sygnałem pokazującym ile za skromnym napisem na niej umieszczonym kryje się olbrzymiej działalności Krystyny Bochenek. - Dbanie Krysi o innych, słabszych, jest pewnie tym, co nam wszystkim w sercu pozostaje na zawsze, bo takie postawy i takich ludzi aż chcielibyśmy mieć w olbrzymiej ilości wokół nas. Takimi powinniśmy po prostu być.

  Głos zabrał prezes Śląskiej Regionalnej Izby Gospodarczej, Tadeusz Donocik, który jest także prezesem zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego. - Stowarzyszenie powstało dopiero w ubiegłym roku. Przypuszczałem, że jedną z pierwszych inicjatyw, jaką będziemy musieli podjąć, słowo musieli traktuję jako potrzebę serca, będzie właśnie ufundowanie tej tablicy, bo ktokolwiek poznał panią Krystynę to zetknął się z osobą o nieprawdopodobnej energii, wielowymiarowości, bo była przecież wielkim humanistą dotykającym też problemów gospodarczych i normalnego życia ludzkiego - stwierdził.

  Zenon Nowak, prezes śląskiego oddziału Polskapresse stwierdził, że "... Powinniśmy kontynuować wszystko, co robiła Krystyna Bochenek, by pamięć nigdy o niej nie znikła".

  Na koniec głos zabrał mąż zmarłej, kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, który podziękował rektorowi uniwersytetu oraz Regionalnej Izbie Gospodarczej za inicjatywę i pamięć. - To jest miejsce które Krystyna sobie bardzo ceniła. My pobraliśmy się w 1975 roku, a w 1976 pisała magisterium. Pamiętam, że było to dla mnie bardzo abstrakcyjne magisterium, dla mnie, dla medyka, który całkiem innymi rzeczami się zajmował, ale pamiętam z jaką atencją mówiła o profesorach, którzy ją uczyli. Uniwersytety to nie są mury, to są ludzie, którzy je tworzą.

  Teraz ci ludzie, studenci, co podkreślił rektor uniwersytetu, powinni kontynuować jej dzieło. - Pamiętajmy kim Krysia była - powiedział na koniec Banyś.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie błąd

  Polonistka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 49

  Droga Koleżanko, polonistyka, to (jak słusznie skopiowałaś z wikipedii) dziadzina nauki, badająca literaturę polską i język polski, ale jest to skrót od okreslenia "filologia polska", bo filologia...rozwiń całość

  Droga Koleżanko, polonistyka, to (jak słusznie skopiowałaś z wikipedii) dziadzina nauki, badająca literaturę polską i język polski, ale jest to skrót od okreslenia "filologia polska", bo filologia to właśnie nauka badająca język i literaturę danego kraju, w więc filologia polska, to nauka badająca język i literaturę właśnie Polski. Dostrzegasz tę zależność? Radzę doczytać, zanim się kolejny raz ośmieszysz. Pozdrawiam.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd na tablicy!!!

  Martyna W. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 33

  Polonistyka to dziedzina nauki, której przedmiotem badań jest polska literatura i język polski. Natomiast kierunek, który ukończyła pani Bochenek to filologia polska. Zatem nie można ukończyć...rozwiń całość

  Polonistyka to dziedzina nauki, której przedmiotem badań jest polska literatura i język polski. Natomiast kierunek, który ukończyła pani Bochenek to filologia polska. Zatem nie można ukończyć polonistyki, ale filologię polską. Zrobienie takiego błędu na tablicy mającej upamiętnić osobę walczącą o poprawną polszczyznę, to wyjątkowa ignorancja i wielki wstyd dla Uniwersytetu Śląskiego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo