Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W których miastach najbardziej się przeklina, a w których najmniej?

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lista stworzona na podstawie badania platformy Preply >>>
Lista stworzona na podstawie badania platformy Preply >>>
Częstochowa to miasto w Polsce, w którym najrzadziej padają wulgaryzmy. Mieszkańcy Częstochowy przeklinają średnio 10 razy dziennie - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie międzynarodowej platformy edukacyjnej Preply. Jak wypadają w tym zestawieniu Katowice, Gliwice i inne miasta w kraju?

W Częstochowie przeklina się najmniej

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Preply, zwykły Polak przeklina około 19 razy dziennie. Jest to niewiele mniej niż średnia dzienna Amerykanów, wynosząca 21 razy zgodnie z ostatnim badaniem przeprowadzonym w USA. Mieszkańcy Gdyni jednak przewyższają średnią krajową, przeklinając aż 31 razy dziennie i zdobywają dzięki temu tytuł największych „przeklinaczy” w Polsce.

- Dodatkowo odkryliśmy, że mężczyźni używają przekleństw częściej (22 razy dziennie) niż kobiety (15 razy dziennie), a młodsze pokolenia mają większą skłonność do używania wulgarnego języka. Średnio Polacy w wieku od 16 do 24 lat przeklinają 27 razy dziennie, podczas gdy respondenci w wieku 35-44 lat przeklinają 12 razy dzienni - informuje Ben Perks z Preply.

Z kolei, jak wynika z badania, najmniej przeklinają mieszkańcy Częstochowy. Jak wypadają inne miasta? Sprawdźcie w zestawieniu w naszej galerii.

W jakich sytuacjach Polacy przeklinają najczęściej?

Badanie wykazało, że wyjście ze znajomymi to miejsce i moment, w którym najczęściej padają przekleństwa. 26,47% respondentów wybrało „wyjście ze znajomymi”, co jest bardzo podobne do wyniku przeklinania „w domu” (25,02%).

Choć w mniejszych miastach Polski szansa na usłyszenie przekleństw jest mniejsza niż w innych dużych miastach, to w domach w Lublinie sprawa wygląda inaczej – 37,50% mieszkańców miasta najczęściej przeklina w domu i jest to najwyższy wynik w kraju.

Analiza wyników pokazała również, że tylko niewielka liczba Polaków przeklina podczas jazdy samochodem (15,46%), ale najwięcej przeklinających w pojazdach jest w Gliwicach. Ponad 14% Polaków nie potrafi sprecyzować, gdzie i kiedy przeklina najczęściej.

Gdzie Polacy unikamy przeklinania?

Preply zapytała Polaków, w jakich sytuacjach unikają przeklinania. Chodziło o „delikatne grupy odbiorców”, czyli dzieci, starsze osoby, szefowie, a także o "rzucanie mięsem" przy stole lub przed obcymi. Badania wykazały, że mieszkańcy Polski najrzadziej używają wulgaryzmów przy dzieciach (74,05%) i przełożonym (71,79%). Dane pokazują również, że czas spędzany przy stole nie jest właściwym miejscem na wulgaryzmy (71,59 %). Mieszkańcy Gliwic na przykład wystrzegają się najczęściej przeklinania w obecności nieznajomych ludzi.

Do kogo przeklinamy najczęściej?

Większość respondentów wybrała opcję przeklinania do siebie (36,80%), zwłaszcza w Gdańsku, gdzie robi to 45,33% badanych. Na drugim i trzecim miejscu na poziomie krajowym są znajomi (16,68%) i nikt konkretny (16,53%). W Białymstoku najczęściej w Polsce przeklina się do znajomych (23,21%), podczas gdy w Gdyni najczęściej przeklina się do współpracowników (17,50%). Wyniki pokazują też, że w Częstochowie najczęściej przeklina się do rodziców, a w Gliwicach do rodzeństwa.

Ankieta pokazuje również, że opinie Polaków na temat wulgaryzmów są nieco podzielone. 62% respondentów stwierdziło, że nie czują się obrażeni, gdy ktoś przeklina w ich towarzystwie, a 38% powiedziało, że tak.

Ciekawostki

  • Spośród przebadanych 19 największych miast w Polsce mieszkańcy Częstochowy i Gliwic przeklinają najrzadziej.
  • Typowy Polak używa wulgarnych słów średnio około 19 razy dziennie.
  • Polacy przeklinają częściej w towarzystwie znajomych (26,47%) niż w domu (25,02%).
  • Polacy częściej przeklinają sami do siebie niż do kogokolwiek innego (36,80%)

Metodologia badań

Ankieta została przeprowadzona między 2 a 7 listopada 2022 roku wśród 1549 mieszkańców 19 największych miast w Polsce. Aby wziąć udział w badaniu przeprowadzonym przez Censuswide, wymagane było zamieszkanie na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy. Spośród respondentów 57% identyfikowało się jako mężczyźni, a 43% jako kobiety.

Aby ustalić, w których miastach przeklinanie jest najczęstsze, poproszono respondentów, aby podali liczbę przekleństw, których używają w ciągu dnia. Następnie obliczono wyniki dla wszystkich respondentów z konkretnego miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera