Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstanie Komisja Klimatu. Inicjatywę poparli szefowie wszystkich klubów w Radzie Miasta

JPP
W Katowicach powstanie Komisja Klimatu
W Katowicach powstanie Komisja Klimatu JPP
Katowice będą miały nową komisję przy Radzie Miasta. To Komisja Klimatu. Inicjatywę poparli szefowie wszystkich klubów w katowickiej RM. - Komisja będzie się zajmowała działaniami i rozwiązaniami na rzecz poprawy klimatu naszego miasta, co za tym idzie regionu, Polski, Europy i świata. Mierzymy bardzo wysoko - zapowiedział prezydent Marcin Krupa.

W Katowicach powstanie Komisja Klimatu

Uchwała o powołaniu Komisji Klimatu trafiła na sesję Rady Miasta w czwartek, 30 lipca. Za inicjatywą opowiedzieli się szefowie wszystkich klubów w katowickiej Radzie, a zatem Forum Samorządowego, Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. O szczegółach prezydent Marcin Krupa i radni opowiadali przed sesją.

- Komisja będzie się zajmowała działaniami i rozwiązaniami na rzecz poprawy klimatu naszego miasta, co za tym idzie regionu, Polski, Europy i świata. Mierzymy bardzo wysoko. W skali globalnej z tymi zmianami starają się walczyć rządy państw. Mam jednak w głowie słowa dr. Benjamina Barbera, który mówił mi podczas naszej rozmowy, że to właśnie miasta mają szczególną odpowiedzialność w budowaniu świata przyjaznego dla ludzi - tłumaczył Marcin Krupa.

Komisja Klimatu to jednak pomysł radnych Koalicji Obywatelskiej. - Jesteśmy pierwszym miastem, które powołuje Komisję Klimatu i mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inne miasta – mówił Jarosław Makowski, szef klubu radnych KO.

Radni podkreślali też, że inicjatywę realizują ponad podziałami politycznymi. - Będziemy skupiać się na pracy merytorycznej, a nie traktowaniu klimatu jako ideologii – zapewniał Piotr Pietrasz, szef klubu PiS.

Pomysł poparli również prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. współpracy międzynarodowej i krajowej oraz prof. dr. hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Dodajmy, że aktualnie przy katowickiej Radzie Miasta działa 11 komisji. To komisje Rewizyjna; Skarg, wniosków i petycji; Budżetu miasta; Edukacji, Górnicza; Infrastruktury i środowiska; Kultury, promocji i sportu; Organizacyjna; Polityki społecznej, Rozwoju miasta; Transportu.

Przy katowickiej Radzie Miasta działa aktualnie 11 komisji:

 • Rewizyjna;
 • Skarg, wniosków i petycji;
 • Budżetu miasta;
 • Edukacji,
 • Górnicza;
 • Infrastruktury i środowiska;
 • Kultury, promocji i sportu;
 • Organizacyjna;
 • Polityki społecznej,
 • Rozwoju miasta;
 • Transportu.

Komisja klimatu będzie 12. Jak zapisano w uchwale dotyczącej jej powołania ma się zajmować ochroną środowiska i przyrody, tematyką przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, adaptacji do jego skutków i polityką informacyjną Miasta Katowice na jego temat. W zakresie jej działań będzie też „tworzenie właściwych podstaw prawnych dla funkcjonowania oraz rozwoju zielonej gospodarki i technologii, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, transformacji społecznogospodarczej Miasta Katowice, budownictwa energooszczędnego i niskoemisyjnych form transportu”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera