Aleksandra Korol-Chudy opisuje początkowy entuzjazm wywołany wybuchem I wojny światowej, podejście do mobilizacji do wojska, aktywny udział zabrzan w różnego rodzaju zbiórkach przeznaczonych na cele wojenne.
Adam Frużyński, po raz pierwszy goszczący na łamach naszego rocznika, opisuje największe zakłady przemysłu ciężkiego w Zabrzu, ich rozwój i rosnące zaangażowanie w produkcję na rzecz wojska. Ksiądz Piotr Górecki, na podstawie zarządzeń i informacji Książęco-Biskupiego Wikariatu Generalnego we Wrocławiu z lat 1914–1918, przedstawia, jak biskup Adolf Bertram zareagował na wybuch wojny, a także jak zmieniało się podejście kościoła do wojny w następnych latach trwającego konfliktu.
Piotr Hnatyszyn, bazując na różnych źródłach, próbuje ustalić pełną liczbę zabrzańskich Żydów poległych w I wojnie światowej. Artykuł zawiera krótkie biogramy poległych.
Zbigniew Gołasz, wieloletni pracownik muzeum, a obecnie katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zajął się kwestią jeńców wojennych w Zabrzu i jego obecnych dzielnicach w latach 1915–1918. Przy prawie wszystkich zabrzańskich kopalniach i hutach znajdowały się obozy jenieckie, a uwięzieni w nich żołnierze musieli pracować w tych zakładach. Artykuł opisuje warunki mieszkaniowe, regulaminy, którym byli poddani jeńcy, normy wyżywienia, a także warunki pracy. Kończy go lista jeńców, którzy zmarli bądź zginęli w czasie przymusowego pobytu w Zabrzu.
Natalia Kania opisuje, w których zespołach Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Gliwicach można znaleźć informacje dotyczące Zabrza w latach 1914–1918, a także jakich konkretnych spraw one dotyczą.
Marek Michalski odnalazł w Archiwum Państwowym w Gliwicach kronikę zabrzańskiej grupy Ligi Obrony Powietrznej Rzeszy, a w niej raporty opisujące działania wojenne na terenie Zabrza w czasie trzech pierwszych dni września 1939 roku. Oprócz tych wydarzeń, autor przedstawił wnioski, jakie wyciągnęli przedstawiciele grupy wizytujący Wieluń, zbombardowany 1 września 1939 roku.
Ostatni artykuł pokonferencyjny, autorstwa Mirosława Węckiego, przedstawia nastroje w Zabrzu w latach II wojny światowej opisane w raportach sytuacyjnych partii nazistowskiej.
Dodatkowo zamieszczony jest artykuł księdza Piotra Góreckiego, będący swego rodzaju kontynuacją artykułu z poprzedniego rocznika „Kronik...” opisującego życie i działalność ostatniego niemieckiego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja w Zabrzu. Tym razem autor opisuje działalność ks. O. Golombka po wyjeździe do Niemiec i jego starania o pojednanie pomiędzy Polakami i Niemcami. Tom, jak co roku, kończy sprawozdanie z działalności Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Za rok 2014 napisała je ówczesna p.o. dyrektora, Urszula Wieczorek.
*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?