Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W laboratorium Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wykonywane są testy na obecność koronawirusa

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie wykonano dzisiaj 30 marca 30 pierwszych badań molekularnych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Trzy z nich są pozytywne.

Badania wykonywane są w Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej z wykorzystaniem dwóch aparatów – do amplifikacji kwasu nukleinowego (aparat Lightcycler) oraz do automatycznej izolacji (aparat Maxwell). Umożliwiają one przebadanie 70-80 próbek na dobę.

- W piątek spodziewamy się dostawy dwóch kolejnych aparatów, które dotrą do nas z Korei. Po ich uruchomieniu liczba wykonywanych badań może wzrosnąć do około 200 na dobę – poinformował prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, które sfinansowało zakup obu urządzeń i 10 tys. koreańskich testów. Przeznaczyło na ten cel ok. 1,5 mln zł z własnych środków.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są obecnie przez czterech diagnostów laboratoryjnych. Próbki będą kierowane do Gliwic docelowo z czterech śląskich tzw. jednoimiennych szpitali, przekształconych w szpitale zakaźne: Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Magrezu Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, Szpitala Rejonowego im. Dr. Rostka w Raciborzu oraz Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.

- Obecnie mamy do dyspozycji 300 testów, które przekazała nam Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, oraz 600 własnych, koreańskich, zakupionych z budżetu naszego szpitala – poinformowała dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej.

Szpital dopełnił wszelkich procedur bezpieczeństwa. Pracownia Badań Molekularnych, w której badane są próbki pobierane od pacjentów śląskich lecznic, ma oddzielne wejście, a materiał do badań dostarczany jest w specjalnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach przez kurierów, dla których przygotowano oddzielny parking. Od strony Drogowej Trasy Średnicowej oraz od strony centrum Gliwic ustawiono drogowskazy, które pomagają dotrzeć wprost do laboratorium NIO.
Do tej pory w województwie śląskim badania molekularne wykonywał tylko jeden ośrodek – laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Od strony Drogowej Trasy Średnicowej oraz od strony centrum Gliwic ustawiono drogowskazy, które pomagają dotrzeć wprost do laboratorium NIO.

Zobacz koniecznie

Nie przegap

Zobacz koniecznie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera