Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kuratorium wysyp ofert pracy dla nauczycieli. W szkołach i przedszkolach na Śląsku brakuje kadry? Kogo potrzeba najbardziej? Sprawdź!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wymiar zatrudnienia ZastępstwoLiczba godzin 18Opis Zatrudnienie na pełny etat w roku szkolnym 2022/2023Typ szkoły Szkoła podstawowaNazwa szkoły 	Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza KorczakaMiasto Wodzisław Śląski
Wymiar zatrudnienia ZastępstwoLiczba godzin 18Opis Zatrudnienie na pełny etat w roku szkolnym 2022/2023Typ szkoły Szkoła podstawowaNazwa szkoły Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza KorczakaMiasto Wodzisław Śląski unsplash
Na Śląsku nie brakuje pracy dla nauczycieli. Strona kuratorium aż pęka w szwach od ofert pracy w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Czy to znaczy, że w placówkach brakuje kadry? Na konferencji minister Przemysław Czarnek poinformował o 13 329 wakatach na stanowiska nauczycieli, a w sumie jest ich 700 tysięcy. Jednak uspokajał również, że to całkowicie normalne o tej porze roku. Kogo poszukuje się najbardziej? Zobaczcie przykładowe oferty pracy!

Nie ma wątpliwości, że nauczyciele są teraz poszukiwani! Strona www kuratorium aż pęka w szwach od ofert pracy w wielu placówkach, takich jak:

  • Przedszkola
  • Szkoły Podstawowe
  • Szkoły ponadgimnazjalne
  • Prywatne placówki edukacyjne

Wakatów nie brakuje, brakuje za to rąk do pracy. Minister Przemysław Czarnek jednak uspokaja, że to całkowicie normalne o tej porze roku. Czy w takim razie w każdej szkole znajdzie się odpowiednia ilość kadry w nadchodzącym roku szkolnym? Jakiej kadry brakuje najbardziej?

Przez wprowadzone 1 września 2022 roku standardy zatrudnienia w szkołach najbardziej poszukuje się specjalistów - pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych i to właśnie dla nich wystosowanych jest najwięcej ofert. Nie brakuje jednak wakatów dla kadry nauczycielskiej. Na jakich kierunkach? Sprawdź galerię!

Śląskie szkoły poszukują kadry nauczycielskiej! Kogo? Sprawdź przykładowe oferty pracy

Sytuacja w szkołach od 1 września 2022 roku

W czwartek, 11 sierpnia Przemysław Czarnek wystąpił na briefingu prasowym dotyczącym wakatów i wynagrodzeń nauczycieli, na którym przedstawił „suche i prawdziwe fakty" dotyczące sytuacji w szkołach.

Czarnek podał, że na dzień 8 sierpnia na stronach internetowych kuratoriów oświaty znajdowała się informacja o 13 329 wakatach na stanowiska nauczycieli. Zastrzegł jednak, że dane te zmieniają się z dnia na dzień.

Takie wakaty są normalnością w ruchu kadrowym o tej porze roku. Jak policzymy 12-13 tysięcy w stosunku do 700 tysięcy nauczycieli w Polsce, to jest mniej więcej tak, jakby brakowało jednego nauczyciela w szkole, która zatrudnia ich 50. To normalny ruch kadrowy – mówił minister podczas konferencji.

Czy te dane uspokoją jednak rodziców, którzy już za niecały miesiąc wysyłają swoje pociechy do szkoły?

Sytuacja w Śląskich szkołach, czy jest się o co martwić?

Jeżeli chodzi o braki w kadrze nauczycielskiej na Śląsku, wciąż pojawia się wiele niewiadomych, które tak na prawdę zweryfikują się dopiero we wrześniu, kiedy dyrektorzy faktycznie będą wiedzieli kogo mają, a kogo nie.

- Znamy przypadki, kiedy nauczyciele zgłosili się do pracy, informowali, że stawią się w danej placówce, po czym 31 sierpnia nawet bez powiadomienia dyrektora nie przychodzą, ponieważ w międzyczasie znaleźli miejsce w innych placówkach. To bardzo płynna i dynamicznie zmieniająca się sytuacja. Wiemy, że będą braki i że będą one duże jednak jak to dokładnie będzie wyglądać nie wiemy. Składa się na to zbyt wiele rzeczy. Dla przykładu: wniosek o emeryturę nauczyciele mogą zgłaszać 28 sierpnia, dojdą również informacje o urlopach zdrowotnych. To wszystko będzie rzutowało na stan zatrudnienia w placówkach - poinformowała Rzeczniczka Prasowa Okręgu Śląskiego ZNP, Grażyna Hołyś-Warmuz

Minister Czarnek uspokaja, że sytuacja jest normalna i powtarza się co roku. Czy aby na pewno?

Sytuacja nie tylko powtarza się co roku ale i narasta dlatego, że oprócz świadczeń kompensacyjnych, odejść na emeryturę, urlopów zdrowotnych mamy narastające zjawisko odchodzenia z zawodu. Nie tylko młodzi ludzie nie chcą podejmować się pracy nauczyciela, ale również starsza doświadczona kadra mówi "mam dość" - dodała Grażyna Hołyś-Warmuz

Podwyżki dla nauczycieli

Przemysław Czarnek podczas briefingu przypomniał, że 31 grudnia 2021 roku wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego wynosiło około 2950 zł. Od 1 września 2022 roku ma nastąpić zmiana i wynagrodzenie to będzie wynosiło 3424 zł.

To wzrost o 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego – mówił.

Czy to jednak zmieni sytuację w Śląskich szkołach?

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera