Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich WIDEO + ZDJĘCIA

jpp
Inauguracja obchodów 100-lecia Powstań Śląskich w Muzeum Śląskim w Katowicach
Inauguracja obchodów 100-lecia Powstań Śląskich w Muzeum Śląskim w Katowicach Marzena Bugała - Azarko
Wystawy, pokazy, widowiska multimedialne, koncerty, defilady, rekonstrukcje historyczne – to w największym skrócie program obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, które zaplanowano w latach 2019, 2020 i 2021. Obchody zainaugurowano w poniedziałek, 18 marca, w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jednym z najważniejszych wydarzeń w tym roku, czyli w Roku Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego będzie wielki symfoniczny koncert na Stadionie Śląskim, do którego muzykę skomponuje Jan A. P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.

Zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich

W poniedziałek, 18 marca, w Muzeum Śląskim zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich, zaprezentowano też film promujący powstania, logo jubileuszu, a także najważniejsze wydarzenia zaplanowane na 2019 rok. Jak mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, przed nami 4-letni proces upamiętniania zarówno powstań, jak i powrotu części Górnego Śląska do macierzy.

Zobacz zdjęcia:

- To od nas będzie zależało czy przez te najbliższe lata w świadomości Ślązaków, mieszkańców województwa, Polski i zagranicy pierwsze, drugie, trzecie powstanie odciśnie właściwe historyczne piętno - przekonywał wojewoda. I przypominał: Powstania Śląskie bardzo często były zapomniane, a dziesiątki tysięcy ludzi walczyło, walczyło o kształt Rzeczypospolitej Polskiej, tysiące ludzi oddało życie.

Popularyzować wiedzę o trzech powstaniach mają zaplanowane na ten rok i kolejne lata obchody, za organizację których odpowiadają zarówno Urząd Wojewódzki, jak i Urząd Marszałkowski. Porozumienie o współpracy w tym zakresie jeszcze w lutym podpisali przedstawiciele obu urzędów.

W trakcie inauguracji projektu marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zauważył, że uroczystość w Muzeum Śląskim przyciągnęła polityków i samorządowców wielu opcji politycznych.

- To pokazuje, że możemy i będziemy w tej sprawie mówić jednym głosem – mówił. Wyjaśnił, że ideą obchodów 100-lecia Powstań Śląskich jest m.in. pokazanie, że powstańczy trud nie poszedł na marne.

- Dzięki tym powstaniom żyjemy w takim regionie w jakim żyjemy, możemy się rozwijać, zakładać rodziny, tworzyć miejsca pracy – tłumaczył marszałek.

Wielki symfoniczny koncert na Stadionie Śląskim

W trakcie konferencji przedstawiono też najważniejsze wydarzenia zaplanowane z okazji jubileuszu. Największym będzie symfoniczny koncert na Stadionie Śląskim, do którego muzykę skomponuje Jan A. P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.

- Już nie mogę się doczekać, gdy na Stadionie Śląskim zabrzmi muzyka, którą u mnie zamówiono. Idea jest taka, aby stworzyć dzieło celebrujące 100 lat Powstań Śląskich i 100 lat Śląska w Polsce – wyjaśnił kompozytor. Koncert odbędzie się 31 sierpnia, wystąpi w nim orkiestra Filharmonii Śląskiej, zespół "Śląsk" oraz znani soliści. Występ na stadionie poprzedzi plenerowy koncert w Strefie Kultury w Katowicach, w trakcie którego usłyszymy symfonie Henryka Mikołaja Góreckiego.

To oczywiście nie koniec atrakcji przygotowanych na ten rok. W programie obchodów są między innymi widowiska multimedialne, rekonstrukcje historyczne i pokazy lotnicze, ale też imprezy biegowe, czy konkursy.

Co w programie obchodów 100-lecia Powstań Śląskich?

Ciekawie zapowiada się wystawa „Niezapomniane kobiety w czasie powstań i plebiscytu" w Muzeum Śląskim, której będzie towarzyszył powstańczy escape room.

Będzie się też działo w noc wybuchu pierwszego powstania śląskiego, czyli z 16 na 17 sierpnia na placu Sejmu Śląskiego i w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zaplanowano nocne zwiedzanie gmachu, widowiskowe podświetlenie gmachu, usłyszymy też pieśni powstańcze.

Również w sierpniu po torach w aglomeracji będzie kursował Tramwaj Powstańczy. W pierwszy kurs specjalny wagon wyruszy z Mysłowic (to strajk w KWK Mysłowice był przyczynkiem do wybuchu I Powstania Śląskiego), a ostatni zakończy w Świętochłowicach – Lipinach, gdzie zostanie odsłonięty odnowiony pomnik Powstańca Śląskiego. 

W programie obchodów są też olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku w Bibliotece Śląskiej, uroczystości związane z rocznicą urodzin i śmieci Wojciecha Korfantego w Katowicach, rekonstrukcja scen z filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, prezentacje eksponatów związanych z powstaniami w Pszczynie, gra miejska czy zlot szkół noszących imię Powstańców lub Wojciecha Korfantego.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo