Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach wypracowano propozycje rozwiązań dla sektora ciepłowniczego. Trwają prace nad zminimalizowaniem skutków kryzysu energetycznego

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W Katowicach obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
W Katowicach obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Andrzej Grygiel / UMWS
W Katowicach wypracowano propozycje rozwiązań dla sektora ciepłowniczego. Trwają prace nad zminimalizowaniem skutków kryzysu energetycznego. – Sektor ciepłowniczy jest branżą szczególnie narażoną na skutki światowego kryzysu surowcowo-energetycznego, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie, co może zakończyć się falą upadłości przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz brakiem możliwości dostarczenia energii cieplnej do odbiorców końcowych – mówił podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W środę, 29 czerwca 2022 roku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, podczas której dyskutowano przede wszystkim w sprawie rozwiązań systemowych, jakie mają usprawnić działania, podejmowane w związku z minimalizowaniem skutków kryzysu surowcowo-energetycznego. Wypracowane stanowisko ma zostać ujednolicone do 1 lipca, a w ciągu kolejnych siedmiu dni – poddane pod głosowanie. Przegłosowane przyjętych rozwiązań będzie więc miało miejsce najpóźniej 8 lipca.

Sytuacja w sektorze ciepłowniczym była tematem przewodnim spotkania

Tematem przewodnim spotkania z udziałem parlamentarzystów i samorządowców, któremu przewodniczył marszałek Jakub Chełstowski była obecna sytuacja w sektorze ciepłowniczym, a także związany z nią kryzys, jaki może być odczuwalny w przyszłym sezonie jesienno-zimowym.

– Sektor ciepłowniczy jest branżą szczególnie narażoną na skutki światowego kryzysu surowcowo-energetycznego, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie, co może zakończyć się falą upadłości przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz brakiem możliwości dostarczenia energii cieplnej do odbiorców końcowych – mówił podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach Jakub Chełstowski.

Marszałek województwa śląskiego podkreślił, że spotkanie i podjęty podczas niego temat dyskusji mają przyczynić się do wypracowania rozwiązań, dzięki którym uda się zminimalizować negatywne skutki niekorzystnych czynników, jakie powodują problemy w sektorze cieplnym. – Dyskusja jest potrzebna do wypracowania takich rozwiązań systemowych, które pozwolą na uniknięcie zagrożeń. Utrudniony dostęp do paliw będzie miał realne przełożenie na ceny, jakie poniosą odbiorcy. Wierzę jednak, że wypracowane wspólne stanowisko przyniesie konkretne, praktyczne rozwiązania, korzystne dla mieszkańców nie tylko naszego regionu – zauważył Jakub Chełstowski.

„(...) może się okazać, że kaloryfery w naszych mieszkaniach będą jesienią i zimą po prostu zimne”

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na to, że największym wyzwaniem, przed którym stoją obecnie przedsiębiorstwa ciepłownicze jest drastyczny wzrost cen paliw, a także koszt uprawnień do emisji CO2. Wpłynęło to na inwestycje w technologie gazowe przy jednoczesnym wycofywaniu paliwa węglowego. Niestety, w związku ze wzrostem ceny gazu, działania te zamiast spowodować w dłuższej perspektywie poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstw, mogą znacząco przyczynić się do ich upadłości.

W ocenie uczestników spotkania, w celu zrekompensowania wzrostu kosztów produkcji energii cieplnej, trzeba byłoby bowiem podnieść ceny dla odbiorców końcowych nawet o 300 procent, co nie spotkałoby się z akceptacją społeczną. To z kolei rodzi obawę, że w nadchodzącym sezonie grzewczym znaczna część spółek ciepłowniczych może być zmuszona do ogłoszenia upadłości. Pozostałe ciepłownie i elektrociepłownie mogą mieć problemy z pozyskaniem środków na zakup paliw, co będzie skutkować przerwami w dostawach ciepła dla odbiorów końcowych. – Problem jest poważny, bo z jednej z strony może się okazać, że kaloryfery w naszych mieszkaniach będą jesienią i zimą po prostu zimne albo za ciepło zapłacimy nawet 300 procent więcej. Tylko pytanie, czy nasze budżety i portfele to wytrzymają? – zauważył Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Efektem spotkania ma być ujednolicony pakiet rozwiązań systemowych

Według Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach konieczne jest przyjęcie systemowych rozwiązań, które będą chronić zarówno przedsiębiorstwa ciepłownicze oraz miejsca pracy zatrudnionych w nich pracowników, jak i indywidualnych odbiorców ciepła. W związku z tym, podczas spotkania zaproponowano dwa warianty rozwiązań, mających przyczynić się do zminimalizowania problemu.

Pierwszym z nich jest wsparcie dla sektora paliwowego, zaś drugim – dla klienta końcowego, za pośrednictwem przedsiębiorstw ciepłowniczych. W czasie rozmów wzięto też pod uwagę podjęcie innych działań na rzecz poprawy sytuacji sektora ciepłowniczego, jak na przykład stworzenie funduszu na potrzeby przedsiębiorstw czy całkowite lub częściowe umorzenie spłaty pożyczek z NFOŚiGW, z których była finansowana transformacja paliwowa w ciepłowniach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera