MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę pielgrzymka do Piekarskiej Pani

Katarzyna Nylec
Trwają ostatnie przygotowania do wielkiego wydarzenia religijnego
Trwają ostatnie przygotowania do wielkiego wydarzenia religijnego Fot. Mikołaj Suchan
W niedzielę na kalwarii zgromadzą się pielgrzymi z całego regionu, by oddać hołd Piekarskiej Pani.

I nie przeszkodzi im w tym nawet rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które nakłada na organizatorów pieszych pielgrzymek obowiązek kosztownych szkoleń osób kierujących ruchem. Według naszych informacji, prowadzący grupy pątników nie dostosowali się do tego absurdalnego przepisu.

Tegoroczne hasło 62. pielgrzymki stanowej mężczyzn i młodzieńców brzmi "Otoczmy troską ludzkie życie".
Niemal 100 tys. pątników będzie modlić się na szczycie kalwarii od godz. 8.30. Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem kardynała prezbitera Franciszka Macharskiego rozpocznie się o godzinie 10. Homilię wygłosi biskup Tadeusz Rakoczy. Spotkanie młodzieży na wzgórzu odbędzie się tradycyjnie jak co roku o godz. 14. Nabożeństwo majowe wraz z procesją z obrazem Matki Boskiej zaplanowano na godzinę 15.

Nad bezpieczeństwem pątników czuwać będzie sztab ludzi. Wszystkie służby w tym dniu są postawione w stan najwyższej gotowości - pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, medycy, policjanci, strażacy i ratownicy maltańscy.

Ewentualnej pomocy medycznej udzielą pątnikom załogi dwóch karetek pogotowia ratunkowego - na ul. ks. J. Popiełuszki 17 (przy budynku Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej Dzieci Niepełnosprawnych) oraz na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

Zmotoryzowani pielgrzymi muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu drogowym.
Odcinek drogi pomiędzy skrzyżowaniem ulicy Bytomskiej z ulicą generała Jerzego Ziętka aż do skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II zostanie całkowicie wyłączony z ruchu.

Ruch tranzytowy z kierunku Świerklańca oraz Chorzowa i Bytomia skierowany zostanie na ul. Obwodową.
Pielgrzymi udający się do sanktuarium maryjnego autokarami kierowani będą na parkingi przy ul. Granicznej, ul. Czołgistów oraz na parking przy Kopcu Wyzwolenia.

Auta osobowe zostawić można na uliczkach dojazdowych do ulicy Bytomskiej w rejonie os. Piotra Skargi oraz os. Wyzwolenia, a także na parkingach przy ul. Miarki, ul. Czołgistów i przy Kopcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!