Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej pojawiło się ogrodzenie i tabliczki z napisem: Teren budowy. Spółka Vena chce jednak stawiać hotel

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowy hotel ma powstać tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy hotel ma powstać tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Na terenie Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej pojawiło się właśnie ogrodzenie, a na nim tabliczki z napisem – Teren budowy. Wstęp wzbroniony. Zaniepokoiło to mieszkańców, bo były plany, by w tym miejscu powstał apartamentowiec. Co się zatem stało, że właściciel zaczął grodzić swoje grunty? A może rozpoczyna budowę hotelu, bo na tę inwestycję ma wciąż aktualne pozwolenie?

Nowe ogrodzenie nie uszło uwadze dąbrowian, którzy podnieśli alarm, między innymi w mediach społecznościowych. To właśnie w tym miejscu, w parku, spółka Vena z Sosnowca chciała wybudować dwa bloki, dokładnie na gruntach bezpośrednio sąsiadujących z Halą Widowiskowo-Sportową Centrum oraz Centrum Formy.

O zgodę na taką inwestycję spółka Vena wystąpiła w sierpniu 2019 roku. Był to wniosek o ustalenie inwestycji mieszkaniowej w zakresie zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej na działkach oznaczonych geodezyjnie numerami 57/1 i 58/3 położonych w Dąbrowie Górniczej w rejonie Alei Róż, obręb inwestycyjny 0003 Dąbrowa. Właściciel gruntów chciał podeprzeć się tutaj o przyjętą w 2018 roku przez Sejm specustawą, tzw. lex deweloper, czyli przepisami faworyzującymi deweloperów i umożliwiającymi inwestycje mieszkaniowe bez względu na obowiązujące plany zagospodarowania.

Wówczas udało się tę inwestycję zahamować, nie uzyskała zgody dąbrowskiej Rady Miejskiej, a ponadto spółka nie zdołała uzupełnić wymaganej dokumentacji w wymaganym przepisami prawa terminie.

Zgody na apartamentowiec nie ma, ale hotel może powstać w każdej chwili

- Czyżby zatem coś się zmieniło? Dlaczego nie ma żadnych informacji ze strony miasta? - piszą w mediach społecznościowych dąbrowianie.

Do sprawy odniósł się w sieci prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak. (…) działka nie została sprzedana i dalej jest w rękach tego samego inwestora, który najprawdopodobniej zdecydował się na ogrodzenie swojego terenu. Wniosek z 2019 roku o wyrażenie zgodny na budowę apartamentowca został odrzucony przez Wydział Urbanistyki i Architektury ze względu na braki formalne i niezgodność ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Od tamtego czasu wniosek nie został ponowiony – przekazał prezydent Dąbrowy Górniczej.

Nie przeocz

Ten stan potwierdził nam w poniedziałek, 25 stycznia Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim:

- To jest od wielu lat teren prywatny, na terenie którego miał pierwotnie powstać hotel. Widocznie jego właściciel postanowił ogrodzić swoje grunty, ale apartamentowiec w tym miejscu stanąć nie może.

W takiej sytuacji, kiedy pojawiły się tabliczki z napisem: Teren budowy. Wstęp wzbroniony, wiele mogło wskazywać na to, że spółka Vena zdecydowała się na budowę hotelu. Postanowiliśmy sprawdzić ten trop i okazało się, że tak rzeczywiście będzie.

- Posiadam bezterminowe pozwolenie na budowę hotelu w tym miejscu, więc zamierzam z niego skorzystać. Będziemy działać w oparciu o pozwolenia i przepisy prawa oraz lekko zmodyfikowany projekt – mówi Mirosław Piotrowski prezes zarządu sosnowieckiej spółki Vena, dodając, że wolałby jednak wybudować w tym miejscu planowany apartamentowiec.

- Proszę zadać sobie pytanie, kto skorzysta z hotelu? Czy będą to mieszkańcy Dąbrowy Górniczej? Nie. Tymczasem w mieście mówi się tyle o tym, że robi się wszystko dla mieszkańców, dla ich dobra. To dlaczego zatem, kiedy tak wielu mieszkań tu brakuje, odrzuca się projekt ich budowy? Przecież właśnie w nich znaleźliby swoje miejsce mieszkańcy Dąbrowy Górniczej – podkreśla Mirosław Piotrowski.

Zobacz koniecznie

Miały stanąć w parku dwa budynki z mieszkaniami

Planowana minimalna powierzchnia użytkowa mieszkań miała wynieść 5 tys. metrów kw., a planowana maksymalna powierzchnia użytkowa mieszkań 6,5 tys. metrów kw. Inwestor chciał tu zbudować od 100 do 150 mieszkań. Nie planował natomiast wprowadzenia działalności handlowej i usługowej. Wokół miało także powstać 67 miejsc parkingowych. Pierwszy z planowanych budynków (6-piętrowy) miał pomieścić 133 mieszkania oraz 44 garaże w przyziemiu oraz 23 komórki lokatorskie. Jego kubatura miała wynosić około 33,5 tys. metrów kw. W drugim, niższym budynku miało się pojawić 12 mieszkań, a jego kubatura miała wynosić 2,8 tys. metrów kw.

Działki, na których inwestor chciał postawić bloki, miały zostać przeznaczone pierwotnie pod budowę wspomnianego hotelu i zostały sprzedane za kadencji prezydenta Jerzego Talkowskiego. Wszystko wskazuje więc na to, że teraz zamiast mieszkań rozpocznie się budowa hotelu.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera