Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ochronę myszo-jeleni jest zaangażowane Wrocławskie ZOO. Gatunek uważany za wymarły wciąż istnieje

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W ochronę myszo-jelenia zaangażowane jest także wrocławskie ZOO!
W ochronę myszo-jelenia zaangażowane jest także wrocławskie ZOO! ZOO Wrocław
Myszo-jeleń był uważany za gatunek wymarły, ponieważ nie widziano go od prawie 30 lat. Tak się jednak nie stało. Zwierzę znów zaobserwowano w Wietnamie. Warto jednak nadmienić, że w ochronę tego gatunku zaangażowane jest także wrocławskie ZOO!

Na naszej stronie informowaliśmy już, że grupa naukowców z Wietnamu wykonała zdjęcia, na którym widać kanczyla srebrnogrzbietego, powszechnie nazywanego myszo-jeleniem (ang. mouse-deer, łac. Tragulus versicolor). Jest to coś niezwykłego, ponieważ ostatni raz widziano to zwierzę - uwaga! - w 1990 roku.

Jak się okazuje - w całej sprawie znajdziemy także polski i śląski wątek. W sprawę myszo-jelenia zaangażowane jest również... wrocławskie ZOO.

- Nasz ogród zoologiczny angażuje się w ochronę gatunkową zwierząt w miejscu ich występowania, a nasz prezes jest międzynarodowym ekspertem od fauny Azji Południowo Wschodniej. Od 2018 r. jesteśmy jednym z partnerów w projekcie poszukiwania i badania kanczyla srebnogrzbietego. Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo, był jedną z nielicznych osób, które bodaj w styczniu tego roku identyfikował gatunek na podstawie zdjęć z foto pułapek - mówi Joanna Kij, specjalista ds. marketingu we wrocławskim ZOO.

Zobaczcie koniecznie

Przedstawiciel ogrodu zoologicznego dodaje także: - Myślę, że powinniśmy być dumni, że jako Polacy bierzemy udział w projektach, które mają takie sukcesy. Samo odnalezienie gatunku, który uznano za wymarły w środowisku naturalnym, to nie tylko cud, ale również nadzieja na przyszłość. Zaginionych jest przecież ok. 1 200 gatunków roślin i zwierząt.

Gatunek po raz pierwszy naukowo opisał w 1910 roku brytyjski zoolog Oldfield Thomas. Myszo-jeleń jest zagrożony wyginięciem z powodu wycinki lasów tropikalnych, a także przez szybki rozwój tamtejszego przemysłu. Zwierzęta zamieszkują lasy w Azji Południowo-Wschodniej. Kanczyle srebrnogrzbiete są wielkości królików i podobne do jeleni, stąd ich nazwa, która jest powszechnie używana na całym świecie.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera