W latach wielkich wojen, czyli nowe Kroniki Miasta Zabrza

Piotr Hnatyszyn
kopalnia "Abwehr" w Mikulczycach
kopalnia "Abwehr" w Mikulczycach ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Udostępnij:
Ukazał się najnowszy, siódmy już rocznik "Kronik Miasta Zabrza", zawierający artykuły będące pokłosiem V Konferencji Naukowej Muzeum Miejskiego w Zabrzu "Zabrze w latach wielkich wojen 1914–1918 i 1939–1945". Promocja wydawnictwa odbędzie się w Muzeum Miejskim w Zabrzu (ul. Powstańców Śląskich 3) 13 stycznia 2016 roku o godz. 18.00.

Aleksandra Korol-Chudy opisuje początkowy entuzjazm wywołany wybuchem I wojny światowej, podejście do mobilizacji do wojska, aktywny udział zabrzan w różnego rodzaju zbiórkach przeznaczonych na cele wojenne.

Adam Frużyński, po raz pierwszy goszczący na łamach naszego rocznika, opisuje największe zakłady przemysłu ciężkiego w Zabrzu, ich rozwój i rosnące zaangażowanie w produkcję na rzecz wojska. Ksiądz Piotr Górecki, na podstawie zarządzeń i informacji Książęco-Biskupiego Wikariatu Generalnego we Wrocławiu z lat 1914–1918, przedstawia, jak biskup Adolf Bertram zareagował na wybuch wojny, a także jak zmieniało się podejście kościoła do wojny w następnych latach trwającego konfliktu.

Piotr Hnatyszyn, bazując na różnych źródłach, próbuje ustalić pełną liczbę zabrzańskich Żydów poległych w I wojnie światowej. Artykuł zawiera krótkie biogramy poległych.

Zbigniew Gołasz, wieloletni pracownik muzeum, a obecnie katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zajął się kwestią jeńców wojennych w Zabrzu i jego obecnych dzielnicach w latach 1915–1918. Przy prawie wszystkich zabrzańskich kopalniach i hutach znajdowały się obozy jenieckie, a uwięzieni w nich żołnierze musieli pracować w tych zakładach. Artykuł opisuje warunki mieszkaniowe, regulaminy, którym byli poddani jeńcy, normy wyżywienia, a także warunki pracy. Kończy go lista jeńców, którzy zmarli bądź zginęli w czasie przymusowego pobytu w Zabrzu.

Natalia Kania opisuje, w których zespołach Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Gliwicach można znaleźć informacje dotyczące Zabrza w latach 1914–1918, a także jakich konkretnych spraw one dotyczą.

Marek Michalski odnalazł w Archiwum Państwowym w Gliwicach kronikę zabrzańskiej grupy Ligi Obrony Powietrznej Rzeszy, a w niej raporty opisujące działania wojenne na terenie Zabrza w czasie trzech pierwszych dni września 1939 roku. Oprócz tych wydarzeń, autor przedstawił wnioski, jakie wyciągnęli przedstawiciele grupy wizytujący Wieluń, zbombardowany 1 września 1939 roku.

Ostatni artykuł pokonferencyjny, autorstwa Mirosława Węckiego, przedstawia nastroje w Zabrzu w latach II wojny światowej opisane w raportach sytuacyjnych partii nazistowskiej.

Dodatkowo zamieszczony jest artykuł księdza Piotra Góreckiego, będący swego rodzaju kontynuacją artykułu z poprzedniego rocznika „Kronik...” opisującego życie i działalność ostatniego niemieckiego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja w Zabrzu. Tym razem autor opisuje działalność ks. O. Golombka po wyjeździe do Niemiec i jego starania o pojednanie pomiędzy Polakami i Niemcami. Tom, jak co roku, kończy sprawozdanie z działalności Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Za rok 2014 napisała je ówczesna p.o. dyrektora, Urszula Wieczorek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie