W Katowicach powstało Muzeum Historii Gitary [ZDJĘCIA,...

  W Katowicach powstało Muzeum Historii Gitary [ZDJĘCIA, GODZINY OTWARCIA, BILETY]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Historii Gitary w Katowicach
  1/23
  przejdź do galerii

  Muzeum Historii Gitary w Katowicach ©Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

  W Katowicach powstało niewielkie prywatne Muzeum Historii Gitary i szyjkowych chordofonów szarpanych. Znajdziemy tu 60 eksponatów, niemal na każdym możemy sami zagrać. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Przy ulicy Krzywej w Katowicach otwarto muzyczne muzeum w Katowicach. To Muzeum Historii Gitary i szyjkowych chordofonów szarpanych. Łącznie znajdziemy tu 60 eksponatów.

  Muzeum jest prywatne, powstało z pasji dzielonej przez panów Leszka i Tomasza. - Każdy z nas zbierał sprzęt muzyczny i powoli zaczynało to już być bez sensu, bo robiliśmy to sami dla siebie. Ile można mieć gitar na ścianach? Aby zapewnić sobie dłuższą motywację w tej zabawie - i odnawianiu instrumentów - stwierdziliśmy, że warto pokazać zbiory innym - wyjaśnia Tomasz Cierpisz.

  Panowie lokal na muzeum pozyskali w ramach miejskiego projektu "Lokal na kulturę", w ramach którego miasto wystawia w przetargach lokale przeznaczone na funkcje kulturalne o niskich stawkach czynszu. Otrzymują je osoby, czy organizacje, które przedstawią najciekawsze pomysły na ich wykorzystanie.

  Muzeum Historii Gitary w Katowicach dotąd nie było. - Gdyby nie projekt "Lokal na kulturę" nie powstalibyśmy, bo to nie jest działalność, na której uda się zarobić - przyznaje Cierpisz.

  Przy Krzywej znajdziemy nie tylko gitary, ale i inne instrumenty z grupy szyjkowych chordofonów szarpanych.

  - Wszystkie należą do wąskiej grupy, do której należy także gitara. To albo jej poprzednicy, albo instrumenty, które stanowią odgałęzienia głównego nurtu jej rozwoju - tłumaczy pan Tomasz. Jak dodaje, kolekcja stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięła gitara.

  - Sam 30 lat grałem na gitarze amatorsko, w końcu chciałem się dowiedzieć, jak powstała. Odpowiadanie na to pytanie zajęło mi dwa lata i wciąż pełnej odpowiedzi nie mam - dopowiada. Założenie jest takie, że wszystkie eksponaty w muzeum mają być "na chodzie", dlatego też te najstarsze pochodzą z XX wieku. - 48 gra, 12 jest w renowacji albo planujemy ich renowację. W muzeum mamy miejsce, gdzie można popróbować na nich zagrać. Celowo skoncentrowaliśmy się na wąskiej grupie instrumentów, aby zwiedzający mogli wejść w ich historię głębiej - dodaje.

  Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach popołudniowych od 16 do 20. - Wiele takich małych muzeów prywatnych działa na telefon, ale chcemy na razie przetestować stałe godziny otwarcia - mówi Cierpiesz. Ale na telefon też można się umówić (numery znajdziecie na profilu Muzeum Historii Gitary na Facebooku). Wejściówki kosztują 10 zł, a dla młodzieży i studentów - 7 zł.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo