Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstaje supernowoczesna biblioteka

Katarzyna Piotrowiak
Tak ma wyglądać samoobsługowa biblioteka w Katowicach
Tak ma wyglądać samoobsługowa biblioteka w Katowicach Fot. ARC
Pierwsza w kraju biblioteka samoobsługowa powstaje w centrum Katowic. Książki będzie można wypożyczać bez pomocy bibliotekarza. I tak samo zwrócić.

- Wystarczy, że po przeczytaniu wrzucimy je do bibliotecznego bankomatu i taśmą odjadą do magazynu - tłumaczył w poniedziałek prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego, kierownik projektu budowy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

To będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. Budowa centrum usytuowanego na terenach pomiędzy Uniwersytetem Śląskim i Akademią Ekonomiczną będzie kosztowała 80 mln zł, z czego 53 mln zł daje Unia Europejska.

- Sześć lat temu miały powstać dwie biblioteki, ale udało się dojść do porozumienia i po raz pierwszy dwie uczelnie w kraju założyły konsorcjum, żeby wybudować wspólnie jeden gmach. Jest to jeden z tych projektów, który łączy potrzeby dużych uczelni i na dodatek już ruszył z kopyta. Nie ma drugiego takiego przykładu w kraju. Gdyby nie pieniądze unijne, czekalibyśmy na taką inwestycję przez kolejne kilkadziesiąt lat - ocenia Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

- Bez sensownej bazy nie ma dobrego projektu edukacyjnego. Najważniejsze, żebyśmy mogli uczyć na miarę naszych czasów, a nie późnego Gomułki - mówił prof. Jan Pyka, rektor Akademii Ekonomicznej. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2012 roku. Na 13 tysiącach metrów kwadratowych zmieści się 1,8 mln woluminów. Dostęp do zbiorów będą mieli wszyscy: studenci, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy regionu. - Zależało nam na tym, aby dostęp był jak najłatwiejszy, a było się na kim wzorować. W tym celu odwiedziliśmy Bibliotekę Mitterranda we Francji - tłumaczył prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Śląski gmach będzie jedyną w kraju biblioteką w pełni skomputeryzowaną i samoobsługową, co oznacza, że po wejściu na teren obiektu kontakt z bibliotekarzem będzie zarezerwowany tylko dla tych, którzy wyrażą takie życzenie. Książki zostaną zabezpieczone przed kradzieżą za pomocą specjalnie wbudowanego w nie miniurzą-dzenia elektronicznego. Uczelnie kupią również system antykradzieżowy.

- Będzie można wejść do biblioteki i wybrać sobie książkę z półki. Dopiero przy drzwiach wypożyczający natknie się na urządzenie, które sprawdzi tytuł, zapisze go na karcie bibliotecznej, zdezaktywuje zabezpieczenie i wypuści wypożyczającego książkę na zewnątrz - tłumaczy prof. Pawelec. Bankomat przyjmujący zwroty będzie czynny przez całą dobę. W centrum będzie pracowało 110 osób.

To już trzy lata od konkursu

Konkurs na koncepcję nowego centrum stolicy aglomeracji został rozstrzygnięty jesienią 2006 roku. Wpłynęło 11 prac. Wygrało Konior Studio, katowicka pracownia Tomasza Koniora. Największa zmiana, zaproponowana przez architekta to zmiana charakteru al. Korfantego, która ma stać się miejskim bulwarem. Przy Rynku miał powstać nowy gmach urzędu i teatr muzyczny. Czy powstaną, nie wiadomo.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera