Kampania promująca projekt Siedemdziesiąt plus nabiera tempa, a na dobre ruszy do końca miesiąca. Na jej potrzeby urzędnicy wprowadzają nową nomenklaturę - społeczeństwo czwartego wieku. Właśnie potrzeby tej części mieszkańców po 70. roku życia, kwalifikujących się do czwartego wieku, mają zamiar zaspokajać.
W sumie w mieście żyje ponad 50 tys. osób po 65. roku. To więcej niż mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym. W czwartek w magistracie przedstawiono podstawowe założenia programu: z jednej strony opieka medyczna, czyli bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców po 65. roku życia, kompleksowe badania profilaktyczne dla osób w wieku 60, 61 i 62 lat oraz 75, 76 i 77 lat. Z drugiej opieka społeczna, koordynowana przez pełnomocnika prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych i podwładnych mu dziesięciu przeszkolonych pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą dyżurowali w punktach terenowych. Urzędnicy mają też wyjść do ludzi.
- Pomoc otrzyma nie tylko osoba przychodząca po nią - mówiła Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic. - Rodziny nie zastąpimy, ale możemy pomóc - wtórował jej Waldemar Bojarun, rzecznik UM.
Czym różni się program od dotychczasowych działań służb społecznych? Według zapewnień władz Katowic, jest opracowany z głową. Do akcji wciągnięto oprócz pracowników społecznych i działaczy pozarządowych, administratorów budynków i pracowników KZGM oraz geriatrów. Ulotki dotyczące akcji znajdziemy m.in. w przychodniach czy administracjach budynków.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?