Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 Design Days w Katowicach rozpoczęte: 25 tys. gości dni z architekturą, designem i nieruchomościami

LOTA
Tradycyjnie pierwsze dwa dni wydarzenia (24 i 25 stycznia) zaplanowano z myślą o profesjonalistach. Natomiast dwa kolejne (26 i 27 stycznia) to dni otwarte dla mieszkańców regionu.
Tradycyjnie pierwsze dwa dni wydarzenia (24 i 25 stycznia) zaplanowano z myślą o profesjonalistach. Natomiast dwa kolejne (26 i 27 stycznia) to dni otwarte dla mieszkańców regionu. Karina Trojok/LOTA
W czwartek w Katowicach rozpoczęły się 4 Design Days, targi architektury i designu, które przez cztery dni będą odbywały się w przestrzeniach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Na kilkudziesięciu panelach wystąpi około 500 prelegentów, w wydarzeniu weźmie udział 300 wystawców oraz około 10 tys. gości biznesowych. W trakcie dni otwartych organizatorzy spodziewają się też ponad 25 tys. odwiedzających. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

4 Design Days odbywa się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach między 24 a 27 stycznia. W trakcie wydarzenia zaplanowano ponad 60 debat i prezentacji.

Zobaczcie zdjęcia z targów:

Tradycyjnie pierwsze dwa dni wydarzenia (24 i 25 stycznia) zaplanowano z myślą o profesjonalistach. Natomiast dwa kolejne (26 i 27 stycznia) to dni otwarte dla mieszkańców regionu.

- Przed nami cztery dni z architekturą, designem i nieruchomościami w miejscu, które jest symbolem dobrej architektury – zapowiedział, otwierając wydarzenie, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora 4 Design Days. Dodał, że już wiadomo, że czwarta edycja wydarzenia będzie rekordowa. - Ponad 300 wystawców i blisko 500 prelegentów (którzy wezmą udział w ponad 60 sesjach tematycznych) i ponad 10 tys. gości zarejestrowanych na dni profesjonalistów – wyliczał i dodał, że za sprawą tych liczb 4DD można uznać za największą tego typu imprezę w Europie Centralnej.

Na początek odpowiedzialna rola i przyszłość architektury

Zgromadzonych na targach witał również Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Marki nie buduje się ot tak. Buduje się ją poprzez proces, niejednokrotnie obarczony czasem, ale i ciężką pracą. Myślę, że Katowice mają dziś swoją markę, markę tworzoną m.in. poprzez imprezy kongresowe i wystawiennicze, które dzieją się w naszym mieście. (…) Bez wątpienia ta impreza, która również składa się na budowanie naszej marki, daje nam również możliwość obserwowania tego, co dzieje się w designie na świecie. Daje nam wiedzę z czego powinniśmy i z czego będziemy korzystać – mówił.

Pierwszą część, a zarazem tegoroczną odsłonę 4DD, otworzyła debata o roli i przyszłości architektury, a także jej relacji z ekologią.

- Które rozwiązania inspirują do korzystania ze zrównoważonych rozwiązań w budynkach komercyjnych i publicznych oraz tworzą warunki do lepszego życia i pracy - to pytanie, z którym mierzyli się uczestnicy sesji inauguracyjnej, m.in: Jerzy Szczepanik-Dzikowski, architekt i partner JEMS Architekci, Zbigniew Maćków z Maćków Pracownia Projektowa; Menno Rubbens, właściciel Cepezed Projects b.v, Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury oraz Pieter van Os z Circo. Dyskusję poprowadzili Ewa Kuryłowicz wiceprezes Kuryłowicz & Associates oraz dziennikarz Piotr Kraśko.

Tradycyjnie pierwsze dwa dni wydarzenia (24 i 25 stycznia) zaplanowano z myślą o profesjonalistach. Natomiast dwa kolejne (26 i 27 stycznia) to dni otwarte dla mieszkańców regionu.

4 Design Days w Katowicach rozpoczęte: 25 tys. gości dni z a...

Zbigniew Maćków zwracał uwagę na konieczność zmiany roli architekta.

- Pozycji architekta w społeczeństwie. Należy przejść z etapu modernistycznego, gdy był wszechwiedzącym demiurgiem, który mówił ludziom jak i gdzie mają żyć, w rolę – miejmy nadzieję – oświeconego przewodnika, który rozmawia z ludźmi, który namówi ludzi, aby raczyli zmienić swoją świadomość i swoje przyzwyczajenia – przekonywał. Proponował też, aby ekologiczne rozwiązania w architekturze były proste.

- Rezygnujemy z drogich rozwiązań, które zwrócą się za wiele lat, a stawiamy na podejście zrównoważone, proste. Po co budynki mają mieć garaże podziemne, skoro samochodów „za chwilę” nie będzie – tłumaczył. Wymieniał też rozwiązania oczywiste: gromadzenie wody deszczowej, czy montaż oświetlenia ledowego z czujnikami ruchu.

Na trudności związane z realizacją ekologicznych projektów zwracał uwagę Jerzy Szczepanik – Dzikowski. Doświadczenia w próbach przekonywania inwestorów do takiego podejścia?

- Mamy jedną udaną próbę budowy domu, który jest całkowicie energetycznie zbilansowany i który jest jednakowoż domem małym. To dom, który całkowicie czerpie energię z ziemi, słońca, z wiatru i niestety czerpie nieco wody – przyznał. Jak dodawał zmianie musi ulec zarówno świadomość inwestorów, jak i architektów.

4 Design Days: ponad 60 sesji i debat

Tematów i zagadnień poruszanych w trakcie czterech dni 4 Design Days zaplanowano jednak znacznie więcej. Będzie o miastach idealnych i aglomeracjach dobrych do życia, o tym jak łączyć nowoczesną architekturę i ekologiczne rozwiązania, ale też o tym, jak z pomocą murali radzić sobie z brzydotą i nudą polskich miast. Wśród licznych debat zaplanowano dyskusje o architekturze uwzględniającej potrzeby osób niepełnosprawnych, o tym jak wykorzystać design do budowania konkurencyjności przedsiębiorstw.

- Agenda wydarzenia przewiduje także przegląd najciekawszych realizacji w Polsce i na świecie oraz wystąpienia twórców tych inwestycji – inwestorów i architektów. Zaprezentowane zostaną m.in.: Ogród Ginących Roślin Świata wraz z Pawilonem Ogrodowym w Arboretum, Młyn Maria we Wrocławiu, Pawilon Zodiak w Warszawie, Biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Cedet w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Hala 100-lecia KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Dom Podwodny i Stodoła Ćwiczeń, Dom Lustrzany, Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie, Muzeum Historii Polski czy Unikato w Katowicach – wymieniają organizatorzy.
 
Debatom i targom towarzyszyć będą wystawy, w tym bezprecedensowe wydarzenie w skali kraju – ekspozycja polskich budynków nominowanych do nagrody Mies van der Rohe Award pod patronatem Fundacji im. Miesa van der Rohe w Barcelonie.
 
W programie 4 Design Days znajdują się także warsztaty, spotkania z projektantami oraz gale finałowe konkursów: Property Design Awards, Design-it-up, Housemarket Silesia Awards i Meble Plus. W ramach imprezy odbędą się też targi Silesia Bazaar Dizajn.

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo