Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach rozpoczęła się konferencja IPN o wydarzeniach Sierpnia 1980 roku na południu Polski

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
W Katowicach rozpoczęła się konferencja IPN o wydarzeniach Sierpnia 1980 roku na południu Polski.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Katowicach rozpoczęła się konferencja IPN o wydarzeniach Sierpnia 1980 roku na południu Polski.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE tos
W sali koncertowej Katowic Miasta Ogrodów (stary NOSPR) rozpoczęła się organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach konferencja poświęcona wydarzeniom Sierpnia 1980 roku na południu Polski. Spotkanie pod hasłem „Z dala od Centrum. Sierpień 1980 na południu Polski w świetle działań partii i bezpieki” potrwa do piątku.

Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że ideą, która przyświecała organizacji konferencji było to, aby zainteresować badaczy i miłośników historii z północy Polski - zwłaszcza Gdańska i Szczecina - wydarzeniami, które w sierpniu 1980 roku miały miejsce w południowej części kraju.

- I nie chodzi tu tylko o dwa kolejne porozumienia, które po Szczecinie i Gdańsku zostały podpisane pomiędzy strajkującymi załogami a władzami w Jastrzębiu i Dąbrowie Górniczej, a także dziesiątki, a wręcz setki akcji strajkowych, które działy się na tym terenie na przełomie sierpnia i września 1980 roku - uściśla dyrektor Andrzej Sznajder.

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej razem z oddziałami z Rzeszowa, Krakowa i Wrocławia jest współorganizatorem odbywającej się w sali koncertowej instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów konferencji, którą zorganizowano w czterdziestą rocznicę wydarzeń sierpnia 1980 roku.

Nie przeocz

- Obchodzimy w tym roku 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Jego powstanie było jednym z najważniejszych wydarzeń drugiej połowy XX wieku nie tylko w Polsce, ale i w świecie. Związek szybko wyszedł poza ramy związku zawodowego i stał się niezależnym ruchem społecznym, który przecież liczył 10 milionów członków, a w dłuższej perspektywie przyczynił się do upadku komunizmu - przypominał podczas otwarcia konferencji Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Konferencja potrwa do piątku. Jest transmitowana na kanale IPNtv Konferencje. Spotkanie zakończy panel dyskusyjny, którego goścmi będą opozycjoniści z tamtych lat: Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Szkaradek, Adam Śnieżek i Tomasz Wójcik.

- To moment dobrej konfrontacji badań naukowych prowadzonych głównie w oparciu o źródła pisane z pamięcią świadków. Dla każdego badacza ciekawe jest skonfrontowanie swoich badań z tym, jak tamte wydarzenia pamiętają ich uczestnicy. Poza tym to zawsze pewien rodzaj wzbogacenia badań naukowych o pewien rodzaj emocji, których nie jesteśmy w stanie wyczytać w dokumentach - zaznacza dyrektor Sznajder.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera