MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach zaprezentowano jedenastą edycję "Kalendarza Trzech Religii"

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
We wtorek 10 stycznia zaprezentowano tegoroczny "Kalendarza Trzech Religii". Tematem przewodnim jedenastej edycji tego wydawnictwa są "Miejsca braterskich spotkań". Kalendarz prezentuje różne przestrzenie Katowic, które mają szczególne znaczenie dla dialogu międzykulturowego.

Kalendarz Trzech Religii

Został przygotowany przez przedstawicieli trzech religii monoteistycznych i zdaniem jego twórców jest owocem dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Zespół redakcyjny kalendarza, w którego skład weszli: dr Mariola Kozubek, ks dr. Tadeusz Czakański, Mateusz Fojcik, oraz konsultanci: ks. biskup Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w Katowicach, Dorota Burchardt reprezentująca Żydowską Gminę Wyznaniową, Jabbar Koubaisy z Centrum kultury Doha, Teresa Koubaisy z rady naczelnej Ligi Muzułmańskiej RP, oraz Danuta Kamińska reprezentująca Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Ekspertem wspierającym zespół redakcyjny i konsultantów był ks. dr hab. Jacek Kempa - dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Miejsca braterskich spotkań

Tytuł tegorocznej - jedenastej edycji kalendarza to "Miejsca Braterskich spotkań". Miejsce spotkania ma sprzyjać dialogowi i pomóc w nawiązaniu relacji. To droga do, która prowadzi do wzajemnego poznania i budowania braterstwa.

W swoim wystąpieniu prezydent Marcin Krupa podkreślał, że za powstaniem i rozwojem Katowic stali przedstawiciele narodów wyznających różne religie. Byli to między innymi Niemcy, Polacy i Żydzi. Przedstawiciele różnych kultur wyznający różne religie - katolicy i luteranie. Do dziś mamy możliwość zapoznania się z różnymi przestrzeniami Katowic, mającymi znaczenie dla dialogu międzykulturowego.

Cechą wyróżniającą Kalendarz Trzech Religii jest zaznaczenie w nim wszystkich dat określających święta w nich obchodzone, dla większej czytelności autorzy posłużyli się specjalnymi symbolami odmiennymi dla każdej z religii. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można zorientować się, która religia obchodzi swoje święto i dowiedzieć się jakiego wydarzenia ono dotyczy. Wyróżniono również dzień nowego roku, który w każdej religii obchodzony jest w innym czasie. Na kartach każdego z miesięcy umieszczono również sentencje związane z braterstwem i pokojem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni