Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach uczą jak unikać wizyt w urzędzie

Justyna Przybytek
Chętni do wzięcia udziału w szkoleniu przychodzili od samego rana
Chętni do wzięcia udziału w szkoleniu przychodzili od samego rana Justyna Przybytek
Jak komunikować się szybko, łatwo i przyjemnie z urzędnikiem? Najlepiej oglądając go jak najmniej, wtedy unikniemy kolejek do okienka i urzędniczego "pan poczeka". Niemożliwe? A jednak.

Kilkadziesiąt urzędowych spraw możemy już dziś załatwić drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP). W Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku w Katowicach w poniedziałek wszyscy zainteresowani wzięli udział w bezpłatnym szkoleniu z obsługi SEKAP. Aby zdobyć niezbędną wiedzę potrzeba było zaledwie 20 minut.

Akcja, to odpowiedź na małe zainteresowanie SEKAP w stolicy regionu. Choć w systemie działa już 78 instytucji publicznych z regionu, a katowicki magistrat jest jednym z najaktywniejszych, to ilość spraw załatwianych drogą elektroniczną nie poraża.

- Wnioski w wersji elektronicznej wpływają do urzędu sporadycznie, najczęściej dotyczą spraw związanych z działalnością gospodarczą i informacją publiczną - tłumaczy Jerzy Borys zastępca naczelnika w Wydziale Informatyki UM w Katowicach. Problem nie tylko w nieznajomości systemu przez mieszkańców, ale i w prawie. Katowicki magistrat "rozdaje" podpisy elektroniczne, ale nie podpisy kwalifikowane. A obecnie takie nadal wymagane są przy korespondencji elektronicznej z urzędem.

- Wydanie certyfikatu na podpis elektroniczny, który ważny jest przez dwa lata, to od 200 do 300 zł. Więc mogą sobie pozwolić na niego raczej firmy i biznesmeni - mówi Borys. Urzędnicy czekają na odpowiednie rozporządzenie ministerialne, które umożliwi uwierzytelnianie dokumentów podpisem nadawanym przez magistrat.

Mieszkańcy czekać nie muszą. Już dziś mogą korzystać z SEKAP i w ten sposób ograniczyć ilość wizyt w urzędzie. Bez podpisu możemy pobrać właściwie wszystkie urzędowe formularze, a także wysłać skargi oraz niektóre wnioski, między innymi o udostępnienie informacji publicznej. Znajdziemy tu też informacje o wymaganych dokumentach oraz instrukcję jak sprawę można załatwić. Możliwe jest także monitorowanie na jakim etapie załatwiania jest nasza sprawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera