Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ogłoszeniach o pracę będą podane zarobki? Projekt już w Sejmie

Mikołaj Niedobiecki
ARC
Nowoczesna chce, by pracodawcy informowali o wynagrodzeniach w ogłoszeniach o pracę. Projekt nowelizacji kodeksu pracy trafił do Sejmu.

Przygotowany przez Nowoczesną projekt nowelizacji kodeksu pracy trafił 30 sierpnia do Sejmu. Najważniejsza zmianą ma być zobowiązanie pracodawców do publikacji wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Projektodawcy uważają, że kwestia wynagrodzeń jest w Polsce tematem tabu – nowelizacja ma to zmienić.

Nowelizacja przygotowana przez nowoczesną miałaby wprowadzić nowe standardy dla pracodawców publikujących swoje ogłoszenia o pracę. Pracodawcy mieliby obowiązek informowania o wysokości proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto w ogłoszeniach o pracę na danym stanowisku.

W przypadku, w którym wskazuje się minimalną i maksymalną wysokość zasadniczego wynagrodzenia brutto, w informacji o możliwości zatrudnienia konieczna byłaby wzmianka, że kwota podlega negocjacji. Projekt przewiduje też kary finansowe dla firm, które unikałyby stosowania nowych reguł.

Według projektodawców proponowane zmiany zmniejszą ryzyko dyskryminacji płacowej. Jawne wynagrodzenia spowodują, że trudniej będzie zaproponować krzywdzące warunki kandydatom na ostatecznych etapach rekrutacji. Wiedza przyda się też osobom już zatrudnionym, które będą mogły sprawdzić, czy są zatrudnione na korzystnych warunkach.

Autorzy projektu uważają też, że określanie wynagrodzenia w ofertach pozwoli pracownikom na bardziej świadome i racjonalne wybory zawodowe. Nowelizacja ma mieć pozytywny wpływ na wydajność procesów rekrutacyjnych.

„To rewolucyjne rozwiązanie sprawi, że proces rekrutacji będzie transparentny, będzie o wiele prostszy do przeprowadzenia” – powiedział prowadzący prace nad projektem poseł Witold Zembaczyński.

Zdaniem Zembaczyńskiego najbardziej na zmianach skorzystają potencjalni pracownicy.

„Każdy Polak będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chce pracować, gdzie chce robić swoją karierę i gdzie warto aplikować” – stwierdził poseł.

Rynek pracy zmieni ustawa?

Problem jawności proponowanych wynagrodzeń był już wielokrotnie podnoszony w dyskursie publicznym. W wydanym w 2016 roku dokumencie „Dobre praktyki spółek notowanych na GPW" przygotowany przez Giełdę Papierów Wartościowych rekomendowano przedstawianie raportów o polityce wynagrodzeń.

Według ubiegłorocznych danych zaledwie 19% wszystkich ofert o pracę zawierało informację o proponowanych zarobków – pomimo raportów wykazujących, że oferty zawierające takie informacje cieszą się o wiele większym zainteresowaniem kandydatów, zwłaszcza tych najlepiej wykwalifikowanych. Wielu ekspertów na podstawie tych danych przewidywało, że liczba pracodawców informujących o proponowanych zarobkach będzie się sukcesywnie zwiększać. Złożony przez Nowoczesną projekt byłby szansą na znaczące przyśpieszenie tego procesu. Nowelizacja miałaby wejść w życie na początku 2019 roku – pod warunkiem, że pomyślnie przejdzie proces legislacyjny.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo