Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstał specjalny informator dla obywateli Ukrainy. Dowiedzą się z niego, gdzie znajdą pomoc na terenie miasta

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
W informatorze znalazł się szereg przydatnych informacji w języku ukraińskim. To adresy, numery telefonów i mapki, które pozwalają dotrzeć do konkretnych miejsc, w których oferowana jest pomoc.
W informatorze znalazł się szereg przydatnych informacji w języku ukraińskim. To adresy, numery telefonów i mapki, które pozwalają dotrzeć do konkretnych miejsc, w których oferowana jest pomoc. fot. UM Katowice
W czwartek, 10 marca, w mieście pojawiły się pierwsze informatory „Katowice dla Ukrainy”. Trafiły do miejsc, w których przebywa najwięcej uchodźców. Informator wydano w języku ukraińskim i można się z niego dowiedzieć, gdzie szukać pomocy na terenie Katowic.

Powstał informator „Katowice dla Ukrainy"

Wydawnictwo liczy osiem stron. Na każdej z nich przedstawiony został pakiet niezbędnych informacji.

- Każdego dnia rośnie liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Katowic. Tylko w ciągu minionej doby, w punkcie powitalnym zlokalizowanym w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach przy ul. Sądowej, obsłużono prawie 300 osób. To przede wszystkim matki z dziećmi. Odnalezienie się w obcym kraju i mieście, często bez bagażu oraz wsparcia bliskich, jest trudne. Dlatego, aby szybko i skutecznie dotrzeć z pomocą, przygotowaliśmy informator – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Znalazł się znalazł się szereg przydatnych informacji w języku ukraińskim. To adresy, numery telefonów i mapki, które pozwalają dotrzeć do konkretnych miejsc, w których oferowana jest pomoc w Katowicach – takich jak punkt powitalny, punkt pomocy doraźnej czy punkt dziennej pomocy doraźnej. Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące m.in. noclegów, wyżywienia, zapewnienia szkół dla dzieci, opieki medycznej czy też pomocy prawnej i psychologicznej.

– Z informatora można dowiedzieć się nawet tego, gdzie rozdawane są bezpłatne karty SIM. Staraliśmy się, by był on jak najbardziej praktyczny – mówi Ewa Lipka z biura prasowego UM Katowice.

Nie przeocz

Pomoc niosą także Ukraińcy mieszkający w Katowicach

Ostatnia strona poświęcona jest działaniom, jakie Katowice zorganizowały, by wspomóc uchodźców z Ukrainy, czyli zbiórkach odbywających się na terenie miasta i bazie wsparcia „Katowice dla Ukrainy”. To dzięki niej uchodźcy mogli otrzymać pomoc także ze strony swoich rodaków, którzy już wcześniej byli zameldowani w mieście. W informatorze znalazły się także krótkie informacje w języku polskim, by katowiczanie również byli w stanie wesprzeć potrzebujących.

Treść przygotowali pracownicy urzędu miasta, a w ich tłumaczenie zaangażowały się wolontariuszki: Sofiia Kovalenko, Stanisława Warmbrand, Olha Terno oraz Myroslava Muchychka. Nakład to 5 tys. egzemplarzy. Informator dostępny jest przede wszystkich w miejscach, w których uchodźcy mogą szukać pomocy, czyli w punkcie powitalnym w budynku przy ul. Sądowej, całodobowym punkcie pomocy doraźnej przy skrzyżowaniu ul. Młyńskiej z Pocztową, oraz punkcie dziennej pomocy doraźnej przy ul. Wita Stwosza 7.

Ponadto informator można znaleźć we wszystkich miejscach, w których miasto uruchomiło noclegi dla uchodźców z Ukrainy, a także w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej i Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców, przy ul. Młyńskiej 5.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera