W Katowicach powstaje nowy budynek Akademii Muzycznej. Inwestycja za ponad 100 mln złotych ze wsparciem z budżetu państwa

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W Katowicach przy ul. Wojewódzkiej powstaje Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej, która będzie działać pod auspicjami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Budynek, a w szczególności sala estradowa, będą dedykowane dla przedstawień operowych i tanecznych. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 roku. Koszt budowy i wyposażenia obiektu szacowany jest na 115 milionów złotych, a pierwszy etap budowy warty 25 mln złotych, został sfinansowany z dotacji z ministerstwa kultury i kancelarii premiera. To element wsparcia samorządowych inwestycji środkami z budżetu państwa.

Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach rośnie w oczach. Powstaje tu Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej

Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej powstaje w Katowicach przy ul. Wojewódzkiej. Dzięki tej inwestycji w Katowicach powstanie nowa sala operowa z orkiestronem, czyli tzw. kanałem operowym.

- Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej ma wzmocnić potencjał naukowy, oświatowy i kulturalny miasta Katowice, ale de facto też całego kraju. Inwestycja ta ma służyć studentom, tancerzom i mieszkańcom naszego miasta, bo w tym miejscu już niedługo będą się odbywać ważne wydarzenia kulturalne. Powstanie tu scena o bardzo dobrej akustyce z widownią na 300 osób. To wpisuje się w program Prawa i Sprawiedliwości - mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. - W ciągu 7,5 lat rządów Zjednoczonej Prawicy zrealizowano ponad 6200 inwestycji w obszarze kultury. To jeden z przykładów dotrzymywania słowa. Wiemy, jak ważna jest polska kultura w kontekście naszego państwa i nas Polaków jako narodu - dodaje.

Prace budowlane są już zaawansowane i zmierzają do zamknięcia pierwszego etapu inwestycji. Koszt budowy wraz z wyposażeniem Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej ustalono na poziomie 115 mln złotych. Na rozpoczęcie budowy nowego obiektu przeznaczono 25 mln złotych, z czego 16 mln to środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe 7 mln przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- Kultura jest jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. W Zabrzu Muzeum Górnictwa Węglowego, Sztolnia Luiza, Kopalnia Guido, co roku idą miliony złotych na rozwój tych placówek. Ostatnio zaangażowane zostały pieniądze w digitalizacje całego dziedzictwa górniczego Górnego Śląska, które będzie zgromadzone właśnie w Kopalni Guido. W Bytomiu Muzeum Górnośląskie, w Katowicach Muzeum Śląskie, tych inwestycji, które obiecaliśmy i dotrzymaliśmy słowa, na Śląsku jest mnóstwo. Idą na to miliony złotych, ale są to miliony bardzo dobrze zainwestowane - mówi Wojciech Szarama, parlamentarzysta.

.

Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zapewnia, że tego typu inwestycji, które samorządy realizują ze znacznym udziałem pieniędzy z budżetu państwa, w całej Polsce są tysiące.

- Tylko w dziedzinie kultury to 6 tysięcy, a w rzeczywistości to dziesiątki tysięcy inwestycji w całej Polsce, które rozwijają kraj równomiernie i o to nam chodzi, bo to obiecaliśmy Polakom. Dotrzymujemy słowa Polakom i samorządowcom, bo mówiliśmy o tym, że będziemy rozwijać miasta razem z nimi, bez względu na barwy polityczne. Dotrzymujemy słowa Katowicom, Zabrzu, Świętochłowicom, gdzie dziś jest otwarcie bardzo ważnej drogi - mówi Marek Wesoły. - Robimy nie politykę, a programy gospodarcze, które zmieniają Polskę i tego oczekują obywatele. Po wygranych wyborach dalej będziemy, bez względu na podziały polityczne dotrzymywać słowa - dodaje

Inwestycja jest odpowiedzią na kierunek rozwoju, jaki wytyczyła sobie katowicka uczelnia.

- Będzie to budynek przeznaczony przede wszystkim na sztuki sceniczne, a więc dla opery, dramatu i tańca. Sala, która powstanie w tym budynku, stworzy doskonałe warunki do prezentacji operowych i spektakli tanecznych. To jeden z naszych najnowszych punktów działalności i najnowszy kierunek - mówił podczas inauguracji budowy prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie