Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie 10 mikroelektrowni jądrowych. Zapotrzebowanie może być o wiele większe

PAP
PAP
10 mikroelektrowni jądrowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
10 mikroelektrowni jądrowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma powstać 10 mikroelektrowni jądrowych typu PWR o łącznej mocy 200 MW. W czwartek w Warszawie Last Energy Polska i KSSE podpisały umowę o współpracy w tej sprawie. - Spodziewamy się, że zapotrzebowanie na liczbę reaktorów może znacząco wzrosnąć. Potencjał szacujemy na setki reaktorów – mówi Damian Jamroz, prezes Last Energy Polska.

10 mikroelektrowni jądrowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Last Energy jest amerykańskim inwestorem, deweloperem i operatorem małych modułowych elektrowni jądrowych. Pracuje nad reaktorami typu PWR (Pressurized Water Reactor, Ciśnieniowy Reaktor Wodny) o mocy 20 MW.

Podpisana w czwartek umowa o współpracy ma na celu budowę na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) 10 mikroelektrowni jądrowych PWR-20 o łącznej mocy 200 MW.

Jak powiedział prezes Last Energy Polska Damian Jamroz, projekty SMR są na etapie licencjonowania technologii w krajach, w których ma ona być wdrażana. Na chwilę obecną spółka jest obecna w Wielkiej Brytanii, Rumunii i Polsce.

- Jeśli chodzi o certyfikację komponentów, które używamy do projektu, to są to duże, znane międzynarodowe brandy, które te certyfikaty posiadają. My jesteśmy integratorem rozwiązania, tzn. rozwiązanie, które proponujemy jest produkowane przez wielu dostawców komponentów, które integrujemy w jeden projekt małej elektrowni jądrowej wdrażany zgodnie z licencją, którą będziemy uzyskiwać w Polsce od Państwowej Agencji Atomistyki – wyjaśnił Jamroz.

Poinformował, że pierwsze reaktory mają być wdrożone w 2026 r. w jednym z krajów, w których spółka rozwija projekty. W Polsce Last Energy podpisała do tej pory porozumienia z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Eneą.

- Głęboko wierzę, że w Polsce jesteśmy w stanie zrealizować pierwszy projekt z portfolio w 2026 r. - dodał Jamroz.

W KSSE działa ponad 540 przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją.

- Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie przedsiębiorców zgromadzonych w KSSE spodziewamy się, że zapotrzebowanie na liczbę reaktorów może znacząco wzrosnąć. Potencjał szacujemy na setki reaktorów – powiedział Jamroz.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem woj. śląskie i 6 powiatów woj. opolskiego.(PAP)

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera