Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"W obronie polskich lasów". Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy Solidarnej Polski

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy Solidarnej Polski
Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy Solidarnej Polski arc PolskaPress
Obrona polskich lasów to główny cel komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, który ma trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów koniecznych do złożenia projektu w Sejmie. Projekt jest odpowiedzią na unijne plany dotyczące przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych Unii Europejskiej. Zdaniem komitetu, przyniosłoby to negatywne skutki dla społeczeństwa i polskiej gospodarki.

Powstał komitet w obronie polskich lasów

Politycy Solidarnej Polski powołali komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "w obronie polskich lasów". To pokłosie styczniowej pozytywnej opinii Komisji Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego, w sprawie zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie.

Zdaniem komitetu, unijne przepisy zniszczyłyby polski przemysł drzewny, eliminując polską konkurencję na europejskim rynku. Projekt ustawy zakazuje wprowadzania nowych unijnych przepisów, dając gwarancję polskiego zarządu nad polskimi lasami.

- Nie możemy tylko kiwać główką i patrzeć co Bruksela nam każe, a my będziemy wszystko realizować. Trzeba skutecznie działać, być bardzo roztropnym, mądrym i działać na przedpolu. Stąd projekt ustawy, który wprowadza procedurę przy każdym dokumencie dotyczącym leśnictwa, gdzie już na przedpolu byłoby wymagane działanie parlamentu. Jeżeli dotyczyłoby to traktatów w zakresie leśnictwa, to najpierw Sejm musiałby się zgodzić większością 2/3 głosów, a dopiero wówczas mogłyby być zmieniane traktaty europejskie. Nie może być tak, że coś jest procedowanie w Unii, a na samym końcu polski parlament dostaje dokument do podpisania - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

od 16 lat

Komitet podkreśla, że nie chce wprowadzenia zmian narzucanych przez Unię Europejską, które mogłyby spowodować zagrożenie dla polskiego przemysłu drzewnego, osłabią gospodarkę i mogą doprowadzić do zubożenia społeczeństwa.

By projekt trafił do Sejmu, konieczne jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów. Inicjatywę można poprzeć wchodząc na stronę

www.wobroniepolskichlasow.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo