Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Leszczynach chcą upamiętnić ofiary Tragedii Górnośląskiej. Poszukują danych o ofiarach

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC DZ
W gminie Czerwionka-Leszczyny członkowie stowarzyszenia "Dzwon", zajmującego się lokalną historią, chcą upamiętnić ofiary Tragedii Górnośląskiej. Poszukiwane są informacje o wszystkich ofiarach represji.

Działające od wielu lat w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny) stowarzyszenie 'Dzwon" chce upamiętnić Tragedię Górnośląską na terenie gminy. - Nasza baza danych zawiera już kilkaset osób objętych szykanami władz polsko-sowieckich. W pierwszej kolejności potwierdzamy losy aresztowanych przez NKWD/milicję w początku roku 1945 z terenu ówczesnej Gminy Leszczyny – Leszczyny, Kamień, Książenice i Przegędza. Mamy informacje o ok. 100 osobach - mówi Krzysztof Kluczniok, prezes leszczyńskiego stowarzyszenia. Dane nie są zbierane po to, by później wylądowały w szufladzie. Stowarzyszenie myśli o wydaniu publikacji na ten temat i ustawieniu przy parafiach tablic upamiętniających ofiary Tragedii Górnośląskiej.

Poszukując osób, które padły ofiarą sowieckich prześladowań członkowie stowarzyszenia korzystają m.in. z źródeł pisanych. Mowa między innymi o książkach: Dariusza Węgrzyna „Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku”, Zygmunta Woźniczki „Z Górnego Śląska do sowieckich łagrów” i Kazimierza Miroszewskiego i -Zygmunta Sobeczko „ Jo był ukradziony”. - Pomocą nam służą Urząd Stanu Cywilnego w Czerwionce-Leszczynach oraz Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku.

Nie przeocz

Zaczęliśmy korzystać z akt parafii w Książenicach, a zwrócimy się także z prośbą o udostepnienie akt do parafii w Leszczynach Efektem naszych dociekań mają być pamiątkowe tablice na leszczyńskiej i książenickiej nekropolii, ewentualnie w tamtejszych kościołach. Udało mi się to już w 2003 roku, przy pomocy Starostwa Powiatowego w Rybniku, Ruchu Autonomii Śląska, p. Mariana Kulika oraz mieszkańców Dębieńsku i ówczesnego proboszcza śp. ks. Józefa Adamczyka zrobić w kościele pw. Św. Jerzego w Dębieńsku. O ile będzie możliwe chcemy także wydać publikację zawierającą wykaz wszystkich zidentyfikowanych ofiar tej tragedii - mówi Krzysztof Kluczniok

.

I stąd apel do wszystkich mieszkańców regionu - szczególnie zaś do mieszkańców Leszczyn, Kamienia, Książenic i Przegędzy, o informacje, dokumenty i zdjęcia związane z ofiarami zapoczątkowanej zimą i wczesną wiosną 1945 roku tragedii przodków. Kontaktować można się telefonicznie lub przez maila: tel. 501 948 975, e-mail – [email protected] .

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera