Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublińcu uczniowie nie będą się kształcić hybrydowo. Od września rozpoczną zajęcia stacjonarne

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Lublińcu uczniowie nie będą się kształcić hybrydowo. Od września rozpoczną zajęcia stacjonarne
W Lublińcu uczniowie nie będą się kształcić hybrydowo. Od września rozpoczną zajęcia stacjonarne arc
Wbrew nadziejom dyrektorów szkół i zgody Starostwa, w szkołach średnich w Lublińcu nie będzie zajęć hybrydowych.

Jak poinformowało starostwo Powiatowe w Lublińcu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu nie wyraził pozytywnej opinii, która - obok zgody organu prowadzącego – jest niezbędna do wprowadzenia metod nauczania innych niż w tradycyjnej formie. To oznacza, że we wtorek, 1 września, zajęcia w lublinieckich szkołach średnich rozpoczną się w normalnym trybie stacjonarnym.

Starostwo rekomendowało zajęcia hybrydowe

W ubiegłym tygodniu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektorzy lublinieckich szkół średnich wnioskowali, by częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną formę kształcenia oraz ustalić sposób realizacji zadań z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

– Podstawą takiej decyzji dyrektora jest występowanie zagrożenia epidemicznego – mówił starosta Joachim Smyła

Z takimi wnioskami wystąpili dyrektorzy szkół: Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych.

Zarząd Powiatu po bardzo wnikliwej analizie, poprzedzonej spotkaniem z dyrektorami szkół, wyraził zgodę na kształcenie w formie hybrydowej, uznając w pełni te argumenty, które przedstawili dyrektorzy szkół, wsłuchując się jednocześnie w opinie środowisk nauczycielskich, ekspertów i wirusologów.

Jak tłumaczyły władze powiatu, istotą organizacji roku szkolnego jest to, że Minister Edukacji Narodowej określił, że za cały ten proces organizacji odpowiedzialny jest dyrektor szkoły. Ministerstwo wydało wytyczne, które dyrektorzy szkół są zobowiązani realizować. Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa jest utrzymanie 1,5-metrowego dystansu pomiędzy uczniami.

Nie przeocz

W ocenie dyrektorów szkół tylko hybrydowa forma kształcenia pozwala na zachowanie takiego dystansu. W tradycyjnej, stacjonarnej formie nie ma możliwości spełnienia wymaganych przez MEN standardów. Dyrektorzy wskazywali, iż dysponują ograniczoną ilością sal lekcyjnych, ciasnymi ciągami komunikacyjnymi, ograniczoną ilością toalet itp.

- Mając na uwadze drogę transmisji wirusa oraz fakt, że zakażenie SARS-CoV-2 mogą przenosić zarówno osoby prezentujące objawy infekcji, jak i osoby bezobjawowe, zmniejszenie liczebności uczniów na zajęciach, w połączeniu z innymi działaniami, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli - oceniają dyrektorzy lublinieckich szkół średnich.

Szkoły w powiecie lublinieckim rozpoczynają naukę, jak większość szkół w kraju w trybie tradycyjnym.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera