Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W katowickich Szopienicach powstaje galeria "Piąta strona świata"

Justyna Przybytek
Przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy byli m.in. Kazimierz Kutz i wdowa po Hilarym Krzysztofiaku – Krystyna Miłotworska
Przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy byli m.in. Kazimierz Kutz i wdowa po Hilarym Krzysztofiaku – Krystyna Miłotworska Justyna Przybytek
W Szopienicach upamiętnili Hilarego Krzysztofiaka. Dom, w którym mieszkał wyklęty malarz, będzie galerią i ośrodkiem kultury.

Hilary Krzysztofiak nieżyjący od ponad 30 lat malarz i grafik, który urodził się i wychował w katowickich Szopienicach został w poniedziałek w dzielnicy swojej młodości upamiętniony. Na kamienicy przy ul. Wiosny Ludów 5 odsłonięto tablicę ku jego pamięci.

To Kazimierz Kutz postawił na swoim. Upamiętnienie Krzysztofiaka było jednym z warunków, jakie postawił Kutz przed przyjęciem Honorowego Obywatelstwa Katowic.

Na tablicy jednak nie koniec. Kamienica z numerem 5 zostanie zamieniona w ośrodek kultury i galerię jego obrazów. Ma się nazywać "Piąta strona świata", jak książka Kutza. Wybór nazwy nie jest przypadkowy. Krzysztofiak był przyjacielem Kutza z czasów młodości i prototypem jednej z głównych postaci właśnie "Piątej strony świata".

- To ważny dzień, po 30 latach Hilek wraca do swojego domu - powiedział Kazimierz Kutz. - W tym miejscu powstanie coś bardzo niezwykłego, to nie będzie martwa galeria, ale żywy dom, w którym wszyscy z Szopienic i okolic będą mogli się spotkać. To ma być miejsce takie żywe i takie dowcipne, jaki był Hilek - dodawał.

O tym, że kamienica przy Wiosny Ludów całkowicie zmieni swoje przeznaczenie zapewniał też podczas uroczystości Piotr Uszok prezydent Katowic. Do galerii na pewno miałyby trafić obrazy Krzysztofiaka. Blisko 100 przechowuje wdowa po malarzu Krystyna Miłotworska, która zresztą była obecna na wczorajszej uroczystości.
- Bardzo chętnie do takiego miejsca oddam obrazy - potwierdziła. Ale nie tylko jego.

- Ośrodek ma się stać przytuliskiem dla dzieł wybitnych nieżyjących i żyjących artystów z Szopienic i okolic, a nawet tych, którzy się jeszcze nie urodzili - wyjaśniał poseł i reżyser. - Wielcy artyści rodzą się rzadko, dobrze jest aby mogli, już nie mówię na koniec życia, ale nawet po śmieci, wrócić do swoich i to co zrobili pokazać swoim współziomkom - dodawał.

Hilary Krzysztofiak - malarz, grafik, scenograf teatralny - urodził się w 1926 r. w Szopienicach. Był artystą wyklętym przez władze komunistyczne. Od 1968 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Niemczech i USA, zmarł w 1979 r. Falls Church pod Waszyngtonem w USA.

Wybitni z Szopienic?

Z Szopienic pochodzą m.in. reżyser Kazimierz Kutz, malarz Paweł Wróbel , biskup Piotr Libera, sztangista Czesław Białas - medalista mistrzostw świata i Europy, Henryk Bereska tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, Zygmunt Magner - malarz, profesor warszawskiej ASP, Emanuel Wilczok- historyk przemysłu cynkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!