W których branżach dostaniesz podwyżkę? Sprawdź, gdzie rosną ZAROBKI

Anna Bartosiewicz
geralt/ Pixabay.com
W sierpniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło do 4 798,27 zł brutto. W porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym wzrost wyniósł 6,8%. Mimo rosnących zarobków w ujęciu rocznym, zaobserwowano spadek ich wysokości wobec płac w lipcu (o 0,6%).

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego pensje poszły w górę w wielu ważnych dla gospodarki działach. Nie wszyscy jednak mają z czego się cieszyć. Statystyki GUS nie uwzględniają małych firm, zatrudniających do 9 osób, a tam zarobki często wyglądają mniej różowo.

Powód do zmartwienia mają również górnicy i osoby pracujące w przemyśle wydobywczym. Przed rokiem zarabiali oni o 1,9% więcej. Największy spadek, bo wynoszący 8,1%, nastąpił w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego. Ponadto w kilku sekcjach gospodarki utrzymuje się stagnacja. Minimalny wzrost wynagrodzeń (o. 0,42%, czyli ok. 21 zł) miał miejsce w obsłudze rynku nieruchomości, a nieznaczny wzrost (o 2,3%) odnotowano w obszarze działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Warto zwrócić uwagę na te dziedziny gospodarki, w których płace najbardziej poszły w górę. Szczęściarze, o wybranych specjalizacjach zdecydowanie powinni zatroszczyć się o podwyżkę. W tych działach gospodarki, które mają znaczący udział w zatrudnieniu, poszczęściło się osobom pracującym w budownictwie inżynieryjnym i na produkcji. W najmniejszym stopniu wynagrodzenia wzrosły w zakładach produkujących pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy (+2,6%), w transporcie lądowym (+2,7%) i rurociągach (+2,7%).

W tych działach gospodarki pensje znacznie poszły w górę:

 • budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+18,1%)
 • produkcja artykułów spożywczych (+9,5%)
 • produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (+9,1%)
 • produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (+9,0%)
Płace idą w górę. W sierpniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników wyniosło 4798,27 złotych. To całkiem pokaźna kwota, w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy poziom przeciętnych zarobków był o 6,8% niższy. W większości działów gospodarki branych pod uwagę przez GUS od sierpnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. wynagrodzenia wzrosły.

TOP 10 branż, w których PŁACE ROSNĄ najszybciej. Zobacz, gdz...

Przyrost nastąpił nie tylko w obszarze płac, ale również – zatrudnienia. W sierpniu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,4% niż przed rokiem. W firmach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6 229 100 pracowników. Największy przyrost zatrudnienia rok do roku odnotowano w:

 • działalności naukowej i technicznej (+7,8%)
 • zakwaterowaniu i gastronomii (+7,7%)
 • budownictwie (+5,2% )

Mimo że wynagrodzenia idą w górę, rośnie luka kadrowa. W porównaniu z końcem II kwartału ur., pod koniec czerwca 2018 r. zwiększyła się liczba wakatów w wielu branżach. Powód do radości mają bezrobotni, ale taki stan rzeczy stanowi twardy orzech do zgryzienia dla pracodawców.

Branże, w których brakuje rąk do pracy:

 • przetwórstwo przemysłowe (23,3% wolnych stanowisk)
 • budownictwo (18,7%)
 • handel i naprawa pojazdów (17%)

- Papierkiem lakmusowym presji płacowej ciążącej na pracodawcach może być sytuacja w przemyśle – tu brakuje największej liczby pracowników, i to tutaj pensje rosną najszybciej. Wyniki produkcji przemysłowej są alarmujące, gdyż zarysowują pierwsze sygnały spowolnienia produkcji, którego jedną z przyczyn są właśnie braki kadrowe. W sierpniu dynamika wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu spadła o połowę w stosunku do danych z lipca – z 10,3% do 5%. To, czy i jak na dłuższą metę branża poradzi sobie z problemem rąk do pracy, może być prognozą dla pozostałych obszarów gospodarki – uważa Maria Kasperkiewicz, Team Leader w agencji rekrutacyjnej Most Wanted.

W II kw. 2018 r. na obsadzenie czekało 164 700 wakatów – o 35% więcej niż przed rokiem. Ponad 60% wolnych miejsc pracy przeznaczonych było dla robotników przemysłowych i rzemieślników, specjalistów oraz operatorów i monterów maszyn. Ubyło przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników – skierowane do nich oferty pracy stanowiły 2,3% wszystkich dostępnych wakatów według struktury zawodów.

Wolne miejsca pracy według zawodów:

 • robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (29,6%)
 • specjaliści (15,6%)
 • operatorzy oraz monterzy maszyn i urządzeń (15,2%)
 • pracownicy usług i sprzedawcy (11,7%).
 • pracownicy biurowi (10,8%)
 • pracownicy wykonujący prace proste (7,8%)
 • technicy i średni personel (6,8%)

W I półroczu 2018 r. powstało 426 tys. nowych miejsc pracy – o 9% więcej niż przed rokiem. Najwięcej etatów przybyło w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 49 osób – ich liczba wzrosła o 12,3%, podczas kiedy w firmach o liczbie pracujących poniżej 10 osób przyrost dostępnych stanowisk wyniósł 2,3%. Jednocześnie zlikwidowano 146,7 tys. miejsc pracy.

- Płace w sektorze przedsiębiorstw rosną w tempie około 7% r/r, lecz równocześnie obserwujemy pogłębianie się luki kadrowej na polskim rynku pracy, która rośnie zdecydowanie szybciej niż pensje. Aby nasza gospodarka mogła nadal efektywnie się rozwijać, potrzebujemy zmian systemowych poprowadzonych dwutorowo – przywrócenia podupadłego w ostatnich latach szkolnictwa zawodowego (technicznego i branżowego) oraz skutecznych programów aktywizujących osoby bierne zawodowo do podjęcia zatrudnienia – mówi Maria Kasperkiewicz, Team Leader Most Wanted.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 5,8%. Była o 0,1% niższa niż w lipcu oraz o 1,2 p.p. niższa niż 12 miesięcy wcześniej. Pod koniec wakacji wszystkie województwa mogły pochwalić się jednocyfrową stopą bezrobocia, z czego krajową liderką została Małopolska ze stopą bezrobocia na poziomie 3,3%. Na przeciwnej stronie bieguna znalazło się woj. warmińsko-mazurskim ze stopą bezrobocia wynoszącą 9,9%.

Dane GUS uwzględniają wyłącznie osoby zarejestrowane jako bezrobotne, a więc takie, które dobrowolnie zgłosiły się do urzędu i nie mają stałego źródła utrzymana. Na listę bezrobotnych nie trafiają Polacy pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne – nawet, jeśli są zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin. Statystyk nie zasilają również osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy, np. studenci dorabiający do nauki.

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, ponieważ nie muszą opłacać za nich składek i mogą obniżyć koszty pracownicze. Jeśli chodzi o ZUS, wyręcza ich uniwersytet. Do 25. roku życia włącznie ubezpieczenie zdrowotne studenta pokrywa uczelnia. W pozostałych przypadkach szkoła wyższa może kontynuować opłacanie składek na specjalny wniosek studenta, jeżeli nie ma on innego tytułu do ubezpieczenia. Niestety, osoby zatrudnione w oparciu o umowy śmieciowe nie mają dostępu do przywilejów zagwarantowanych przez Kodeks pracy, np. do płatnych urlopów. Mogą za to liczyć na elastyczność zatrudnienia – dopasować godziny pracy do grafiku zajęć na uniwersytecie lub pracować zdalnie.Oczywiście podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej oznacza mniej czasu na naukę. Mimo to warto spróbować swoich sił na rynku pracy – chociażby po to, aby „przymierzyć się” do samodzielnego życia. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw przychodzi moment na podjęcie decyzji i rozpoczęcie poszukiwań pracy. Pytanie, w jakiej branży warto podjąć zatrudnienie. Przedstawiamy listę popularnych wśród studentów stanowisk.

TOP 15 ofert pracy dla studenta. Sprawdź, kogo szukają praco...

Co z osobami, które mają kłopot z utrzymaniem się, ponieważ mało zarabiają? Niestety nie mogą one liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Nie wspominając już o gronie pracowników zatrudnionych w mikro firmach, czyli przedsiębiorstwach, w których pracuje mniej niż 10 osób. Mikroprzedsiębiorcy często nie mogą pozwolić sobie na to, aby zaoferować równie dobre warunki pracy co większe spółki. Wynagrodzenia w tym przypadku niejednokrotnie pozostawiają wiele do życzenia.

Porównaj najlepsze oferty pracy

Według GUS w 2017 r. przeciętny Polak zarabiał 4271,51 zł, co daje na rękę 3042,16 złotych. Jednak również w tym przypadku urząd nie uwzględnia najmniejszych pracodawców. Mniej optymistyczne dane podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Zgodnie z jej raportem „Bilans Kapitału Ludzkiego” przeciętna wypłata wyniosła 3042,16 złotych. Płaca minimalna w 2018 r. wyniosła 2100 zł, czyli ok. 1530 zł netto (ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej), ale z danych PARP wynika, że co dziesiąty bezrobotny był skłonny pracować już za 1459 zł na rękę.

Źródło: GUS, „Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w sierpniu 2018 r.”, mat. pras. Most Wanted

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie