Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę, 8 maja, w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Dnia Dobra. Wydarzenie zostało przeniesione z 24 kwietnia z powodu żałoby

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
foto Krzysztof Szymczak
W niedzielę, 8 maja, w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Dnia Dobra. Wydarzenie zostało przeniesione z 24 kwietnia z powodu żałoby po śmierci górników, którzy zginęli wskutek wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek”. Główną ideą tej inicjatywy jest promowanie dobra i postaw związanych z gotowością do niesienia pomocy, a także propagowanie wolontariatu. – To wydarzenie ma celu ukazanie, że dobro ma ogromną wartość i jest obecne między nami, a nawet najmniejsze dobro jest w stanie uruchomić pewien łańcuch, a nawet lawinę dobra – mówi ksiądz biskup Grzegorz Olszowski.

Już w najbliższą niedzielę, 8 maja 2022 roku, przed Spodkiem w Katowicach rozpocznie się w południe Dzień Dobra, który jest nową inicjatywą, organizowaną przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Główny cel przedsięwzięcia to przybliżenie mieszkańcom regionu podejmowanych przez tę organizację działań charytatywnych na terenie województwa śląskiego. W związku z tym, podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane zakres i formy pomocy udzielonej dotąd przez Caritas osobom potrzebującym. Dzień Dobra ma także przyczynić się do upowszechnienia idei wolontariatu i wszelkich aktywności związanych z niesieniem pomocy.

Katowickie święto dobra potrwa do godziny 18.00 i będzie odbywało się już cyklicznie co roku. Przedsięwzięcie to, dedykowane dziełom pomocy społecznej w województwie śląskim oraz wolontariuszom, przyjmie formę wydarzenia muzycznego, bowiem na scenie wystąpią zespoły oraz artyści, dzięki którym możliwa będzie wspólna zabawa, integracja, a także promowanie dobrych inicjatyw. Warto przypomnieć, że Dzień Dobra miał odbyć się tydzień po Wielkanocy – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Termin ten został jednak przesunięty na 8 maja w związku z obowiązującą w tym dniu na terenie województwa śląskiego żałobą, przeżywaną po śmierci górników, którzy zginęli wskutek wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek”.

Nie przeocz

„To wydarzenie ma celu ukazanie, że dobro ma ogromną wartość i jest obecne między nami”

Główną ideą organizowanego wydarzenia jest promowanie dobra i postaw związanych z gotowością do niesienia pomocy, a także wszelkich aktywności, które warto podejmować na rzecz potrzebujących.

– Dzień Dobra ma być z jednej strony wydarzeniem, które pokaże nam, co dobrego dzieje się w archidiecezji katowickiej, ale też ma nas uwrażliwić na to, żebyśmy to dobro czynili wokół siebie – mówi ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Inicjatywa ta ma również wpisywać się w ideę powszechnego mówienia o dobru oraz rozgłaszania tego, co ma wartość pozytywną i wydarza się wokół nas każdego dnia. Na aspekt ten szczególną uwagę zwraca biskup Grzegorz Olszowski z archidiecezji katowickiej, według którego takie przedsięwzięcia jak Dzień Dobra mają ogromne znaczenie, szczególnie w obecnych czasach, w których bardzo dużo informuje się głównie o tym, co jest złe oraz o szerzącej się na każdym kroku niesprawiedliwości, ludzkiej biedzie, wielu nieszczęściach i tragediach. Zauważa przy tym, że dobro niesione przez ludzi oraz szlachetne postawy są tłamszone i giną wśród tych mówiących o panującym złu. Dlatego, jego zdaniem, warto podejmować dobre działania i je promować.

– Nikt się nie chwali, że uczynił coś dobrego, że komuś pomógł. I to jest bardzo ważne, abyśmy nie ulegli takiemu złudzeniu, że zło zwycięża w świecie. Bo zwyciężyło dobro. I nawet najmniejsze dobro, które czyni człowiek, ma ogromny sens i znaczenie. To wydarzenie ma celu ukazanie, że dobro ma ogromną wartość i jest obecne między nami, a nawet najmniejsze dobro jest w stanie uruchomić pewien łańcuch, a nawet lawinę dobra – mówi ksiądz biskup Grzegorz Olszowski.

Obok głównej idei wydarzenia, którą stanowi promowanie dobra i postaw skoncentrowanych na pomocy potrzebującym, celem organizowanego Dnia Dobra jest również propagowanie wolontariatu. Organizatorzy podkreślają bowiem, że spełnia on niezwykle istotną rolę nie tylko społeczną, ale także obywatelską i wspólnotową. Zauważają też, że o jego szczególnym znaczeniu można było przekonać się chociażby w ostatnich tygodniach, kiedy wielu ludzi dobrej woli włączyło się w szereg akcji związanych z pomocą niesioną uchodźcom z Ukrainy oraz obywatelom ogarniętego wojną kraju. Wydarzenie to ma być równocześnie okazją, by podziękować wolontariuszom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz osób potrzebujących – nie tylko podczas ostatnich akcji, związanych ze wsparciem Ukraińców, ale wszystkich, w jakich uczestniczyli dobrowolnie, z potrzeby serca.

Zobacz także

Dzień dobra zapowiada się muzycznie i rodzinnie

Dzień Dobra będzie wydarzeniem masowym, podczas którego nie zabraknie koncertów w wykonaniu artystów z nurtu muzyki chrześcijańskiej.

– Zostali wybrani artyści, którzy na co dzień o dobru śpiewają, mówią, żyją tym dobrem – mówi ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Wśród wykonawców, na scenie przed katowickim Spodkiem wystąpią: Magda Anioł, Gabi Gąsior & Holy Noiz, Krzysztof Antkowiak, Mietek Szcześniak oraz zespół Albo i Nie. To wyjątkowe wydarzenie adresowane jest do całych rodzin, bowiem będzie ono świetną okazją do wspólnego świętowania niedzieli i miłego spędzenia wolnego czasu.

– Chcemy, żeby to było święto ludzi, którzy czynią dobro, którzy tym dobrem się zajmują, ale też święto polskich, śląskich rodzin. Mamy nadzieję na naprawdę dobry czas w Dniu Dobra – mówi Daniel Binda, dyrektor do spraw organizacji i zarządzania Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Organizatorzy zadbają o to, by impreza była nie tylko ucztą dla ducha, ale też dla ciała. Nie zabraknie w związku z tym zaplecza gastronomicznego, a poza tym specjalnie na tę okazję przygotowane zostaną stoiska tematyczne, miasteczko zabaw dla dzieci, a także odbędą się rozmaite warsztaty dla uczestników tego rodzinnego wydarzenia. W ramach imprezy powstanie też Miasteczko Dobra, na które złoży się około dwudziestu namiotów, a w nich będzie miejsce na różne dobre inicjatywy. Dodatkowo, podczas wydarzenia będzie można zobaczyć również wystawę zdjęć pracownika katowickiego Caritasu Krzysztofa Gołucha, który jest znanym fotografem. Jego zdjęcia, które zostaną wystawione w ramach Dnia Dobra, zostały wykonane podczas codziennej pracy osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, o godzinie 15.00 planowana jest wspólna modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego.

– Chcemy ją zaśpiewać, prawdopodobnie w tej wersji pana Krzysztofa Antkowiaka, bardzo pięknej wersji muzycznej – mówi Daniel Binda.

Podczas Dnia Dobra zostanie również przeprowadzona zbiórka dobroczynna na rzecz remontu świetlicy świętej Barbary w Katowicach.

– Dzień Dobra to też jest pewien wymiar praktyczny dobra, jakie chcemy uczynić. Będzie w tym dniu prowadzona zbiórka do puszek oraz za pośrednictwem terminali płatniczych. Ofiary z tych puszek i datki, które przyjmiemy, będą przeznaczone na remont świetlicy środowiskowej świętej Barbary w Katowicach Giszowcu, która prowadzona jest przez Ośrodek Świętego Jacka w Katowicach, gdzie przebywa około trzydziestu dzieci i potrzebny jest gruntowny remont tej świetlicy – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Dzień Dobra, organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej, wspierają partnerzy, do których należą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Miasto Katowice, zaś patronują mu metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc i marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Wszyscy, którzy mają wkład w organizację inicjatywy, podkreślają jednogłośnie, że wydarzenie jest ważnym przedsięwzięciem na wielu płaszczyznach, bowiem promowanie dobrych działań i postaw ma na celu kształtowanie społeczeństwa oraz wspólnych idei potrzebnych w codziennym życiu. W związku z tym współpraca o charakterze regionalnym, podejmowana przez instytucje i organizacje wraz z Caritasem, odgrywa bardzo ważną rolę w realizacji wielu wspólnych celów w wymiarze charytatywnym czy pomocowym.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera