MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W latach wielkich wojen, czyli nowe Kroniki Miasta Zabrza

Piotr Hnatyszyn
kopalnia "Abwehr" w Mikulczycach
kopalnia "Abwehr" w Mikulczycach ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Ukazał się najnowszy, siódmy już rocznik "Kronik Miasta Zabrza", zawierający artykuły będące pokłosiem V Konferencji Naukowej Muzeum Miejskiego w Zabrzu "Zabrze w latach wielkich wojen 1914–1918 i 1939–1945". Promocja wydawnictwa odbędzie się w Muzeum Miejskim w Zabrzu (ul. Powstańców Śląskich 3) 13 stycznia 2016 roku o godz. 18.00.

Aleksandra Korol-Chudy opisuje początkowy entuzjazm wywołany wybuchem I wojny światowej, podejście do mobilizacji do wojska, aktywny udział zabrzan w różnego rodzaju zbiórkach przeznaczonych na cele wojenne.

Adam Frużyński, po raz pierwszy goszczący na łamach naszego rocznika, opisuje największe zakłady przemysłu ciężkiego w Zabrzu, ich rozwój i rosnące zaangażowanie w produkcję na rzecz wojska. Ksiądz Piotr Górecki, na podstawie zarządzeń i informacji Książęco-Biskupiego Wikariatu Generalnego we Wrocławiu z lat 1914–1918, przedstawia, jak biskup Adolf Bertram zareagował na wybuch wojny, a także jak zmieniało się podejście kościoła do wojny w następnych latach trwającego konfliktu.

Piotr Hnatyszyn, bazując na różnych źródłach, próbuje ustalić pełną liczbę zabrzańskich Żydów poległych w I wojnie światowej. Artykuł zawiera krótkie biogramy poległych.

Zbigniew Gołasz, wieloletni pracownik muzeum, a obecnie katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zajął się kwestią jeńców wojennych w Zabrzu i jego obecnych dzielnicach w latach 1915–1918. Przy prawie wszystkich zabrzańskich kopalniach i hutach znajdowały się obozy jenieckie, a uwięzieni w nich żołnierze musieli pracować w tych zakładach. Artykuł opisuje warunki mieszkaniowe, regulaminy, którym byli poddani jeńcy, normy wyżywienia, a także warunki pracy. Kończy go lista jeńców, którzy zmarli bądź zginęli w czasie przymusowego pobytu w Zabrzu.

Natalia Kania opisuje, w których zespołach Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Gliwicach można znaleźć informacje dotyczące Zabrza w latach 1914–1918, a także jakich konkretnych spraw one dotyczą.

Marek Michalski odnalazł w Archiwum Państwowym w Gliwicach kronikę zabrzańskiej grupy Ligi Obrony Powietrznej Rzeszy, a w niej raporty opisujące działania wojenne na terenie Zabrza w czasie trzech pierwszych dni września 1939 roku. Oprócz tych wydarzeń, autor przedstawił wnioski, jakie wyciągnęli przedstawiciele grupy wizytujący Wieluń, zbombardowany 1 września 1939 roku.

Ostatni artykuł pokonferencyjny, autorstwa Mirosława Węckiego, przedstawia nastroje w Zabrzu w latach II wojny światowej opisane w raportach sytuacyjnych partii nazistowskiej.

Dodatkowo zamieszczony jest artykuł księdza Piotra Góreckiego, będący swego rodzaju kontynuacją artykułu z poprzedniego rocznika „Kronik...” opisującego życie i działalność ostatniego niemieckiego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja w Zabrzu. Tym razem autor opisuje działalność ks. O. Golombka po wyjeździe do Niemiec i jego starania o pojednanie pomiędzy Polakami i Niemcami. Tom, jak co roku, kończy sprawozdanie z działalności Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Za rok 2014 napisała je ówczesna p.o. dyrektora, Urszula Wieczorek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni