Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mysłowicach odczarowują podwórka [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Smutne, szare i zaniedbane podwórka w Mysłowicach? To już przeszłość. Od połowy lipca trzy place zmieniają swoje oblicze. Teraz jest tu kolorowo i wesoło, a dzieci mogą bezpiecznie bawić się przed domem. To wszystko dzięki kolejnej edycji Odczarowanych Podwórek – akcji zorganizowanej przez Mysłowicki Ośrodek Kultury.

Podczas akcji wybrane mysłowickie place przechodzą metamorfozę. W tym roku przyszła pora na odczarowanie podwórek na ulicy Bytomskiej 37, Lompy 2 / Wojska Polskiego 2 oraz Boliny 12. Od połowy lipca organizowane są tam zabawy oraz atrakcje dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy sami włączają się do wszelkich działań związanych z odczarowywaniem podwórek.

- Wszyscy sąsiedzi zaangażowali się w akcję. Wspólnie chcemy zrobić coś dla dzieci. Teraz maluchy będę mogły bawić się pod naszymi oknami. Zrobiło się tutaj naprawdę ładnie – mówi Żaneta Banaszewska, mieszkanka kamienicy przy ulicy Bytomskiej.

Od połowy lipca, każdego tygodnia na podwórkach odbywały się różnego typu imprezy. Była zumba, happening bańkowo-balonowy, malarstwo emocjonalne, czy też tydzień historyczny. Cały czas trwają zmiany wizualne tych miejsc, powstają place zabaw, piaskownice, sadzone są kwiaty. Podwórka zostaną także upiększone muralami.

- Wcześniej było tu tragicznie. Piaskownica i dwie ławki. Tyle. Teraz dzieci mają gdzie się bawić. Maluchy mają huśtawkę ze zjeżdżalnią, altanka jest w trakcie remontu, zrobione są chodniki, zasiana trawa. Będzie tez furtka. Jestem pod wrażeniem, a jeszcze sąsiedzi też biorą udział w odczarowaniu podwórek – opowiada zadowolona Anna Tokarska, która odpowiada za odczarowanie podwórka przy ulicy Lompy i Wojska Polskiego.

Jedną z atrakcji przygotowanych podczas akcji Odczarowane Podwórka było malowanie emocjonalne z Adamem Plackowskim. Dzieci wesoło przywitały muzealników, którzy opowiadali najbliższą historie Mysłowic. Następnie młodsi i starsi sięgnęli po pędzle, by odczarować swoje szare podwórko.

-Miałem przygotowane materiały. Opowiadałem dzieciom o przodkach walczących o pracę i niepodległą ojczyznę, dając przykłady z pokazywanych uprzednio filmów. Bliskość kopalni pomogła w wyjaśnieniu, że ich dom na którego murze za chwilę coś wspólnie namalujemy, stoi tylko dzięki poświęceniu i odwadze dziadków. To oni zadbali i wywalczyli, aby rodziny i przyjaciele mieli pracę i ostoję w nieczynnej już dziś kopalni.– mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Wystarczy odwiedzić odmieniony przez Mysłowicki Ośrodek Kultury i mieszkańców plac przy ulicy Powstańców, czy też ten przy ul. Strażackiej, aby zobaczyć jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami. Finały Odczarowanych Podwórek już od 14 do 16 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!