Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstaje automatyczny parking jak z filmu science fiction. Właśnie montują maszyny, które będą "zabierać" auta. Zobaczcie

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
UM Katowice/Magdalena Grabowska
Na ul. Tylna Mariacka w Katowicach budowa wre. Ma tu powstać automatyczny parking na 240 samochodów. Inwestycja zakłada budowę dwóch zespołów maszyn. Planowany termin oddania jej do użytku to koniec tego roku. Wartość inwestycji to niespełna 21 mln zł. Rozpoczął się właśnie montaż maszyn. Cała ulica została już wygrodzona. Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach, dojazd zostanie utrzymany wyłącznie dla użytkowników posesji oraz pojazdów uprzywilejowanych.

Wydaje się niemożliwe? A jednak! Kierowca podjedzie na platformę, a maszyna zabierze samochód na docelowe miejsce parkingowe. Rozpoczął się właśnie montaż tych maszyn. Cała ulica została już wygrodzona. Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach, dojazd zostanie utrzymany wyłącznie dla użytkowników posesji oraz pojazdów uprzywilejowanych.

– Jednak nie zapominamy, że w centrum Katowic znajduje się sporo różnych instytucji i punktów handlowo-usługowych, do których dojazd samochodem także musi zostać umożliwiony. Stąd właśnie rozwiązanie, które sprawi, że przestrzeń na ul. Tylnej Mariackiej zostanie maksymalnie efektywnie wykorzystana – informuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Jak podaje Urząd Miasta Katowice, moduły poddawane są teraz sprawdzeniu i testowaniu. Ze względu na duże rozmiary, zostaną one przywiezione do Katowic specjalnym transportem dostosowanym do elementów ponadgabarytowych.

Prace budowlane na ul. Tylnej Mariackiej idą pełną parą. Obecnie wykonywane są główne elementy konstrukcyjne maszyn: korpusów, ram, platform. Elementy te spawane są na nowoczesnym, zrobotyzowanym stanowisku spawalniczym, co znacznie usprawnia tę część procesu produkcyjnego. Wszystkie ruchome elementy mechaniczne produkowane są na maszynach CNC, co zapewnia powtarzalność i precyzję wykonania. Tak wyprodukowane elementy konstrukcyjne poddawane są obróbce powierzchniowej, śrutowaniu i malowaniu dla zapewnienia zabezpieczenia antykorozyjnego, natomiast mniejsze elementy poddawane są procesowi cynkowania. Następnie dwa główne panele maszyn są uzbrajane w elementy kinematyczne: łożyska, wały, sprzęgła oraz pozostałe elementy złączne. Z tego względu ulica Tylna Mariacka zostanie wyłączona z ruchu.

– Dlatego zwracamy się z prośbą do kierowców, by zwrócili uwagę, że na ul. Tylnej Mariackiej od wtorku 30 sierpnia nie będzie można pozostawić samochodu. Już dzisiaj w tym rejonie, kierowcom rozdawane są ulotki z takimi informacjami – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

Przejazd będzie umożliwiony wyłącznie pojazdom uprzywilejowanym. Sam montaż rozpocznie się w pierwszych dniach września. Z uwagi na skalę transportu, a także zmienne jesienne warunki atmosferyczne, potrwa kilka tygodni tak, by parking został udostępniony kierowcom pod koniec roku.

Katowice. Automatyczny parking. Jak będzie działać?

Maszyna przypomina te z filmów science-fiction. Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, wjedzie na specjalną platformę. Następnie pojazd zostanie przeniesiony na odpowiedni poziom i umieszczony na zarezerwowanym miejscu. Odbiór samochodu jest bardzo prosty – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

- Specjalny osprzęt, taki jak czujniki optyczne i światła ostrzegawcze, pomaga w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z myjni automatycznej. Dzięki temu auto będzie mogło zostać w bezpieczny sposób umieszczone na platformie parkingowej. Dodatkowo, automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy połączone ze stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która odpowiada za nadzór nad inwestycją.

Przypomnijmy, że pierwszy automatyczny parking w Polsce został wybudowany dokładnie 10 października 2013 roku w Mikołowie.

- To odpowiedź na ogromne braki w Polsce w kwestii zarządzania przestrzenią - mówił Jerzy Jamontt, prezes firmy Wiromet, która zajmuje się dystrybucją automatycznych systemów parkingowych w Polsce. Wersja w Mikołowie to obiekt wysoki na 13,5 metra, który zajmuje zaledwie dwa miejsca parkingowe, a w zamian oferuje ich aż 12.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo