Mieszkanie przy ulicy Chopina w Katowicach jest pierwszym mieszkaniem treningowym dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie na stanie katowickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Choć sam projekt MOPS realizuje już od połowy 2013 roku, to dotąd w wynajmowanym na wolnym rynku, znacznie mniejszym lokalu. Mieszkanie z ulicy Chopina ośrodkowi przekazało miasto, generalny remont, następnie urządzenie pomieszczeń, udało się sfinansować z pieniędzy unijnych oraz z pomocą organizacji pozarządowych. Lokatorzy są tu już od kilku miesięcy, ale we wtorek mieszkanie oficjalnie otwarto.
Jest tu 130 metrów kwadratowych, pięć pokoi, salon, kuchnia oraz dwie łazienki. Przez najbliższy rok z mieszkania będzie korzystało 16 dorosłych niepełnosprawnych, kwaterowani są tu w czterech czteroosobowych grupach, dwóch damskich i dwóch męskich. Każda z grup jest przy Chopina na czterech pobytach, dwóch jednotygodniowych, jednym dwutygodniowym i jednym miesięcznym. - Na początek trenerzy poznają się podopiecznymi, podopieczni z nowym miejscem i wyznaczamy sobie cele treningowe – opowiada Monika Potykanowicz, trener kompetencji umiejętności społecznych w Programie „Teraz My”, realizowanym przez MOPS w Katowicach.
Niepełnosprawni, w każdym stopniu niepełnosprawności intelektualnej, ale głównie w stopniu umiarkowanym i znacznym, są w mieszkaniu pod opieką trenerów. To pod ich okiem powoli się usamodzielniają, bo taki jest też cel funkcjonowania mieszkań treningowych. - Działamy jak w normalnym domu. Uczestnicy projektu na początku każdego tygodnia opracowują menu na cały tydzień, dzielą się dyżurami w kuchni, zakupowymi i porządkowymi. Uczymy się tu po prostu sprzątać, gotować, robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe, czy opłacać rachunki – wymienia Potykanowicz. Początki nie są łatwe.
- Mamy zasadę, że przez pierwszy tydzień nie ma odwiedzin rodziców, aby nasi podopieczni poczuli odpowiedzialność za siebie, za to miejsce i kolegów. Dopiero po jakimś czasie mogą ich tu zaprosić, wówczas wchodzą przy okazji w rolę gospodarzy – opowiada trenerka.
Efekty pracy w mieszkaniu treningowym są ogromne. - Widzą je i uczestnicy projektu i ich rodzice. Kontynuujemy potem pracę rozpoczętą w mieszkaniu w ich domach, opowiadamy rodzicom, czego ich dzieci się nauczyły, co robiły, pokazujemy zdjęcia i filmy, bo wtedy łatwiej im uwierzyć – dodaje Potykanowicz. Przyznaje, że pobyt dorosłego dziecka w mieszkaniu, pod profesjonalną opieką, to również spora ulga dla rodziców.
- To wpisuje się w koncepcję short break i zapewnia rodzicom nieco oddechu, mogą odpocząć – wyjaśnia.
Barbara Zając, mama 22-letniej Patrycji z lekkim upośledzeniem, liczyła, że jej przerwa w opiece przyjdzie łatwiej. - Ta ulga jest potrzebna, bo jesteśmy opiekunami całą dobę, non stop, ale myślałam, że przejdę to lżej, ale gdy Patrycja na początku płakała do telefonu, bo tęskniła, to trudno człowiekowi odpocząć. Staram się jednak podchodzić do tego mądrze, bo wiadomo: nas opiekunów kiedyś zabraknie, dzieci zostaną. Patrycja w domu wszystko robiła, ale widać, że tu stała się bardziej rezolutna, samodzielna i doroślejsza – opowiada pani Barbara.
Mieszkanie treningowe dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie przy ulicy Chopina jest pierwszym i jedynym w Katowicach. Czy będą kolejne? - Mamy dużo sił i determinacji, aby o to zabiegać i starać się o pozyskanie na ten cel różnych źródeł finansowania – zapowiada Anna Trepka, dyrektor MOPS w Katowicach.
*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?